Magazín Elita

V plzeňském DEPO2015 se otevírá digitální interaktivní výstava spojující hru a zábavu pro malé i velké s technologiemi a uměním

V plzeňském DEPO2015 se otevírá digitální interaktivní výstava spojující hru a zábavu pro malé i velké s technologiemi a uměním

Světelné a zvukové experimenty, interaktivní videoinstalace, kde se reálný fyzický pohyb prolíná s virtuálními světy, laserové prolézačky, hry s UV světlem nebo obrovské světelné Člověče, nezlob se! ... Plzeňské DEPO2015 otevírá od 2. července do 23. srpna na ploše téměř 800 m2 interaktivní výstavu BLIK BLIK _ Digitální hřiště, určenou jak dětem, tak i dospělým. Čtrnáct instalací od našich předních i zahraničních studií a umělců ukáže hravou zážitkovou formou možnosti současných světelných, projekčních a zvukových technologií. Název navazuje na každoroční úspěšný plzeňský festival světla BLIK BLIK, který se letos v březnu z důvodu koronavirové pandemie nemohl uskutečnit.

„Letošní rok poznamenaný pandemií je tak jiný, že vše, co jsme brali jako samozřejmost, přestalojako mávnutím kouzelného proutku platit. To samé platí i pro festival světla BLIK BLIK, který měl být i letos jednou z největších a nejpůsobivějších kulturních akcí v Plzni. Vzhledem ke všem okolnostem se ale nemohl uskutečnit. Proto jsme se rozhodli vytvořit soubor světelných a multimediálních instalací ve formátu digitálního hřiště, které připraví návštěvníkům zcela nový zážitek,“ uvádí za DEPO2015 programový ředitel Jan Štěpán.

Tématem interaktivní výstavy Digitální hřiště – BLIK BLIK, která je umístěna v zatemněné Autobusové hale, je hra se světlem a zvukem. Instalace si užijí jak děti, tak i jejich rodiče, kteří se přenesou do světa vizuálních experimentů, zvukových iluzí a světelné imaginace. Děti budou moci objevovat pro ně nepoznané vjemy, které podnítí jejich představivost a nové zážitky.

Do realizace digitálního hřiště se zapojili domácí i zahraniční profesionálové světelného umění, jako např. INITI Playground, WroART, 3dsense nebo také studenti z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Návštěvníci budou moci například hrou na piano tvořit audiovizuální obraz nadživotních velikostí, ovládat skálu či planetu světelným mečem, vytvářet světelné obrazy pomocí lidského pohybu a jinde se stanou zachránci planety Země. Příkladem dalších unikátních instalací je analogová psí bouda s digitálním obranářem uvnitř, laserová prolézačka, hry s UV světlem, světelné malování, nebo nezvykle velká a zářivá pocta hře Člověče, nezlob se!

Expozice Digitální hřiště – BLIK BLIK se stala spolu s prodlouženou výstavou Góóól součástí uceleného letního programu DEPOVLETU v areálu DEPO2015, který má za cíl podpořit lokální kulturu, komunitu a zejména umožnit opětovné setkávání diváků s umělci.

Vstupenky jsou k dostání na místě a v předprodeji na Plzenskavstupenka.cz nebo v síti GoOut.

Ceny: 150 Kč - dospělý, 100 Kč - dítě 4-15 let / senior 65+ / ZTP, 350 Kč - rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti), 80 Kč - skupiny nad 10 osob, ZDARMA - dítě do 3 let

Zvýhodněné vstupné společně s výstavou Góóól: 200 Kč - dospělý, 120 Kč - dítě 4-15 let / senior 65+ / ZTP, 400 Kč - rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti), ZDARMA - dítě do 3 let

Příklady instalací:

Nechte se také vtáhnout do instalace, kde se stanete zachránci planety Země

Playground od českých umělců INITI je interaktivní hra, při které klidně i 100 hráčů najednou zachraňuje planetu před útoky z Vesmíru. Míčky létají na obří 12metrovou projekční plochu a jenom díky spolupráci hráčů může být naše planeta zachráněna. Ostatně jako v reálném životě.

INITI - Playground

Nebo se nechte oslnit kombinací hudby a interaktivní světelné projekce

GROW od Luboše Zbranka zase nabídne prostředí hry na piano, které reaguje na hráče. Stanete se tak zároveň performerem i vizuálním tvůrcem svého unikátního koncertu. Hrajete v prostředí industriální haly a hudbou symbioticky přetransformováváte umělou architekturu v organickou strukturu. S každým úderem kláves se rozeznívá světelná krajina, která postupně v průběhu skladby vychází nad vaším pomyslným obzorem a přináší tak jedinečný zážitek vám i vašim posluchačům.

GROW – Luboš Zbranek

Dalšími příklady instalací je analogová psí bouda s digitálním obranářem uvnitř, laserová prolézačka, hry s UV světlem, světelné malování nebo ultra velké a zářivé Člověče, nezlob se! Instalací bude ale celá řada a je na každém, aby nový formát hřiště zakusil na vlastní kůži.

Světelné malování – WRO Art Media center                       

Seznam instalací:

l  Luboš Zbranek: GROW

l  INITY Interactive: Playground

l  WROart Media Center WroArt / Paweł Janicki a Dominika Sobolewska: Malování světlem

l  3dsense: Roj částic

l  WROart Media Center: Chovatelská stanice

l  MgA. Lukáš Kellner / MULTILAB SUTNARKA: Zpátky na Měsíc

l  Vojtěch Žák Leischner / www.trackmeifyoucan.com: Ozvěna

l  Vojtěch Žák Leischner / www.trackmeifyoucan.com: Hemžení

l  Jan Jáchim/ NTC ZČU: "Zářivý úsměv dívky s kyticí /

l  Bright smiling girl with a bouquet"

l  Vít Trunec / FAB LAB DEPO2015: Pocta Člověče, nezlob se!

l  IVO OPL / DEPO2015: Barevné stíny

l  IVO OPL / DEPO2015: Analogová laserová prolézačka

l  IVO OPL / DEPO2015: UV kostky

l  IVO OPL / DEPO2015: UV malování

Více informací o digitálním hřišti a dalších událostech na webu DEPO2015.

Fotogalerie
12433 12434 12435

Další články z rubriky

LADIES EVENING - Fit & Israeli Wine

LADIES EVENING - Fit & Israeli Wine

W RESTAURANT & WHISKEY BAR

Žďárským zámkem budou po čtrnáct dní znít tóny houslí

Žďárským zámkem budou po čtrnáct dní znít tóny houslí

Expozice Karla Kryla v Kroměříži nabízí prostor plný emocí

Expozice Karla Kryla v Kroměříži nabízí prostor plný emocí

Dámská jízda na motocyklech, Ladies Ride Camp, již tento víkend!

Dámská jízda na motocyklech, Ladies Ride Camp, již tento víkend!

Čas na TE.BE je nový unikátní projekt s Terezou Bebarovou

Čas na TE.BE je nový unikátní projekt s Terezou Bebarovou

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM