Magazín Elita

HANKA KYNYCHOVÁ ZAŽILA DOMÁCÍ NÁSILÍ A DODNES JI TO OVLIVŇUJE

HANKA KYNYCHOVÁ ZAŽILA DOMÁCÍ NÁSILÍ A DODNES JI TO OVLIVŇUJE

Každý z nás má svoji třináctou komnatu, kterou jen tak neotvírá. Udržuje ji uzamčenou, je v ní totiž to, co jen tak nezmizí a často vyvolává nepříjemné pocity, nervozitu, může vést ke stresu i strachu, a to i když se podaří obsah zpracovat. Něco o tom ví i nejznámější česká cvičitelka Hanka Kynychová. V loňském roce se rozhodla ony pověstné dveře otevřít, aby pomohla ženám, které stejně jako ona prožily nebo prožívají domácí násilí. Zveřejnila svůj příběh z mládí, kdy jí tehdejší partner fyzicky týral. Odhodlala se tedy jít s kůží na trh: „Nebylo to příjemné, ale věděla jsem, že pomáhám dobré věci. Když se mi vybavovaly živé vzpomínky, tak jsem se snažila si stále opakovat, že je na světě spousta žen, které jsou na tom daleko hůř, než jsem byla já, a že jim takto mohu alespoň trochu pomoc,“ popisuje svoje pocity známá cvičitelka, která se rozhodla stát tváří kampaně Policie ČR Zkus to říct. Již druhým rokem cestuje napříč Českem, aby šířila povědomí o tom, co je domácího násilí. Řada obětí totiž časem přivykne násilnostem na nich páchaných.

„Trochu se mi podlomila kolena, když jsem se od svých známých dozvěděla, že se mě tehdejší agresor snaží kontaktovat. Snažil se na mě sehnat telefonní číslo. Nebylo mi úplně dobře, ale okamžitě jsem se spojila se zástupci Policie ČR, kteří mají projekt Zkus to říct na starosti. Dozvěděla jsem se, že jsem díky jejich ochraně v bezpečí. Navíc jsem měla stoprocentní podporu a ochranu manžela, takže jsem si promluvila sama se sebou a řekla jsem si, že se nesmím bát, protože to co dělám, má smysl,“ popsala svůj čerstvý zážitek Kynychová, která za několik týdnů vyráží opět do mezi české ženy se svojí cvičební tour Pohyb pomáhá 2, která se koná právě pod záštitou Policie ČR. Ženy a dívky se s Hankou mohou nejen zacvičit, ale také popovídat, a navíc zde najdou i odbornou pomoc a to nejen pro sebe, ale třeba pro kamarádku nebo někoho ve svém okolí, kdo je psychicky nebo fyzicky týraný.

To, že má tato aktivita smysl svědčí i fakt, že tour Pohyb pomáhá v loňském roce pomohlo reálně pěti obětem domácího násilí, které si opravdu za Kynychovou přišly pro radu. „Navíc se na mě ve fitku obrátila kamarádka jedné mojí stále klientky, která byla obětí domácího násilí. Společně jsme jí pomohly odejít od partnera. Klientka je nyní šťastná a já mám dobrý pocit, že ten smysl projektu a ta pomoc je opravdu hmatatelná,“ popisuje svoji aktivní pomoc Kynychová, která je pro ni tak trochu satisfakcí za to celé příkoří, které se jí dělo. Ale jistě to nejsou všechny oběti, které se rozhodli, díky projektu, vzepřít svému nepříznivému osudu.

„Před více než pětadvaceti lety jsem se zamotala do vztahu, který trval téměř tři roky. Velmi často se stávalo, že mi tehdejší partner zakazoval chodit s kamarádkami na kafe nebo se věnovat věcem, které mám ráda. Bohužel došlo i na facky, několikrát jsem měla vytrhané vlasy a prožila jsem si ošklivé chvíle. Fyzické násilí u nás sice nebylo na denním pořádku, ale myslím si, že muž na ženu nesmí nikdy vztáhnout ruku, proto to co se u nás dělo považuji za domácí násilí,“ vzpomíná Kynychová.

„Policie ČR dlouhodobě působí na poli prevence. Problematika domácího násilí je natolik citlivá a mnohdy utajená, že se komunikace s obětmi těchto útoků přes cvičitelku Hanku Kynychovou jeví jako velmi pozitivní. Ženy, které mají tuto nepříjemnou zkušenost, mnohdy nemají tolik sil a odvahy, aby kontaktovaly přímo Policii ČR a tento způsob svěření se, jim může pomoci v jejich nelehké situaci,“ vysvětluje úlohu Kynychové v tomto projektu pplk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z policejního prezidia a dodává: „Evidujeme ročně přibližně 1300 případů vykázání v souvislosti s domácím násilím. Tato problematika je o to více závažná, že se jedná o násilí za zavřenými dveřmi, v soukromí a beze svědků. Následky domácího násilí si mnohdy vyžádají celoživotní psychické nebo zdravotní následky, mnohdy i smrt. Proto prostřednictvím Hanky oslovujeme širokou veřejnost s návrhy, jak je možné situaci řešit, nemlčet a zkusit říct, že se děje něco nepřijatelného.“

Vzhledem k tomu, že zmíněných 1300 případů nezahrnuje všechny reálné případy, ale pouze ty nahlášené Policii ČR, je toto číslo opravdu alarmující. U incidentů jsou téměř v 700 případech ročně přítomny nezletilé děti, které si pak následky takových zážitků nesou celý svůj život. A právě děti byly jedním z dalších důvodů, proč se Kynychová rozhodla projekt podpořit. Již deset let aktivně pracuje s dětmi z dětských domovů, které ve svých biologických rodinách zažívají násilí zcela běžně. Násilí páchané na dětech nebo v přítomnosti dětí je neodpustitelná! Příběhy, které Hance občas samy děti vypráví, někdy až mrazí. Hanka se rozhodla o děti v dětských domovech více zajímat a prostřednictvím své nadace a tanečně sportovního projektu Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou jim skýtá možnost, aby na sobě pracovaly, měly ze sebe radost a tou zaplňovaly své třinácté komnaty, aby v nich nebyl prostor pro špatné vzpomínky, které by je trápily.

Tour Pohyb pomáhá 2, která letos zavítá do sedmi měst ČR, startuje 18. 2. v Praze. Od 09:00 si můžete přijít zdarma zacvičit do sálu Nuselské radnice v Táborské ulici na Praze 4. Čeká vás bohatý program – tři hodiny cvičení pod vedením Hanky Kynychové, přednášky a besedy na téma domácí násilí, ochutnávky, zdravý životní styl a bohatý doprovodný program. Zkrátka aktivní dopoledne.

Tour napříč Českem:

  • 18. 2. Praha
  • 25. 2. Liberc
  • 26. 2. v Most
  • 4. 3. Tišnov
  • 5. 3. Strakonice
  • 11. 3. Břeclav
  • 12. 3. Třinec

Vstup na akci je zdarma! Svojí účastí podpoříte projekt Policie ČR, který má pod svými křídly Ministerstvo vnitra s příznačným názvem ZKUS TO ŘÍCT.

Hanku Kynychovou a tour Pohyb pomáhá v loňském roce podpořila řada známých tváří. Za všechny můžeme jmenovat Alenu Antalovou, Leonu Machálkovou, Kristýnu Janáčkovou, Ivanu Jirešovou, Janu Adamcovou, Miluši Bittnerovou, Filipa Jankoviče a další. Známé tváře, kterým není osud týraných žen lhostejný, nebudou chybět ani na letošním ročníku tour.

Informace o akci na www.kynychova.cz nebo na FB profilu Hanka Kynychová.

Fotogalerie
6359 6360 6361 6362

Další články z rubriky

5 tipů, jak získat zpět důvěru zákazníků. Rozhodující je otevřenost a poučení se z chyb

5 tipů, jak získat zpět důvěru zákazníků. Rozhodující je otevřenost a poučení se z chyb

Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk

Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk

Placenta je fascinující a komplexní orgán

Placenta je fascinující a komplexní orgán

Den kůže upozorňuje na důležitost prevence a správnou péči

Den kůže upozorňuje na důležitost prevence a správnou péči

Revoluce v rehabilitacích: Síla virtuální reality ve zdravotnictví

Revoluce v rehabilitacích: Síla virtuální reality ve zdravotnictví