Magazín Elita

Festival světla a umění BLIK BLIK rozzáří interiér katedrály sv. Bartoloměje i centrum Plzně

Festival světla a umění BLIK BLIK rozzáří interiér katedrály sv. Bartoloměje i centrum Plzně

Festival světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK se 25. a 26. března 2022 vrací v plné velikosti do centra města Plzně! Šestý ročník v tradičním formátu nabídne na trase dlouhé 2,5 km celkem 15 zastavení s tím nejlepším ze současné digitální tvorby od umělců nejen z Čech, ale také Slovenska, Maďarska, Francie a dokonce dalekého Japonska, a to v podobě lasermappingu, iluzivního videopmappingu, obřích projekcí nebo světelných instalací. Nejzásadnější uměleckou instalací letošního ročníku se stane jedna z největších středoevropských videomappingových projekcí nazvaná Nebeská symfonie v čerstvě zrekonstruované katedrále sv. Bartoloměje od francouzských umělců AV Extended, kteří si loni odvezli ocenění z největšího evropského světelného festivalu v Lyonu. Chybět nebude ani doprovodný program, který zahrne například tradiční charitativní běh pro Světlušku nebo světelné novocirkusové představení. Informace o vstupenkách – exteriérové instalace vstup zdarma, interiérové instalace za vstupné v prodeji zde. Více informací na www.depo2015.cz/blikblik.

Festival světla BLIK BLIK má svoji tradici již od roku 2015 a hned od svého vzniku se stal oblíbenou kulturně společenskou akcí nejen Plzeňanů, ale i návštěvníků z celé republiky. Umělecké světelné instalace a projekce oživují město v době, kdy se nekonají ve veřejném prostoru téměř žádné další akce, vyzdvihují zajímavá místa a ukazují je návštěvníkům v jedinečné atmosféře, kterou jindy než během festivalu nezažijí. Po posledních dvou ročnících, které výrazně poznamenala epidemie coronaviru, v roce 2020 festival nemohl proběhnout vůbec a v roce 2021 se uskutečnila jen jeho zmenšená podoba v areálu DEPO2015 pod názvem BLIK BLIK MINI, se v březnu konečně vrátí do ulic města ve své původní podobě.

 „Rok 2022 je nejen pro festival BLIK BLIK, ale i pro samotnou kulturu, restartem. Otevírá možnost přistoupit k dramaturgii a produkci nově a začít se na umění dívat jako na velmi důležitou část života města, která mu dává přidanou hodnotu. Více než kdy dřív organizátoři cítí potřebu propojit jednotlivá odvětví kultury do větších celků, které otevírají nové možnosti spolupráce. V tomto duchu festival přistupuje jak k výběru umělců a jejich děl, tak ke konkrétním místům ve veřejném prostoru města. Po ročnících konaných na Lochotíně, Roudné či Slovanech se festival vrací do centra Plzně, aby 2,5 km dlouhou trasou propojil důležitá kulturní místa na cestě vedoucí od Náměstí Republiky, skrz Šafaříkovy sady, Korandův sbor, Denisovo nábřeží a plzeňskou Papírnu do areálu DEPO2015,“ popisuje dramaturgii letošního ročníku festivalu Jiří Suchánek, ředitel kulturní a kreativní zóny DEPO2015, která BLIK BLIK pořádá.

Hlavním místem letošního ročníku se stane katedrála Sv. Bartoloměje, která prošla v minulých letech náročnou rekonstrukcí. Opravený gotický interiér se stane dějištěm jedné z největších videomappingových a světelných show ve střední Evropě s názvem Nebeská symfonie. Návštěvník zahlédne na stropě i oltáři vesmír, planety, ale i plzeňské reálie včetně známého andělíčka. Umělecký obsah vytvořila mezinárodně oceňovaná francouzská umělecká skupina AV Extended.

Projekce v katedrále bude jednou ze dvou interiérových instalací festivalu. Tou druhou se ve světové premiéře stane unikátní hudební nástroj Laserum. Tento instrument budou moci návštěvníci ovládat pomocí laserových paprsků a rozeznít jím jak tóny a zvuky, tak prvky interiéru Korandova sboru, v němž bude umístěn.

Kromě dvou výše zmíněných placených instalací v interiéru, na které je potřeba zakoupit si vstupenky, čeká návštěvníky na festivalové trase dalších 13 světelných uměleckých projektů přístupných zdarma. Ještě na náměstí si tak mohou zájemci vychutnat zvukový a hlavně světelný zážitek u instalace Beam reach. Na místě, kde by již za pár let měla stát nová budova Západočeské galerie, ožijí stromy hrou světel a laserů v rámci instalace Stromořadí. Západočeské muzeum, dům v Proluce, Papírnu a další stavby rozzáří obří statické projekce Fasády jako malované, které mimo jiné vzpomenou i na plzeňské velikány Jiřího Trnku a Josefa Skupu, kteří by v roce 2022 oslavili svá jubilea. Digitální ohniště Prometheus 4.0 vzplane na zemníku v parku U Ježíška a na fasádě domu na Denisovo nábřeží rozehraje světelnou show unikátní lasermapping s názvem Patra. Z instalací, které budou čekat návštěvníky v cílové stanici, tedy v DEPO2015, určitě stojí za zmínku dechberoucí audiovizuální show Second Litany, kterou na 9 metrů vysokých kresbách Zuzany Sabové inspirovaných tradičními křesťanskými uměleckými díly a předměty rozhýbal slovenský umělec Boris Vitázek, nebo křehká, ale sugestivní umělecká instalace Analemma japonského výtvarníka Yasuhiro Chidy, která z kilometrů vypnutých provazů vytváří za pomoci projektorů měnící se trojrozměrnou iluzi noční oblohy plné hvězd. Výstavní prostory Truhlárna a Rampa pak zabydlí výtvarník Michal Cimala uměleckou instalací Výboj složenou ze světelných objektů a obrazů kombinovaných s neony. Reprízu z listopadového BLIK BLIK MINI bude mít instalace Aj Vana Be, která rozbliká skulpturu sochaře Benedikta Tolara složenou z vysloužilých van .

V rámci doprovodného programu si zájemci mohou 24. března zasportovat pro dobrou věc a vyzkoušet si zdolat trasu kolem řeky Radbuzy v rámci charitativního běhu pro Světlušku Nadačního fondu Českého rozhlasu. Výtěžek z této akce je věnován na podporu zrakově postižených. Kdo si rád sportovní výkon okoření neotřelým kulturním zážitkem, nesmí si nechat ujít premiéru zbrusu nového představení Camera Obscura plzeňské umělecké skupiny Žongléros  Ansámbl, které snoubí prvky akrobacie, nového cirkusu a světelného umění a které během festivalu promění ve 4 reprízách Autobusovou halu v DEPO2015 v jeden velký světelný zážitek. K doprovodnému programu pak přispěje také plzeňská Papírna páteční BLIK BLIK DJ’s party. Elektronickou hudební performance pro diváky připraví DJ SQARE a Dílna Rekords.

Při procházce festivalové trasy si mohou návštěvníci také oddechnout a občerstvit se. Jedním ze zastávkových míst se stane kavárna Šálek a špunt nad Náplavkou na Radbuze, druhým plzeňská Papírna a posledním nově zrekonstruovaná kavárna a bistro v DEPO2015. Ta bude mít na festivalu svoji premiéru pod novým názvem Ústředna DEPO a nabídne hostům nejen zrekonstruované prostory, ale také nový sortiment občerstvení.

Festival BLIK BLIK se uskuteční 25. a 26. března 2022 vždy od 19 do 24 hodin. Vstupenky na interiérové instalace i doprovodný program lze zakoupit předem v síti Plzeňská vstupenka. Více informací o celém festivalu se mohou zájemci dozvědět na www.depo2015.cz/blikblik

Tak přijďte s námi rozblikat Plzeň!

Praktické informace k festivalu BLIK BLIK

Průběh festivalu:

Pátek 25. 3. 2022       Sobota 26. 3. 2022

19.00—24.00              19.00—24.00

Cena instalací:

Společná vstupenka na instalace v katedrále a Korandově sboru

Dospělí:                                          150 Kč

Dítě do 120 cm výšky:                       50 Kč

Dítě do 3 let / ZTP / ZTP/P + 1:         ZDARMA

Ostatní instalace a program v Papírně jsou přístupné ZDARMA

Vstupné na představení Camera Obscura:

Dospělí:                                          150 Kč

Dítě do 120 cm výšky:                       50 Kč

Dítě do 3 let / ZTP / ZTP/P + 1:         ZDARMA

Vstup do katedrály si kupujete na konkrétní čas uvedený na vstupence (časové sloty po 20 minutách)

Korandův sbor je se vstupenkou po dobu festivalu přístupný neomezeně, bez konkrétního času.

Kde koupit vstupenky:

Vstupenky do katedrály, Korandova sboru a na představení Camera Obscura lze koupit online přes Plzeňskou vstupenku nebo na místě v pokladně.

Vstupenky katedrála a Korandův sbor ZDE.

Camera Obscura ZDE.

Fotogalerie
15602 15603

Další články z rubriky

Den dětí v Holešovické Tržnici rozhýbe Bombarďák a speciální program nabídnou i Lovci znaků!

Den dětí v Holešovické Tržnici rozhýbe Bombarďák a speciální program nabídnou i Lovci znaků!

Víte, jak na bezpečné heslo? Máme pro vás  tipy od české kyberbezpečnostní firmy

Víte, jak na bezpečné heslo? Máme pro vás tipy od české kyberbezpečnostní firmy

Nákup z PENNY dovezou kurýři Woltu až domů služba je dostupná pro 1,7 milionu lidí

Nákup z PENNY dovezou kurýři Woltu až domů služba je dostupná pro 1,7 milionu lidí

Rodina jako základ, který však v posledních letech zažívá nejisté období

Rodina jako základ, který však v posledních letech zažívá nejisté období

Psí den, který pobaví a pomůže

Psí den, který pobaví a pomůže