Magazín Elita

Šumava jde příkladem: první velkokapacitní kompostovací toaleta v Česku

Šumava jde příkladem: první velkokapacitní kompostovací toaleta v Česku

Soumarský most, jedna z nejnavštěvovanějších a zároveň nejcitlivějších lokalit Šumavy, získal nové hygienické zázemí. V provozu je první velkokapacitní kompostovací toaleta BIOCULTUS TERRA v České republice, zařízení, které funguje bez vody, kanalizace i elektřiny a je navrženo pro náročné podmínky chráněného území.

Instalace vznikla v Národním parku Šumava, přímo v záplavové zóně. Konstrukce proto minimalizuje zásahy do terénu a umožňuje bezpečný provoz i při extrémních podmínkách. Projekt realizovalo město Volary za podpory Státního fondu životního prostředí.

Moderní řešení pro místa bez infrastruktury

Toaleta BIOCULTUS TERRA je určena pro vysokou návštěvnost – její kapacita dosahuje až 12 000 uživatelů. Jde o první instalaci tohoto typu v Česku, která využívá plně kompostovací technologii bez nutnosti napojení na sítě. Zařízení je zároveň bezbariérové a přístupné i pro osoby se sníženou mobilitou.

Projekt reaguje na dlouhodobý problém turisticky vytížených lokalit, kde chybí základní hygienické zázemí a zároveň není možné budovat klasickou infrastrukturu kvůli ochraně přírody nebo technickým omezením.

Jak systém funguje

Toaleta pracuje bez vody a chemie a využívá přírodní proces kompostování. Uzavřený systém přeměňuje biologický odpad na materiál vhodný k dalšímu zpracování, a to bez negativního dopadu na okolní prostředí. Energetická nezávislost umožňuje provoz bez připojení k elektrické síti. Součástí technologie je aktivní odvětrávání a konstrukce bez pevných základů, vhodná i do záplavových území. Řešení vychází ze skandinávských zkušeností a je přizpůsobeno české krajině.

Pilotní projekt s potenciálem pro další lokality

Instalace u Soumarského mostu představuje pilotní řešení, které může inspirovat další obce, národní parky i chráněná území. Ukazuje, že i v technicky komplikovaných a ekologicky citlivých místech lze zajistit důstojné hygienické podmínky bez zátěže pro přírodu.

Pozvánka 

Prezentace projektu a prohlídka instalace se uskuteční 13. května 2026 v 11.00 přímo u Soumarského mostu. Program zahrnuje představení technologie BIOCULTUS TERRA, diskusi s investorem i realizátory a možnost detailní prohlídky zařízení v provozu.

Co ještě byste měli vědět

Volary leží na okraji Národního parku Šumava a dlouhodobě podporují udržitelný turismus a infrastrukturu šetrnou k přírodě. Instalace kompostovací toalety u Soumarského mostu je součástí tohoto přístupu.

BIOCULTUS je česká společnost specializující se na vývoj a realizaci udržitelných kompostovacích toalet pro veřejný prostor. Inspiruje se skandinávskými modely a nabízí řešení pro místa bez infrastruktury.

Více informací: https://www.biocultus.com O produktu: https://www.biocultus.com/cs/produkt/terra

 

Fotogalerie
24993 24994

Další články z rubriky

Zámek Svijany slaví deset let od znovuotevření, jubileum připomene celodenní program pro celou rodinu

Zámek Svijany slaví deset let od znovuotevření, jubileum připomene celodenní program pro celou rodinu

Originální spanilá jízda multikár už 20. června, z Komárovic až do Muzea autíček

Originální spanilá jízda multikár už 20. června, z Komárovic až do Muzea autíček

Diana Ross: Hvězda, která nezhasíná. Plzeň čeká na letní večer s ikonou světové hudby

Diana Ross: Hvězda, která nezhasíná. Plzeň čeká na letní večer s ikonou světové hudby

Přehlídka současného umění  ve veřejném prostoru se ptá  na proroctví budoucnosti

Přehlídka současného umění ve veřejném prostoru se ptá na proroctví budoucnosti

Dubaj pod palbou a pod tlakem. Češi hledají odpověď na jedinou otázku

Dubaj pod palbou a pod tlakem. Češi hledají odpověď na jedinou otázku

První koncert Diany Ross v České republice