Magazín Elita

Zdraví/Životní styl

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (HYPERICUM PERFORATUM)

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (HYPERICUM PERFORATUM)

Lidové názvy: krevníček, svatojanská bylina, bylina sv. Jana, prostřelenec, čarovník, křížek a další..

Obsahové látky: kromě již zmíněného hypericinu (červeného barviva s fotosenzibilujícím účinkem) obsahuje třezalka hlavně třísloviny, glykosidy a silice.

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

Cnicus benedictus - benedikt lékařský (benedikt čubet, čubet lékařský)

Čubet je jednoletá, až 60 cm vysoká bylina. Pro pěstování  preferuje humózní, vápnitou a mírně suchou až mírně vlhkou půdu a slunné chráněné stanoviště. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště koncem dubna, klíčí asi po 10 dnech.

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

Seznamte se blíže s obecně známou a ne zrovna oblíbenou rostlinu, kopřivu dvoudomou. Její obranné „doteky“ jsme všichni mnohokrát okusili na vlastní kůži, v lásce ji nemají ani zahrádkáři, kteří ji odsuzují za to, že okrádá půdu o živiny. Ale právě tato „nenasytnost“ kopřiv způsobuje to, že se v rostlinách soustřeďuje velké množství minerálních látek a vitamínů (hlavně vitamín C), které čekají jen na nás…

STÉVIE SLADKÁ

STÉVIE SLADKÁ

Stévie sladká, neboli Stevia rebaudiana, je sladivá rostlina obsahující látku steviosid. Ve své původní domovině, kterou jsou Paraguay, Brazílie a Amanbayská hornatina, jí domorodci přisuzovali léčivé účinky, a to už v době, kdy Španělé, Portugalci a jiní dobyvatelé ještě zdaleka nevstoupili na jejich území. Američtí indiáni používali lístky stévie nejen k oslazení nápojů a pokrmů, ale dobře znali i jejich léčebné účinky.

Jak posílit první dojem aneb zařazujeme se do společenské skupiny

Vždy  musíme  působit elegantně, upraveně a především čistota oděvu a obuvi o  nás  prozrazují  nejvíce. Opomenout  bychom  nikdy neměli, jakou máme  postavu. Halenky a košile  mohou  být  různobarevné, ale  měla  by  být  dodržována  zásada harmonie s naší barevnou  typopologií a doplňky. Zajisté  se držíme zásady, že se oblékáme,  dle konkrétní pracovní či  společenské příležitosti a významu zúčastněných  osob.

Thalassoterapie

Léčení mořskou vodou a mořskými řasami, ve své podstatě jde druh hydroterapie. Léčba je umocněná bohatostí solí ve vodě i v řasách – voda více nadnáší a postižené tělo se snadněji pohybuje. Je však nevhodná pro alergiky.

Technika metamorfózy

Je jednoduchou jemnou manipulační technikou nohou, rukou a hlavy. Přímo ovlivňuje tok našich emocí a vzbuzuje vyšší stupeň vitality – povzbuzuje sílu nových motivací. Masáž probíhá od kotníků dolů, jde údajně o oblast související s celým prenatálním vývojem. Říká se o této metodě, že může zbavit klapek na očích, pomůže nám dostat se ze slepé uličky, může rozsvítit světlo v nekonečné chodbě.

Tao - jin

Typ čínské masáže pracující s energií čchi a meridiány, která posiluje především imunitní systém. Metoda je preventivní a může pouze léčbu podpořit. Nejvhodnější čas pro tao-jin je ráno po procitnutí a také večer po celodenní práci, když se připravujeme k odpočinku – spaní. Nikdy se však nemá provádět po jídle. Sestává se ze šesti základních cviků.

Šia-cu

Tradiční japonská tlaková masáž, která se provádí prsty na drahách čchi, na meridiánech. Tlak prstu vyvolá stimulaci, na kterou začne organismus reagovat. Pracuje se všemi částmi horních končetin. Je velice podobná akupresuře. Metoda je především preventivní, ale vždy je důležité znát správnou diagnózu.

Silvova metoda

Druh meditace, kdy se pracuje s dynamikou a dynamičností, čímž se mohou odstranit problémy typu stresu, úzkostí, napětí, jde o ty procesy, které vedou k psychosomatickým poruchám a také k obezitě atd. Mozek je v tomto případě považován za „komplexní stroj“, který pohání soustava strojů a strojků. Metoda pracuje s hlubšími kreativními úrovněmi mysli – preferovaná teze: „moc ducha nad hmotou“. Zakladatelem této metody je Mexičan žijící v Austrálii José Silva. Jistě stojí za zmínku, že byl samoukem.