Magazín Elita

Péče po koupání ve veřejném koupališti je pro naše nohy důležitá!

Péče po koupání ve veřejném koupališti je pro naše nohy důležitá!

Při tropickýchteplotách láká každé koupaliště, ale letní osvěžení může být nejen zábavou, která příjemně ochladí, ale i nezapomenutelnou památkou na dovolenou. Mnozí z nás přirozeně hledají zchlazení na veřejných koupalištích či ve wellness. Zde však na každém rohu číhají plísně. Jejich dobrým kamarádem je vlhké nebo teplé prostředí. V bazénech, saunách či společných sprchách nás ohrožují mykotická onemocnění kůže. Toto nepříjemné onemocnění je postrachem pro naše nohy a je na místě věnovat mu dostatečnou pozornost.

Studie prováděné v posledních letech odhalily, že v Čechách trápí mykózy nohou až 60 % dospělé populace, zatímco plísňové postižení nehtové ploténky se vyskytuje zhruba u 2,5 % populace.

Plísně jsou drobné organismy, které pouhým okem nevidíme. Jsou běžnou součástí životního prostředí a většinou se vyskytují ve vodě. Projevují se tvorbou povlaků, které připomínají vatu nebo samet. Na postiženém místě se vytvoří skvrna tmavého, šedého až černého, ​​případně zelenavého zabarvení. Infekci onemocnění kůže zpozorujeme po pár dnech a projeví se svěděním pokožky. Plísňové onemocnění nehtů se však může projevit až po několika týdnech.

Letní nástrahy

Největším zlem je okolí bazénu, kde se mohou vyskytovat různé druhy plísní. Nejsnáze se stanete obětí mykózy, pokud máte na pokožce praskliny nebo trhliny či drobné záděry. Abyste se riziku vyhnuli, měli byste se v okolí bazénů pohybovat výlučně v pantoflích a ne s bosýma nohama. Dbejte také na to, abyste v teplém a vlhkém prostředí nenechávali na sobě schnout mokré plavky. Hrozí tak nejen kvasinkové infekce, ale i bakteriální onemocnění. Na plísňová onemocnění mohou doplatit i muži, zejména v termálních koupalištích. Nejvíce ohroženi jsou muži se sníženou imunitou, nebo pokud mají poraněnou pokožku po holení. 

Pomůže objev českých vědců

S léčbou takového onemocnění je velmi důležité začít co nejrychleji a hlavně včas, protože kožní mykózy jsou vysoce infekční. Výborným kosmetickým přípravkem je BIODEUR obsahující Chytrou houbu (Pythium oligandrum), který mykoparaziticky odstraňuje kvasinkové organismy na pokožce nohou a pod nehty. Po splnění tohoto úkolu zmizí a vytvoří prostor k obnovení pokožky. Produkty z Chytré houby jsou ekologické a neškodí.

„Chytrá houba (Pythium oligandrum) nemá vedlejší účinky a dosud se neobjevily žádné alergické reakce. Přípravky z ní mohou používat i děti mladší tří let, těhotné či kojící ženy i osoby se sníženou imunitou. Velmi dobrá zpráva je, že plísně si vůči tomuto predátorovi nedokáží vytvořit odolnost, a proto Chytrá houba účinkuje i při opakovaném používání,“ vysvětluje mikrobiolog MUDr. Karel Mencl z Krajské nemocnice v Pardubicích, který se podílel na výzkumu Chytré houby.

MUDr. Karel Mencl je vědec a mikrobiolog. Dlouhodobě působí v Krajské nemocnici v Pardubicích jako zástupce primářky na oddělení klinické mikrobiologie. 

Česká koupaliště, která připomínají ráj na zemi

Když už se rozhodnete slunit na veřejných koupalištích a vystavit pokožku kvasinkovým organismům, dejte si záležet na výběru podle kvality vody. Svou blahodárnou termální vodou je známý Termální park ve Velkých Losinách, který v České republice nemá obdoby. Dalším v pořadí je Biotop Kotynka v Dobřanech. Voda je zde filtrována unikátním biologickým způsobem, pomocí filtračních lagun s vodními rostlinami, a bez chemických úprav. Koupat se zde tak mohou i alergici. Příznivé účinky pro naše zdraví má i termální koupaliště Brná. V areálu koupaliště naleznete několik bazénů napuštěných termálními prameny, které jsou čerpány s teplotou 30°C z hloubky přes 320 metrů. Na výběr jsou opravdu různá koupaliště, která nabízejí ráj na zemi. Je na vás, které si vyberete.

Zdroj fotek: iStock, Chytrá houba 

Zdroj: TRUMPETER 

Fotogalerie
10376

Další články z rubriky

Menopauza a nitroděložní tělísko. Jak může antikoncepce pomoct při obtížích kolem 50?

Menopauza a nitroděložní tělísko. Jak může antikoncepce pomoct při obtížích kolem 50?

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem!

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem!

Prázdninová lékárnička: jak s lehkostí vyzrát na nástrahy léta

Prázdninová lékárnička: jak s lehkostí vyzrát na nástrahy léta

Molekulární vodík: Nová naděje pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Molekulární vodík: Nová naděje pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Více novinek,  více udržitelnosti!

Více novinek, více udržitelnosti!