Magazín Elita

KLÁRA FRANC VAVŘÍKOVÁ REPREZENTOVALA ČESKÉ FLORISTY

KLÁRA FRANC VAVŘÍKOVÁ REPREZENTOVALA ČESKÉ FLORISTY

Ve dnech 8. až 10. dubna 2016 se opět po čtyřech letech v italském Janově uskutečnil evropský šampionát profesionálních floristů EUROPA CUP 2016, který vyhlašuje mezinárodní floristická organizace FLORINT. Tato organizace sdružující jednotlivé národní floristické asociace a svazy Evropy pořádá soutěže EUROPA CUP již od roku 1967.

Českou republiky reprezentovala Ing. Kláru Franc Vavříkovou, na základě svého vítězství v nominačním ročníku Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva. Mezi Klářiny nejvýznamnější profesní úspěchy patří titul absolutního vítěze floristické soutěže Rosa pragensis v roce 2013, 2. místo v celkovém pořadí na mezinárodní floristické soutěži Brněnská růže, 2. místo v celkovém pořadí na Mistrovství SR ve floristice – Victoria regia, obojí v roce 2014, titul Mistr florista 2014 za první místo v kategorii senior na 43. Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva a 2. místo na soutěži Svatební kytice roku2015.
Asistentem Kláry Franc Vavříkové byl při soutěži EC 2016 Ing. Jiří Martinek, Ph.D. – proděkan Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který je zkušeným pedagogem, floristou a hodnotitelem domácích i zahraničních floristických soutěží.
Na soutěži EUROPA CUP 2016 se Klára předvedla své floristické umění v konkurenci  22 dalších floristů z celé Evropy. Organizátoři měli pro soutěžící připravených šest soutěžních úkolů. Soutěžní disciplíny zahrnovaly květinovou přízdobu Fiatu 500 pro slavnostní květinový průvod inspirovaný tradičním květinovým korzem v San Remu, kdy Klára auto proměnila v pojízdnou cukrárnu a v kostře tvořené vlnou obháčkovaným hliníkovým drátem rozvinula kolem krémového Fiatu barevnoušálu plnou vlněných bambulek připomínajících kokosové kuličky a dortíků z barevné aranžovací hmoty s paletou pestrých květin. Druhou soutěžní disciplínu  - zhmotnění květinového posezení pro dva na jarním pikniku v horách obklopujících Janov pojala česká soutěžící jako prostor k pohodlnému ležení s použitím pletených šálů a vlny jako podkladu celého aranžmá i jako součásti stylizovaných sněhových koulí, které měly spolu s umělým sněhem představovat vrtkavost předjarního počasí, kdy se první květy prodírají posledním čerstvě napadeným sněhem, to všechno v kombinaci s narašenými větvemi ovocných dřevin, s kosatci a dalšími jarními květinami v pastelové paletě žlutých, zelenkavých a hnědých tónů s bílou. Poslední disciplínou prvního soutěžního dne byla svatební kytice nebo dekorace pro nevěstu jedoucí na svatbu na legendárním vozítku Vespa.  Klára se pro tuto disciplínu nechala inspirovat atmosférou 60-tých let, období, které tento světoznámý skútr proslavilo. Od designu 60. let se odvíjela základní konstrukce pro svatební kytici ve formě kabelky.  Šestým a posledním úkolem byla přízdoba hrnkové rostliny – jívy roubované na kmínku. O tomto úkolu soutěžící až do poslední chvíle netušili nic a její téma, stejně jako skladba materiálů a květin pro dekoraci, pro ně bylo velkým překvapením.

Součástí doprovodného programu byly v předešlých soutěžních dnech floristická představení významných umělců, například loňského vítěze Interflora World Cupu Alexe Choie z Jižní Koreje nebo světoznámého německého floristy a učitele Gregora Lersche. Po dlouhém čekání a slovu prezidenta mezinárodní floristické organizace Florint Marka Warda moderátoři vyhlásili vítěze 18. ročníku soutěže profesionálních floristů EUROPA CUP 2016. Na třetím místě skončila finská floristka PirjoKoppi proslulá tvorbou květinových šperků a láskou k růžové barvě, která v již zmiňované loňské soutěži Interflora World  Cupu v Berlíně obsadila stejnou příčku.
Na druhém místě stanul za ruskou federaci soutěžící Roman Steinhauer z Novosibirska. Vítězem EC 2016 se stal maďarský florista Tamás Endre Mezöfy z Gyoru, který se v roce 2011 v Havířově umístil na 5. místě. Česká reprezentantka Klára Franc Vavříková dosáhla z 23 soutěžících na důstojné 15. místo. Její nejúspěšnější prací bylo ztvárnění výlohy obchodu slavné italské módní značky, kde dosáhla krásné 6. místo. 

Fotogalerie
5435 5436 5439 5442

Další články z rubriky

Na dvojalbu Jazzové útesy předkládá Helena Blehárová jazzovou magii a citlivou uměleckou duši

Na dvojalbu Jazzové útesy předkládá Helena Blehárová jazzovou magii a citlivou uměleckou duši

Vždycky říkám, že můj život vydá za tři, říká malířka Alena Ciková

Vždycky říkám, že můj život vydá za tři, říká malířka Alena Ciková

Francouzský Herec Gérard Philipe zůstal navždy mladý

Francouzský Herec Gérard Philipe zůstal navždy mladý

Petr Švancara si poprvé vyzkouší hned několik zimních sportů

Klára Cibulková: Když vás limituje bolest, nemusíte se vzdát svých snů!

Klára Cibulková: Když vás limituje bolest, nemusíte se vzdát svých snů!

Vánoční Holešovická tržnice