Magazín Elita

JOSEF BERNARD PROKOP: KAREL IV. ‒ TAJNÝ DENÍK

JOSEF BERNARD PROKOP: KAREL IV. ‒ TAJNÝ DENÍK

V rámci letošních oslav 700. výročí narození Karla IV. vychází jako audiokniha Tajný deník, první díl plánované trilogie o různých aspektech života a vlády českého krále a římského císaře, od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa.  Četby nahrávky se ujal herec Jiří Dvořák, jehož interpretační výkon v titulu Muž z ostrova Lewis byl v loňském roce odměněn cenou Audiokniha roku 2014:  Nejlepší audiokniha – četba.  „Touto audioknihou jsme se rozhodli oslavit výročí narození našeho nejvýznamnějšího panovníka a přiblížit tak jeho samotného i jeho dobu všem posluchačům. Jsem rád, že můžeme pracovat s aktuální a kvalitní předlohou, jíž beze sporu osvěžuje výborný herecký projev Jiřího Dvořáka, který Karla IV. se ctí ztvárnil. Je to první z řady projektů, kterými plánujeme reflektovat české dějiny v mluveném slově,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodal: „K jarnímu veletrhu Svět knihy bychom rádi pokračovali vydáním druhého dílu KAREL IV. – Císař a císařovna.“ S nahrávkou po jejím poslechu vyjádřil spokojenost i autor Josef Bernard Prokop: „Jsem velmi vděčný za zájem o moje knížky i za práci, kterou si s Karlem IV. dáváte. Řekl bych, že pro autora snad není krásnější pocit. Strašně se mi to líbilo a potěšil mě výběr Jiřího Dvořáka, který je vynikající. Je to bezvadně přečtené a dokreslené výborně vybranou hudbou.“ A doplňuje: „Jak už dvacet let pracuji v rozhlase, jsem zvyklý psát tak, aby se to pak ‘dobře říkalo’. Teď jsem si uvědomil, že se mi to vyplatilo, protože jsem tak vlastně napsal i Karla IV., což se projevilo na audioknize, která se příjemně poslouchá.“

Tajný deník přináší unikátní pohled do nitra schopného a obratného panovníka, dobrého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, neúnavně budujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj domov. Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, ale jenom svému deníku svěřil vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i všem čtyřem manželkám a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV.

„Celé je to samozřejmě autorská licence, spousta věcí vychází ze spisovatelovy fantazie. Ale věřím mu, že důkladně zkoumal historické prameny. Pro mne je velmi zajímavý panovníkův vztah k ženám: mám na mysli přístup k jeho vlastním manželkám a v souvislostech dané doby. Jestli to tak skutečně bylo (a podle této audioknihy ano), ale dokonce i kdyby vše vycházelo jen z deseti procent reálného základu, tak to byl zkrátka neuvěřitelný chlap, kterého by teď dnešní Evropa potřebovala. Protože, jak se chováte k ’vlastním‘, tak se chováte k světu,“ líčí svůj pohled na románového Karla IV. herec Jiří Dvořák. Byla pro něj četba historického románu těžší, než interpretace současné literatury? „Dikce by měla být vždy velmi dobrá, ne-li perfektní. Jiná otázka je samozřejmě výraz. Archaická slova jsem naštěstí moc řešit nemusel, byla tam minimálně. Četba historického románu je odlišná snad jen v pochopení doby, ve schopnosti představit si kontext, ve vytvoření si vlastního světa po boku těch, o kterých čtete. O odvaze být s nimi na místech, která popisují,“ vysvětluje vypravěč. A dodává: „Kdybych se mohl Karla IV. na něco zeptat, chtěl bych vědět, proč mu právě Čechy tak přirostly k srdci. Myslím, že právě dnes by taková odpověď byla velmi zajímavá.“

Nahrávkuv režii Michala Bureše doprovází hudba skupiny Řemdih ze stejnojmenného alba. Audiokniha vychází jako mp3 ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí za 299 Kč i jako 2CD mp3 za 329 Kč. Pouze na portálu Audiolibrix však mohou členové předplatitelského klubu koupit audioknihu jen za 199 Kč.

Délka: 13 hod. 38 min.

Vydává: OneHotBook

Reportáž z natáčení audioknihy, kterou natočila ČT Art, můžete zhlédnout zde: http://on.fb.me/1Rxtfqq

UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE.

Přidejte se na OneHotBook Facebook, abyste nepropásli soutěže o pozoruhodné ceny ani novinky ze světa audioknih, literatury a čtení!

Fotogalerie
5216

Další články z rubriky

Něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého bude po téměř po 100 letech od svého vzniku poprvé vystaven

Něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého bude po téměř po 100 letech od svého vzniku poprvé vystaven

Modrosvět vizuálního umělce Pavla Zieglera se otevírá v prostoru Art & Event Point Černá Labuť

Modrosvět vizuálního umělce Pavla Zieglera se otevírá v prostoru Art & Event Point Černá Labuť

Pelhřimov: nejen město rekordů

Pelhřimov: nejen město rekordů

Zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého, dražit se bude od 3,2 milionu korun

Zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek nabídne něžný pastel Jaro od Jana Zrzavého, dražit se bude od 3,2 milionu korun

Folkové prázdniny lákají na radikální úpravu polky, hvězdy world music i krásné prostředí zámku

Folkové prázdniny lákají na radikální úpravu polky, hvězdy world music i krásné prostředí zámku