Magazín Elita

TOMÁŠ VERNER VEDE DĚTI KE SPORTU

TOMÁŠ VERNER VEDE DĚTI KE SPORTU

Bývalý český krasobruslař a mistr Evropy z roku 2008 Tomáš Verner se vrhl na přípravu diplomové práce, jejímž ústředním tématem je motivování dětí a mládeže ke sportu.

Angažuje se však také jako jeden z ambasadorů projektu Sazka Olympijský víceboj, v jehož rámci mohou žáci plnit v hodinách tělesné výchovy 8 disciplín, které prověří jejich základní fyzické schopnosti: rychlost, ohebnost, vytrvalost, sílu, hbitost, rovnováhu, silovou vytrvalost, výbušnost.

A jaké byly sportovní začátky Tomáše Vernera, co doporučuje dnešním dětem a jak vidí svou vlastní sportovní budoucnost? Vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Existuje nějaký návod, jak se stát skvělým a úspěšným krasobruslařem? Hraje nějakou roli i věk, kdy začít se sportem?

Podle mého názoru právě u krasobruslení platí, že čím dříve dítě začne trénovat, tím lépe. Ideálně tak do věku 7 let. Není to třeba jako atletický běh, kde trénujete to, co už jste uměli. Mít brusle na noze a pohybovat se na ledě je něco úplně jiného. Když začnete od špunta, stane se to vaší přirozeností. Já se třeba cítím při bruslení dokonce lépe než při obyčejné chůzi.

Jaké byly Vaše sportovní začátky?

U nás doma bylo krasobruslení mezi všemi sporty vždycky na prvním místě. Naštěstí to ale neznamenalo, že bych od začátku dělal jen to. Se sourozenci jsme zkoušeli všechno možné - fotbal, tenis nebo třeba sportovní gymnastiku, které se teď věnuje moje sestra.

Jak Vás rodiče ve sportování podporovali?

Naši nám toho opravdu hodně dovolili. Neustále jsme za nimi chodili s různými nápady, co bychom chtěli ještě vyzkoušet. Oni nás vždycky podpořili a zařídili vše, co bylo potřeba – přihlášky do oddílů, výbavu i výstroj a vozili nás na tréninky.

V čem chcete jednou podporovat své děti?

Přál bych si, aby moje děti vyzkoušely maximum sportovních i jiných aktivit. Pak je nechám rozhodnout, co je baví a jakým směrem se chtějí vydat. Prostě tak, jako to dělali i moji rodiče. Rozhodně se chci vyvarovat toho, že bych se snažil realizovat svoje vlastní přání prostřednictvím svých dětí a nutil je do sportu, který by se líbil pouze mně. Je důležité, aby si všechno samy vyzkoušely, rozšířily si obzory a dostaly taky pár lekcí…

Je pro dnešní děti důležitá motivace a vedení ke sportu?

 Obecně se dnes děti méně hýbou a možná to je jedním z důvodů tolik rozšířené nadváhy nebo dokonce obezity. Když jsem byl malý kluk, hodil jsem si vždycky po škole baťoh domů a hned běžel ven si hrát. Dnešní děti toto už neznají a jsou zvyklé vysedávat u počítačů. Bylo by super, kdyby se vztah k aktivnímu pohybu a sportování posunul zase tam, kde byl za nás.

Existuje nějaký způsob, jak děti povzbudit, aby sportovaly a měly ke sportu kladný vztah?

Je opravdu důležité, aby děti mohly trénovat sport, na který mají talent. Díky tomu se totiž budou dlouhodobě kontinuálně zlepšovat, uvidí výsledky a je to možná jedna z cest, jak je také u sportu udržet. Díky projektu Sazka Olympijský víceboj, který už otestoval sportovní talent více než padesáti tisíc školáků, si děti mohou následně zvolit to, co je bude bavit a naplňovat.  

Myslíte si, že úspěchy našich sportovců také mohou inspirovat děti a mládež ke sportování?

Rád bych, aby to tak bylo. I mnoho dospělých se například po zhlédnutí našich úspěšných biatlonistů odhodlaně vypravilo na běžky. Úkolem vrcholových sportovců je ukázat svému okolí, jak naplňující a prospěšný sport doopravdy je. Vzpomeňte si třeba na Nagano. Tehdy Českou republiku zachvátilo hotové šílenství. Každý kluk vzal hokejku a zkoušel hrát, když ne na bruslích, tak alespoň někde na plácku s tenisákem. Všichni chtěli být jako hokejoví hrdinové, ti Jágrové nebo Haškové z televize.

Vy jste ukončil svou závodní kariéru vloni. Čemu se věnujete teď, nenudíte se?

Rozjíždím vlastní bruslařskou školu - Czech Skating Academy, vystupuji na krasobruslařských exhibicích a zároveň dopisuji diplomovou práci. Přes léto mám na programu také různé sportovní kempy po Evropě - v Itálii, Francii nebo Německu. Rozhodně se nenudím, protože spolupracuji nejen se zajímavými lidmi, ale také se svým bývalým trenérem, od kterého se při práci opravdu hodně naučím.  

Jaká je budoucnost krasobruslení u nás? Můžeme se těšit na další velké úspěchy?

Třeba Michal Březina má potenciál dostat se opravdu hodně vysoko. Horší je to v dalších krasobruslařských kategoriích.  Možná se budeme muset zamyslet nad tím, jak děláme nábory a jak lépe motivovat děti předškolního věku, abychom je dostali na led. Nejlepší promo dělají každému sportu samotní vrcholoví sportovci, jak jsem už řekl. I proto si myslím, že by mohlo pomoci plánované Mistrovství Evropy 2017 v Ostravě. Třeba se pak najde víc dětí, jejichž vzorem se stane někdo ze světové elity.

Zdroj a foto: Sazka Olympijský víceboj


Další články z rubriky

Nejlepším barmanem Česka pro rok 2023 se stal Jan Šebek. Teď ho čeká závěrečné světové finále v brazilském São Paulu

Nejlepším barmanem Česka pro rok 2023 se stal Jan Šebek. Teď ho čeká závěrečné světové finále v brazilském São Paulu

Máma mě do divadla moc nebrala, tedy ne dobrovolně, říká herečka Zuzana Geislerová

Máma mě do divadla moc nebrala, tedy ne dobrovolně, říká herečka Zuzana Geislerová

Herecký život, ten je vždycky plný překvapení, říká Ivan Franěk

Herecký život, ten je vždycky plný překvapení, říká Ivan Franěk

Tina byla jen jedna a já jsem já, říká Soňa Drábková

Tina byla jen jedna a já jsem já, říká Soňa Drábková

Přední česká harfistka Boušková a houslista Vengerov vystoupili na prestižním večeru v Monaku

Přední česká harfistka Boušková a houslista Vengerov vystoupili na prestižním večeru v Monaku

KONFERENCE, NA KTERÉ BYSTE NEMĚLI CHYBĚT