Magazín Elita

ČERVENÝ KOBEREC SE OPĚT ROZVINUL PRO ZLATÉ CHRTY

ČERVENÝ KOBEREC SE OPĚT ROZVINUL PRO ZLATÉ CHRTY

Tradiční vyhlášení Zlatých chrtů 2014 se opět konalo ve velkém stylu v Greyhound Parku Motol. Červený koberec, zlaté sošky, vlastní limuzíny a péči jako králové, to vše bylo opětovně přichystáno pro chrtí závodníky, kteří získali ceny za své vynikající výkony ve stanovených kategoriích v minulé sezóně.

Ceny letošním vítězům přišli předat Vladimír Hron, Kristýna Janáčková, Heidi Janků, Iva Kubelková, Oldřich Navrátil, Pavel Nový, Sabina Remundová, Linda Rybová, Jadran Šetlík, Karel Štědrý, Zuzana Vejvodová a Lešek Wronkas manželkou Halinou Mlynkovou.

Vítězný chrt letos nebyl jen jeden, ale o titul Zlatý chrt - Velmistr se podělili hned dva chrti. Na slavnostní vyhlášení přijeli oba chrtí atleti ve své vlastní luxusní limuzíně, ze které vyskočili rovnou na červený koberec. Jako opravdové hvězdy si poté se svými majiteli došli pro své zlaté sošky. Předávání “Chrtích Oscarů“ je událost, která nemá ve světě obdoby a značí obrovskou úctu majitelů dostihových greyhoundů k tomuto noblesnímu plemeni. Svou lásku ke psům přiznal i Oldřich Navrátil: „Na chrty nahlížím jako pejskař stejně, jako na všechny ostatní psy, takže s láskou. Obdivuji na nich, že na rozdíl ode mě, zarytého nesportovce, jsou schopni rychle běhat, a to ještě s radostí.“

Již druhým rokem probíhal slavnostní ceremoniál v Greyhound Parku Motol, který je největším chrtím dostihovým závodištěm v kontinentální Evropě a svými australskými závodními technologiemi je unikátem dokonce v celé Evropě. Letos poprvé navíc vyhlášení doprovázel i ukázkový přátelský dostih, aby si pozvaní hosté mohli lépe představit, jak vše probíhá a za co si vítězní chrti odnášejí své zlaté sošky.

„Na chrtích dostizích jsem ještě nikdy nebyla, ale musím přiznat, že mě to zajímá. Když se na ty psy podívám, tak jsem přesvědčená, že je pro ně závod zábava a běhat je těší,“ odhadovala psí pocity Kristýna Janáčková při hlazení vítězných chrtů. Na chrtím, ba dokonce ani koňském, dostihu nikdy nebyla ani Sabina Remundová i přesto, že psy má moc ráda. „Mám moc ráda všechna zvířata. Kdysi jsem měla psa Aleše, dochovala jsem ho až do jeho devatenácti let. Byl to člen rodiny a já si nedokázala pořídit nového. Ale cítím, že už je to dlouho a že si už brzy nějakého pořídíme,“ v plemeni zatím nemá jasno, tak proč by to nemohl být právě chrt? Ale to můžeme jen spekulovat.

Je až neuvěřitelné, jaké péče se chrtím závodníkům na dráze v Greyhound Parku Motol dostává. Chrti mají nejen skvělé figury, lesklou srst a krásné zuby, což dokazuje dokonalou péči, ale jejich majitelé jim dopřávají i v oblasti módy. Toto tvrzení dokázala perfektně upravená chrtí slečna Queen Vuitton, která očividně odešla přímo z pedikúry, jelikož měla růžově nalakované drápky.

Chrti ale nejsou jen skvělými sportovci s famózní pedikúrou, ale jsou i dobrosrdečnými dárci. Celou svou velmistrovskou výhru totiž oba vítězové věnovali na dobročinné účely. Queen Vuitton věnovala šek v hodnotě sto tisíc korun symbolicky Ivě Kubelkově, která zastupovala Azylový dům Lovosice, který dlouhodobě podporuje. „Každá žena se může dostat do situace, ve které si nikdy nepřála být. Ze dne na den se může díky nepříznivé životní situaci ocitnout bez střechy nad hlavou a to jak sama, tak se svými nezaopatřenými dětmi. Cílem našeho projektu je poskytnout těmto ženám ubytování, které ale musí někdo financovat. Proto jsem velice vděčná všem, kteří nemyslí jen na svůj blahobyt a takovéto projekty podporují,“ poděkovala České greyhound dostihové federaci Iva Kubelková. Občas se o chrty pečuje lépe než o lidi, a proto chtěli v rámci svých možností pomoci. Velkolepý dar ve stejné hodnotě daroval i Big Daddy Gucci Lindě Rybové pro Nadační fond Kolečko, jehož je patronkou. „Chtěla bych moc poděkovat chrtům za jejich ohromný dar pro naši nadaci. Snažíme se pomáhat dětem postiženým následky dopravních nehod, nebo jiným úrazem a zmírnit fyzické, psychické a sociální dopady, které s tím souvisejí. Finanční dary v takovéto výši nám v naší snaze nesmírně pomáhají a musím přiznat, že se těším, doktorům a dětem vyprávět, že na potřebné vybavení

V rámci galavečera proběhlo už tradiční odhalení autorské olejomalby na plátně Františka Ringa Čecha, jehož naivní umění provází dostihový šampionát již řadu let.  Svým štětcem tentokrát vytvořil obraz s názvem „Vítězný let Gucciho a Rudolfa“ a humornou legendu k němu přednesl moderátor a bavič Vladimír Hron.

 

Šampionát Zlatý chrt pořádá každoročně Česká greyhound dostihová federace (ČGDF) a vyhlašuje vždy vítěze v několika kategoriích. Chrti, kteří získají ve své kategorii za celou závodní sezónu nejvíce bodů, obdrží titul Zlatý chrt – Vítěz, a pokud své prvenství v dané kategorii obhájí i v dalších sezónách, přidává se jim k získanému titulu stupeň Mistr a poté Velmistr.

Na začátku sezóny 2014 se do závodů kvalifikovalo celkem 18 greyhoundů, což je na dostihovou dráhu v Česku úctyhodný výkon. Oproti loňskému roku to znamená nárůst o 4 kvalifikované chrty.

V kategorii “Zlatý chrt Sprint – lady“ získala nejvíce bodů fena Kinloch CHANDON, která zvítězila prvním rokem a byl jí proto připsán titul Zlatý chrt – Vítěz. V kategorii “Zlatý chrt Sprint – sir“ zvítězil Big Daddy GUCCI, který své prvenství obhájil již po třetí a obdržel tak titul Zlatý chrt – Velmistr. V kategorii “Zlatý chrt Classic – sir“ si první místo vybojoval teprve dvou a půl letý Kinloch MOËT a v kategorii “Zlatý chrt Classic – lady“ to byla čtyřletá Queen VUITTON. Kinloch MOET získal svou první výhrou titul Zlatý chrt – Vítěz“ a Queen VUITTON svým třetím vítězstvím titul Zlatý chrt – Velmistr. Kuriózní je, že oba Zlatí chrti – Vítězové, tedy Moët a Chandon, jsou dvou a půl letí sourozenci a oba Zlatí chrti – Velmistrové, tedy Gucci a Vuitton, jsou rovněž sourozenci, ovšem již čtyřletí.

V Greyhound Parku Motol je možnost nejen sledovat chrtí závody, ale kdokoliv může přijít a užít si den plný zábavy a adrenalinu. K dispozici jsou k zapůjčení motokáry, minibiky, šlapací čtyřkolky, nebo třeba segwaye. Na své si přijdete, i pokud chcete zažít gurmánský zážitek v komplexu restaurací Four Leaf Restaurant s vyhlídkovou restaurací, sport barem a café galerií.

Více informací o chrtích dostizích a Greyhound Parku Motol naleznete na: www.cgdf.cz a www.greyhoundpark.cz/

Foto: Česká Greyhound Dostihová Federace

Fotogalerie
4425 4426 4427 4428

Další články z rubriky

Koncept SaSaZu oslavuje 15 let, k narozeninám si nadělil  novou restauraci SaSaZu Oldtown v centru Prahy

Koncept SaSaZu oslavuje 15 let, k narozeninám si nadělil novou restauraci SaSaZu Oldtown v centru Prahy

Podzimní JazzFestBrno ozdobí Al Di Meola, Kamasi Washington, José James nebo Jiří Slavík s radikálními úpravami polky

Podzimní JazzFestBrno ozdobí Al Di Meola, Kamasi Washington, José James nebo Jiří Slavík s radikálními úpravami polky

Renomovaný fotograf Jindřich Štreit vystavuje v Kroměříži

Renomovaný fotograf Jindřich Štreit vystavuje v Kroměříži

Netflix vypouští thriller o sériovém vrahovi, který má i českou stopu

Netflix vypouští thriller o sériovém vrahovi, který má i českou stopu

Muzikál ELA! přináší nelehký život netuctové dívky i její zářivou závodní kariéru v rytmu jazzu

Muzikál ELA! přináší nelehký život netuctové dívky i její zářivou závodní kariéru v rytmu jazzu