Magazín Elita

OCENĚNÍ HRA ROKU LETOS ZÍSKALA FRANCOUZSKÁ NOVINKA KONCEPT

OCENĚNÍ HRA ROKU LETOS ZÍSKALA FRANCOUZSKÁ NOVINKA KONCEPT

Systém hodnocení Hry roku byl spuštěn v roce 2004 a prvotní ambicí, která se udržela po celých 10 let, je propagování pouze her, které jsou kvalitní. Cenu uděluje Akademie her, která je ustanovena z uznávaných odborníků na deskové hry.

Hrou roku 2014 byla Akademií her zvolena hra Koncept. Hra je postavena na spolupráci hráčů, kteří pracují ve dvojicích a v těchto minitýmech musí navzájem hádat slovo, název, jméno či frázi, které má dvojice soupeřů na mysli. Dvojice používají k napovídání protihráčům pouze několik typů symbolů, které označují přímo na speciální hrací desce, která je součástí a základem Konceptu. Podle toho, jaké symboly vyberou, vedou indicie k nápovědě, která má soupeřící dvojici přivést k výsledku. Bez určité dávky intuice a především fantazie s indukcí nemáte šanci vyhrát.  

Celá hra je symbolizována otazníkem, který je zde značkou pro hlavní indicii, díky níž popisujeme vybrané slovo, jméno, název či frázi. Pokud soupeřící dvojice neuhádne to, na co se ptáme hned, pak přidáváme další barevné značky ve tvaru vykřičníků, jednu po druhé tak, aby informaci zpřesnily a zúžily tak okruh, ve kterém se hledané nachází.

 

Dva body získává ten, kdo jako první uhádne na základě symbolů slovo, jméno nebo frázi, kterou si protihráči z kartičky vybrali a na níž myslí. Vítězí pochopitelně ten, kdo nasbírá nejvíce bodů, ale ve skutečnosti je vítězem každý z účastníků, protože dokázal, nebo se alespoň pokusil, rozpohybovat fantazii a zapojit logiku.

Hra je ale vhodná nejen pro dospělé. I dospívající děti dokáže vytáhnout od počítače a vrátit je zpět z virtuálního světa do bezstarostného hraní plného fantazie.

Cenu Hra roku může získat kterákoli desková nebo karetní hra, která se dováží do České republiky. Jednorázové dovozy několika kusů her nelze považovat za dovážení, cílem ceny je propagovat kvalitní hry, které jsou dostupné pro nejširší veřejnost. Nezařazují se nové a širší sety her. Volba vždy probíhá ve dvou kolech:

V 1. kolo je nominace, která vzniká na základě seznamu her, který je vytvořen ve spolupráci s dovozci her. V prvním hlasování každý z členů rozdělí maximálně 18 bodů mezi hry, které považuje za hodné nominace. Jedné hře smí přidělit nejvýše 3 body. Takto se sestaví seznam nominovaných her. Seznam nominovaných her je oficiálně oznámen během slavnostního zahájení Olympiády duševních sportů.

Ve 2. kole členové Akademie před hlasováním podrobně diskutují o svých hlasovacích preferencích. Pokud je to možné, zúčastní se členové Akademie her společného zasedání před tím, než odevzdají své hlasy. Zasedání se většinou koná v předvečer vyhlášení vítězné hry. Cenu může získat kterákoli desková nebo karetní hra, která je vydaná v České republice nebo se do ní dováží.

Více o systému hodnocení Hra roku a členech Akademie her se dozvíte na stránkách:  www.hraroku.cz

Fotogalerie
2580

Další články z rubriky

Gorgony byly ohavné sestry, smrtelnou Medúsu překonal udatný Perseus

Gorgony byly ohavné sestry, smrtelnou Medúsu překonal udatný Perseus

Dnešní noc je ideální pro zasvěcování do milování i očistu duše

Dnešní noc je ideální pro zasvěcování do milování i očistu duše

Horoskop pro rok 2024

Horoskop pro rok 2024

Trpíte nespavostí, astmatem, panickými atakami? Změňte svůj dech!

Trpíte nespavostí, astmatem, panickými atakami? Změňte svůj dech!

Chcete být středem pozornosti na halloweenské párty?  Inspirujte se nejnovějšími trendy!

Chcete být středem pozornosti na halloweenské párty? Inspirujte se nejnovějšími trendy!