Magazín Elita

PETR KOUKAL PO BOJI S RAKOVINOU APELUJE NA MUŽE: „NECHTE SI VČAS ZAMRAZIT SPERMA“

PETR KOUKAL PO BOJI S RAKOVINOU APELUJE NA MUŽE: „NECHTE SI VČAS ZAMRAZIT SPERMA“

Přesně čtyři roky od první chemoterapie má český badmintonista a olympionik Petr Koukal konečně jistotu, že mu nemoc nezpůsobila neplodnost. Zjistil to na vyšetření pohlavních buněk v klinickém centru ISCARE. Do centra Petr pro jistotu uložil svůj zmražený vzorek, aby měl do budoucna jistotu na založení vlastní rodiny. Zároveň tím chce apelovat na všechny české muže: myslete dopředu a nechte si zmrazit sperma, protože nikdy nevíte, co se může stát.

Když Petr Koukal zjistil šokující zprávu, že má rakovinu varlat, bylo mu 24 let, jako profesionální sportovec nekouřil, žil zdravě a připravoval se na olympiádu. „Byl to tehdy hrozný šok, tohle prostě nečekáte,“ vrací se k okamžiku zjištění Petr Koukal. „Další šok byla informace, že po absolvování chemoterapie už nemusím být plodný, což jsem se dozvěděl v podstatě náhodou,“ přidává Koukal.

Tehdy těsně před první chemoterapií si nechal pro jistotu zamrazit pohlavní buňky. Když nemoc úspěšně zvládnul, řekl si, že takhle by to být nemělo – muži by měli vědět o hrozbách podobobných nemocí a jejich dopadu na mužskou plodnost. „Proto jsem založil Nadační fond Petr Koukala, který se mimojiné zaměřuje také na šíření informovanosti o nutnosti preventivních prohlídek mužů. A klademe samozřejmě důraz zejména prevence v oblasti rakoviny varlat a dalších urologických problémů. Zároveň spolupracuji s klinikou ISCARE, společně se snažíme říct českým mužům a ženám, že i v mladém věku je potřeba myslet na budoucnost, protože nikdo neví, co se může stát, tak jako v mém případě,“ vysvětlil Petr Koukal.

Nepříjemná realita – neplodných stále přibývá

Každý rok přibývá v České republice i ve světě počet lidí, kteří nemohou počít dítě přirozenou cestou. Důvodem přitom čím dál častěji bývá životní styl a odkládání rodičovství do pozdějšího věku, mladým lidem hrozí také úrazy nebo následky nemocí. V poslední době se proto hlavně v západním světě rozšířil nový trend, tzv. Social freezing, neboli preventivní zmražení zdravých pohlavních buněk.

Podporovat osvětu v oblasti neplodnosti a pomocí kampaně přesvědčit především mladé lidi, že prevence je důležitá, se rozhodlo i klinické centrum ISCARE. Kampaň má zároveň ukázat příčiny negativního trendu snižování plodnosti či kvality spermií. „Statistiky lékařů jsou neúprosné – plodnost žen a kvalita spermií u mužů dlouhodobě klesá. Svůj díl na tom může nést špatný životní styl, kouření, alkohol, notebook na stehnech, mobil v kapse či těsné spodní prádlo, u žen pak především odkládání početí (například kvůli kariéře) do věku, kdy šance na přirozené početí rapidně klesá,“ vysvětluje primář IVF oddělení MUDr. Jaroslav Hulvert.

Social freezing je ve světě populární – preventivní zmražení spermií a vajíček podstupuje řada mužů a žen ve věku kolem 20 let. Social freezing je výraz pro preventivní zamrazování spermií a oocytů, tedy mužských a ženských zárodečných buněk, za účelem jejich pozdějšího využití. Tento proces dává mužům a ženám možnost počít v budoucnu geneticky vlastního potomka. K vyšetření plodnosti v klinickém centru ISCARE stačí žádanka od praktického lékaře, nic dalšího se neplatí. Uskladnění pohlavních buněk v klinickém centru ISCARE stojí zhruba 3 000 Kč na tři roky, s možností dalšího prodlužování.

Více informací najdete na www.socialfreezing.cz

Fotogalerie
3267

Další články z rubriky

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Včasné CT vyšetření může zachránit život. V brandýské nemocnici na CT nečekáte a žádanku můžete mít odkudkoliv

Včasné CT vyšetření může zachránit život. V brandýské nemocnici na CT nečekáte a žádanku můžete mít odkudkoliv