Magazín Elita

BE2CAN: UNIKÁTNÍ PŘEHLÍDKA FILMŮ Z BERLINALE, BENÁTEK A CANNES

BE2CAN: UNIKÁTNÍ PŘEHLÍDKA FILMŮ Z BERLINALE, BENÁTEK A CANNES

Od 6. do 15. října 2014 budou mít čeští a slovenští diváci příležitost zhlédnout filmy ze špičkových mezinárodních filmových festivalů. Díky jedinečné filmové přehlídce Be2Can získají poprvé možnost ve vybraných kinech, na Video-On-Demand a v televizi vidět snímky promítané letos v Berlíně, Benátkách a Cannes.

Berlín, Benátky a Cannes jsou největší a nejvlivnější světové filmové festivaly. Jejich program značí kvalitu a určuje trend světové kinematografie, uvedl prezident mediální společnosti Film Europe Ivan Hronec, která přehlídku pořádá. Jejich hodnota nespočívá pouze ve filmech, ale také v makrodramaturgii festivalových sekcí. Be2Can je reflexí těchto festivalů a unikátním českým a slovenským festivalově-distribučním konceptem.

Ve vybraných kinech uvede letos v kinopremiéře téměř 20 aktuálních filmů sezony 2014 z Cannes a Berlinale, z toho 3 filmy v jedinečné „day and date“ kino- a VOD premiéře, takřka 60 filmů z minulých ročníků ve VOD premiéře a více než 50 Be2Can filmů na televizním kanálu Film Europe Channel.Kvalita, počet filmů a komplexní distribuční model nás opravňuje nazvat Be2Can VELKÝM filmovým festivalovým ECHEM, řekl Hronec ke konceptu projektu.

Ti, kteří se v rámci projektu Be2Can rozhodnou zavítat do kina, si budou moci vybrat z těchto sálů: v Praze kina Lucerna, Atlas a Evald, v Brně kino Art, ve Zlíně Velké kino a Golden Apple Cinema, v Českých Budějovicích kino Kotva a v Bratislavě Kino Film Europe. Mezi dvacítkou filmů, které zde budou ve většině případů uvedeny v premiéře, se objeví takové tituly, jako například Zimní spánek (Zlatá palma, Cannes 2014), Leviatan (Nejlepší scénář, Cannes 2014), Sils Maria (nominace na Zlatou palmu, Cannes 2014), In Order of Disappearance (nominace na Zlatého medvěda, Berlinale 2014) nebo Sbohem jazyku (Cena poroty, Cannes 2014). Premiérové filmy budou následně uvedeny do běžné distribuce.

Další platformou, kterou budou moci diváci Be2Can využít, je Video-On-Demand služba O2 Videotéka, kterou provozuje operátor O2. Zde bude k vidění 53 filmů, které samozřejmě splňují atribut Be2Can, tj. byly prezentovány na některém z uvedených mezinárodních filmových festivalů. Diváci se mohou těšit na VOD premiéry filmů jako Život Adèle (Zlatá palma, Cannes 2013), Pozice dítěte (Zlatý medvěd, Berlinale 2013), Velká nádhera (nominace na Zlatou palmu, Cannes 2013), ale také na premiérové uvedení Fausta (Zlatý lev, Benátky 2011) či žánrové překvapení Iron Sky (Panorama, Berlinale 2012).

Společnost O2 je pro nás klíčovým partnerem a jsem rád, že se do projektu Be2Can zapojila,“ dodává k partnerství Ivan Hronec. Pořadatelé Be2Can jednají s O2 o dlouhodobé spolupráci. Filmy, které jsou v letošním roce uvedeny v sekci kino, budou v příštím roce k dispozici právě na Video-On-Demand.

Mám radost, že více než tisícovku filmů, které aktuálně O2 Videotéka nabízí, v říjnu doplní unikátní snímky ze světových festivalů. Filmy si tak diváci budou moct užít ve vysoké kvalitě i v pohodlí domova nebo na cestách v tabletu nebo telefonu. Je to pro nás možnost přinést našim divákům opět něco jedinečného, doplnil David Duroň, ředitel pro segment domácností v O2.

Třetím „místem“, kde bude možné sledovat festivalové filmy, bude televizní kanál Film Europe Channel, kde se, stejně jako na VOD, představí starší festivalové snímky. Kromě toho se diváci Film Europe Channel a návštěvníci O2 Videotéky navíc dočkají tří tzv. day & date release premiér. Zhlédnout tak budou moci filmy Free range / Balada o přijetí světa (Berlín 2014), Čtyřikrát (Cannes 2010) a Příběh dětí a filmu (Cannes 2013).

Zvláštností letošního Be2Can bude také promítání československého snímku Až přijde kocour, který v roce 1963 natočil Vojtěch Jasný s Janem Werichem a Emíliou Vášáryovou v hlavních rolích. Jde o zatím poslední český či slovenský film, který byl uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes a zároveň získal ocenění - v tomto případě Zvláštní ocenění poroty a cenu CST.

Be2Can není jen o filmech a jejich oceněních. Rádi bychom českým a slovenským filmovým fanouškům pomohli lépe pochopit strukturu a dramaturgii velkých filmových festivalů a přiblížit jim jejich zákulisí, dodává Ivan Hronec.

Zimní spánek 3 (Zlatá palma, Cannes 2014)

In Order of Disappearance (nominace na Zlatého medvěda, Berlinale 2014)

Aktuální informace o festivalu Be2Can, o připravovaných filmech a akcích najdou zájemci na facebookové stránce https://www.facebook.com/Be2CanFestival.

Úvodní foto: Leviatan 2 (Nejlepší scénář, Cannes 2014)

Fotogalerie
2720 2721

Další články z rubriky

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Událost sezóny! Mezinárodní festival Divadlo v Plzni přiveze slavný francouzský soubor Comédie-Française

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Olomoucká Prodaná nevěsta? Mistrně rozehrané hudební divadlo!

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Co si tak v létě poslechnout audioknihu

Open air koncerty Check it  Na Výstavišti

Open air koncerty Check it Na Výstavišti

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký

U Švandů chystají hru o zranitelnosti dospívajících i novinku o dvojici Salivarová-Škvorecký