Magazín Elita

KMENOVÉ BUŇKY POMÁHAJÍ I PŘI TĚŽKÉ ARTRÓZE

KMENOVÉ BUŇKY POMÁHAJÍ I PŘI TĚŽKÉ ARTRÓZE

Poloviční zmírnění potíží u těžké artrózy bylo zaznamenáno při její léčbě kmenovými buňkami, a to u celých 89%  pacientů. Další polovina z nich pak zaznamenala zmírnění potíží až o 75%. Léčba artrózy kmenovými buňkami je ve světě i u nás poměrně novou metodou, přesto však jsou výsledky léčby vyplývající ze studií velice uspokojivé.

Nejlepší výsledky léčby artrózy kmenovými jsou především u pacientů se středně těžkou artrózou. Kmenové buňky se získávají odběrem z tukové tkáně a následně jsou aplikovány na postižené místo – tedy do kloubu, který je artrózou zasažen. 

Podle statistik u nás trpí artrózou 80% populace nad 50 let. Pro tyto osoby léčba kmenovými buňkami představuje šanci na vyléčení nebo minimálně zmírnění potíží. „Zmírnění bolesti se dostavuje už v prvních týdnech po zákroku. K regeneraci, zahojení a obnovení hybnosti porušené kloubní chrupavky dochází zhruba po třech měsících,“ říká MUDr. Martina Čapková z Polikliniky I. P. Pavlova.

Odběr kmenových buněk z tukové tkáně, jejich aplikace do postiženého kloubu a následný odchod domů probíhá vždy v jednom dni. „V následujících 3 dnech doporučujeme klidový pooperační režim a prvních šest týdnů je vhodné vynechat sportovní zátěž, léky charakteru nesteroidních antirevmatik a alkohol,“ upozorňuje MUDr. Čapková.

Foto: Poliklinika I.P. Pavlova

Kvalitní odběrové zařízení

Vhodné je se ale také pečlivě zaměřit na správný výběr odběrového zařízení. Se stále větší popularitou kmenových buněk totiž, ne všechna zařízení dovedou pacientovi poskytnout potřebnou péči. Kvalitní zařízení by mělo disponovat operačním sálem, kde je odběr kmenových buněk prováděn, chybět ale nesmí ani ambulantní část a sociální zařízení a čekárna. Zařízení by také mělo zajišťovat i pooperační péči a disponovat zobrazovacími metodami jako jsou SONO, ultrazvuk, magnetická rezonance nebo CT. Spolupráce s biochemickou laboratoří, návaznost na lůžkové ortopedické zařízení a dostatečné limity pro následnou rehabilitaci by mělo být samozřejmostí.

Součástí péče o pacienta jsou pak pravidelné kontroly, protože aplikací kmenových buněk péče nekončí. Kontrola by měla proběhnout týden po zákroku a následně pak v 6. týdnu. Při bezproblémovém hojení jsou pravidelné kontroly dále stanoveny na 3., 6. a 12. měsíc. Rehabilitace je součástí komplexní péče o pacienta a je obvykle zahájena také 6. týdnů po zákroku. Správné odběrové zařízení tedy nabízí komplexní péči – nejen samotný zákrok, ale i následnou rehabilitaci, která je v ceně celého zákroku.

Co je dobré vědět…

Léčba je vhodná pro pacienty všech věkových kategorií a je zpravidla dobře snášena. Kontraindikacemi pro aplikaci kmenových buněk může být nádorové onemocnění, alergie na přípravky obsažené ve směsi pro lokální anestezii, infekční onemocnění nebo zdravotní stav, který neumožňuje bezpečný odběr dostatečného množství tukové tkáně (např. extrémní štíhlost).

Každopádně regenerační potenciál kmenových buněk je v podstatě neomezený. Jejich širší uplatnění v medicíně je otázkou blízké budoucnosti.

Fotogalerie
3003

Další články z rubriky

Cukrovka pojede také na dovolenou – jak se co nejlépe připravit na cesty?

Cukrovka pojede také na dovolenou – jak se co nejlépe připravit na cesty?

Letní dovolená na spadnutí?

Letní dovolená na spadnutí?

Vyšetření preeklampsie je určeno všem nastávajícím maminkám

Vyšetření preeklampsie je určeno všem nastávajícím maminkám

Nepříjemný orgasmus? Někdy ho má polovina lidí, ukazuje studie

Nepříjemný orgasmus? Někdy ho má polovina lidí, ukazuje studie

HANNAH EPO Survival – soutěž, při které si závodníci jedou, kam chtějí

HANNAH EPO Survival – soutěž, při které si závodníci jedou, kam chtějí