Magazín Elita

JAKÉ LÁTKY NÁM POMÁHAJÍ ZVLÁDNOUT NACHLAZENÍ A CHŘIPKU?

JAKÉ LÁTKY NÁM POMÁHAJÍ ZVLÁDNOUT NACHLAZENÍ A CHŘIPKU?

Při nachlazení, bolesti v krku, rýmě či kašli každý z nás sáhne po osvědčených lécích, které zná a o kterých ví, že mu od potíží uleví. Méně se už ale zamýšlíme, proč tomu tak je a proč nám tyto léky pomohou. Kouzlo tkví nejen v látkách, které obsahují, ale i v jejich správné kombinaci. A pozor, nejde jen o chemii, ale také o bylinky. Zjistěte, jaká kombinace účinných látek je určena přesně na problémy, které vás trápí.

Proti horečce a bolesti

Mezi nejčastěji užívané látky při horečce a bolesti patří paracetamol neboli acetaminofen, protože působí jak proti bolesti, tak proti horečce. Nemá protizánětlivé účinky a vzhledem k tomu, že nedráždí žaludeční sliznici, tělo jej obvykle dobře snáší. Nejběžnější dávka pro dospělého je 0,5-1 g, maximálně šestkrát denně – avšak pozor, denní dávka by neměla překročit 4 g. Při dodržení doporučených dávek se nežádoucí účinky vyskytují jen zřídka, lék je totiž dostatečně bezpečný. Paracetamol se dá užívat ve více lékových formách – sirupy, tablety, ale i čípky. Zajímavé je, že tato látka byla poprvé vyrobena už v roce 1877.

 

Pro boj s chřipkou a nachlazením

Dalším důležitým pomocníkem v boji s chřipkou a nachlazením je fenylefrin. Ten se do přípravků proti chřipce přidává kvůli své schopnosti uvolňovat ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny. Zmenšuje otok a zduření sliznice.  Rychle se vstřebává ze zažívacího traktu.

Přínos při léčbě chřipky a nachlazení může mít i dextromethorfan, který pomáhá tlumit suchý kašel.Působí přímo v prodloužené míše, kde je centrum kašle. Pomůže však i kofein, tedy látka známá téměř každému. Součástí některých léků proti chřipce a nachlazení bývá proto, že zvyšuje jejich účinnost. Při kombinaci s paracetamolem přináší rychlejší úlevu od bolesti. Dále bojuje i proti únavě a ospalosti, které často onemocnění provází. Při užívání léků s obsahem kofeinu je vhodné omezit příjem dalších potravin a nápojů, které jej obsahují. Nadměrný příjem by mohl naopak vést k neklidu, problémům s usínáním a zrychlené srdeční činnosti.

 

Přírodou proti nachlazení

I bylinky mají v léčbě zánětů a nachlazení své nezastupitelné místo. Jednou z těch nejúčinnějších je šalvěj lékařská, kterou lze užívat vnitřně i zevně. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Je možné ji používat jako kloktadlo při bolestech v krku. Efektivně pomáhá lepšímu hojení zánětu při angíně nebo po operaci v dutině ústní – proto je dobré na ni nezapomenout ani po velkých zásazích u zubaře.

Efektivní pomocí při chřipce a nachlazení může být také exotický eukalyptus. Pochází z Austrálie a jeho listy jsou prakticky jedinou potravou medvídků koala. Obsahuje esenciální olej s antibakteriálními a antivirovými účinky. Eukalyptový olej je součástí některých léků proti infekcím dýchacích cest, např. v kapkách pro uvolnění ucpaného nosu, v inhalačních směsích i do přípravků proti kašli.

Text: Lenka Netušilová


Další články z rubriky

Aquapalace Praha představuje novou, unikátní ZENovou saunu a rozšiřuje tak největší saunový svět u nás

Aquapalace Praha představuje novou, unikátní ZENovou saunu a rozšiřuje tak největší saunový svět u nás

Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů

Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů

Tipy, jak využít příchod jara

Tipy, jak využít příchod jara

Mezinárodní den zdravého spánku: Pozor si dejte především na modré světlo z obrazovek!

Mezinárodní den zdravého spánku: Pozor si dejte především na modré světlo z obrazovek!

Jaké chyby můžete udělat při výběru dioptrických brýlí.  Na co si dát pozor.

Jaké chyby můžete udělat při výběru dioptrických brýlí. Na co si dát pozor.

Koncert pro život