Magazín Elita

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

Cnicus benedictus - benedikt lékařský (benedikt čubet, čubet lékařský)

Čubet je jednoletá, až 60 cm vysoká bylina. Pro pěstování  preferuje humózní, vápnitou a mírně suchou až mírně vlhkou půdu a slunné chráněné stanoviště. Množí se semeny, která se vysévají přímo na venkovní stanoviště koncem dubna, klíčí asi po 10 dnech.

Lodyha je  přímá, pětitihranná, rýhovaná, větvená, chlupatá. Všechny listy jsou po okraji ostnité a na ploše huňatě chlupaté. Úbory se tvoří jednotlivě  s peřenodílným, do červena zbarveným trnem. Květy jsou žluté, převážně trubkovité, okrajové květy drobné a neplodné. Rostlina kvete v červnu a v červenci, pro léčitelské účely se nať sbírá těsně před rozkvětem. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Účinnou látkou jsou  lignany,  které působí silně antivirově. Dále jsou přítomny třísloviny (asi 8 %), silice, pryskyřice, flavonoidy, slizy, soli hořčíku, vápníku a draslíku, tanin, vitaminy skupiny B, amid kyseliny nikotinové. Výrazně hořkou chuť droze dodávají hořčiny knicin a salonitenolid.
Droga zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluče, působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové, působí desinfekčně, antibakteriálně a virostaticky, dokonce i na viry HIV.
Užívá se zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávicího ústrojí nebo v rekonvalescenci po operaci trávicího ústrojí, a také při žlučníkových chorobách.Vzhledem k tomu, že zvyšuje vylučování kyseliny močové z těla, může být s úspěchem aplikován i při dně a některých revmatických chorobách. Zevně jej lze použít na špatně se hojící rány, na kožní záněty, bércové vředy, ekzémy, v některých případech bývá úspěšný i při léčbě lupénky. Antivirové působení benediktu se využívá při léčbě pásového oparu. Vnitřně se podává obvykle ve formě nálevu(1 polévková lžíce na 1/4 l vody, luhuje se 2 minuty, pijí se 2 šálky denně). Léčivku je možno použít i jako benediktový odvar s vínem – jednu čajovou lžičku benediktu s ½ litru vína povaříme tak dlouho, dokud se objem nezmenší na ¼ litru. Posilující čaj si připravíme ze směsi 1 dílu natě benediktu, 1 dílu ostružiníku, 1 dílu natě meduňky a1 dílu máty peprné. Čaj podáváme vlažný před spaním.
ALE POZOR! Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách. Nedoporučuje se podávat při  plicních chorobách a ženám během těhotenství.

Mgr. Jana Zavadilová


Další články z rubriky

Operace nosu dodá sebevědomí, potvrzují i odborníci

Operace nosu dodá sebevědomí, potvrzují i odborníci

Tibet Cardio: Rakytníkové kapsle v uspěchané době ochrání vaše srdce

Tibet Cardio: Rakytníkové kapsle v uspěchané době ochrání vaše srdce

Tajemství krásy? CO2 frakční laser v estetickém centru Markin!

Tajemství krásy? CO2 frakční laser v estetickém centru Markin!

Zatočte s vráskami za pomoci kolagenovými kapslemi

Zatočte s vráskami za pomoci kolagenovými kapslemi

Na světě je téměř 300 milionů barvoslepých. Jak vidí svět?

Na světě je téměř 300 milionů barvoslepých. Jak vidí svět?

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM