Magazín Elita

AUTOR SLAVNÉ BUSTY SALVATORA DALÍHO STÁLE AKTIVNĚ PRACUJE

Akademický sochař Josef Nálepa je jediným sochařem, který kdy portrétoval slavného umělce Salvatora Dalího. Vytvořil ale i množství dalších významných uměleckých děl. V současné době pracuje ve svém ateliéru na pražském Novém světě.

Za svůj život vytvořil Josef Nálepa okolo 150 sochařských portrétů významných osobností českého kulturního a společenského života. Byly to například busty Vlastimila Brodského, Radovana Lukavského či Karla Gotta, jenž obdržel svou bustu u příležitosti svých 70. narozenin v roce 2009. K narozeninám dostal svou bustu v minulosti již také třeba Tomáš Baťa.

Své místo v tvorbě Josefa Nálepy mají také sochy pro město Třeboň z nedávné doby. Jeho dílem je například sousoší kaprů na kruhovém objezdu, víla Pergolína nebo socha Jakuba Krčína v Krčínově domě.

Kromě výtvarného umění se Josef Nálepa také dlouhá léta věnoval sportu. Stál u zrodu vodního lyžování u nás a stal se v této disciplíně osminásobným mistrem republiky. Později k nám přinesl také létání na rogalu a začal propagovat létání.

Právě díky vodnímu lyžování měl Josef Nálepa také možnost vytvořit své nejproslulejší dílo – portrét Salvatora Dalího. Poprvé se tito dva umělci setkali v roce 1971 během závodů ve Španělsku. Extravagantní Salvátor Dalí byl uchvácen lidmi, kteří dokáží chodit po vodě, přijel se na závody podívat a shodou okolností se s Josefem Nálepou seznámil v restauraci. Když Dalí zjistil, že je jeho společník také umělec, pozval ho do svého sídla a navrhl mu, že ho bude portrétovat. Josef Nálepa tehdy odvážně navrhl, že by na oplátku mohl vytvořil Dalímu bustu. Díky nešťastným okolnostem k tomuto vzájemnému portrétování tehdy nedošlo, ale po třech letech se vodní lyžaři do Španělska vrátili a Josef Nálepa mohl svou práci dokončit. Na vytvoření sochy měl tehdy velmi krátký čas několika hodin, přesto se socha zdařila. Josef Nálepa se tak stal jediným umělcem, který Dalího portrétoval.

V roce 2003 vydala Galerie MIRO autobiografickou knihu Josefa Nálepy Portrétoval jsem Dalího, v níž autor popisuje svá setkání s Dalím i okolnosti vzniku busty.

Josef Nálepa je rodák z Ostravy, studovat v Praze uměleckoprůmyslovou školu a Akademii výtvarných umění. Od roku 1962 působí v Praze. Během svého života vytvořil řadu uměleckých děl od drobných plastik přes reliéfy, plakety a medaile až po sochy v nadživotní velikosti. Jeho mnohostrannost se projevuje mimo jiné ve využívání různých materiálů – bronz, kámen, dřevo.

Oficiální webovou prezentaci Josefa Nálepy lze nalézt na www.nalepa.cz.

 

Autor: Atelier Nalepa,  Tisková zpráva, Praha 14. ledna 2010

 


Další články z rubriky

Na dvojalbu Jazzové útesy předkládá Helena Blehárová jazzovou magii a citlivou uměleckou duši

Na dvojalbu Jazzové útesy předkládá Helena Blehárová jazzovou magii a citlivou uměleckou duši

Vždycky říkám, že můj život vydá za tři, říká malířka Alena Ciková

Vždycky říkám, že můj život vydá za tři, říká malířka Alena Ciková

Francouzský Herec Gérard Philipe zůstal navždy mladý

Francouzský Herec Gérard Philipe zůstal navždy mladý

Petr Švancara si poprvé vyzkouší hned několik zimních sportů

Klára Cibulková: Když vás limituje bolest, nemusíte se vzdát svých snů!

Klára Cibulková: Když vás limituje bolest, nemusíte se vzdát svých snů!

Vánoční Holešovická tržnice