Magazín Elita

Středoevropský fest1val nabídne návštěvníkům týden filmových premiér, módních přehlídek, architektury a designu

Středoevropský fest1val nabídne návštěvníkům týden filmových premiér, módních přehlídek, architektury a designu

 

Fest1val přichází s jedinečnou kulturní událostí s mezinárodním přesahem, která se bude konat ve dnech od 30. 4. do 5. 5. 2024 v Dolních Vítkovicích. Tato akce, podporovaná ministerstvem kultury, ministerstvem průmyslu a obchodu a Moravskoslezským krajem, spojí tři oborové sekce: IFFO (International Film Festival Ostrava) – filmový festival představující předpremiéry a premiéry české a slovenské kinematografie –, UNOS – multidisciplinární prezentaci v oblasti textilu, skla, keramiky, grafiky, objektů, fotografie – a PULSE – dlouhodobý projekt zaměřený na propojení kreativního regionu střední Evropy v oblasti architektury, urbanismu, interiérového designu a produktového designu. Pořadatelem akce je agentura Leemon. Více informací na www.fest1val.eu.

Multižánrový ostravský fest1val, který se rozprostře v oblasti Dolních Vítkovic, slibuje návštěvníkům týden plný kulturních zážitků. Významné osobnosti české a zahraniční tvorby představí svá díla v Gongu, Brickhousu, Futureu, Jedničce, Výdušné jámě, ve Velkém světě techniky a na zámku Vítkovice. Vstupenky jsou již nyní k dispozici na Ticketstream. Hlavními partnery této události jsou společnosti Adifex, Cylinders Holding a CarTec Group. Hlavním mediálním partnerem je skupina Prima a videoplatforma Prima+.

Ředitelka fest1valu Nikola Tošenovská zdůrazňuje svoji vizi spojení tří odlišných oborů do jedinečné události, která se uskuteční v Ostravě. „Spojením filmu, designu a multidisciplinárního umění vytváříme nový prostor pro kreativitu a inspiraci, přenášíme bohatou kulturní atmosféru do srdce střední Evropy a dáváme Ostravě nový kulturní rozměr,“ říká.

Mezinárodní filmový festival IFFO (International Film festival Ostrava) nabídne divákům díla od ikon české i zahraniční tvorby. Lidé se mohou těšit na zahajovací galavečer a červený koberec, filmové premiéry a předpremiéry, celkem 25 kinoprojekcí, na pořad 7 pádů Honzy Dědka, na delegace tvůrců filmů a herců, debatní diskuse a pop-upy. „V rámci festivalu byla vypsána studentská soutěž krátkometrážního filmu, které se zúčastnilo 41 studentů vysokých uměleckých škol z České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska a Maďarska. Odborná porota ve složení Arkaitz Basterra (baskický režisér a producent), David Laňka (režisér a filmový kritik) a Marek Jeníček (Managing Director CinemArt a.s.) a Kamila Janovičová (česká herečka působící v Národním divadle Moravskoslezském) vybere deset nejlepších autorů, jejichž filmy se budou promítat během studentských dní. Vítěz bude vyhlášen na galavečeru IFFO 1. 5. 2024 a získá 1000 eur na podporu další tvorby,“ vysvětluje ředitelka IFFO Monika Hillová.

Program filmových projekcí: Jedna noc, Noční klid, Smršť, Přišla v noci, Django, Chinaski: Každej ví kulový.

www.iffo.cz

www.fest1val.eu/blog/filmy

UNOS je autonomní sekce středoevropského eventu fest1val, konkrétně kategorie Fashion & Beyond, adresující diverzní line-up toho nejlepšího napříč současným spektrem československé módy. Konkrétně nosné téma sekce, móda, od pradávna osciluje na hraně umění a užitku – fakt, který je především v současné době materializmu a konzumu čím dál víc konfrontován

v kontextu změny a návratu k poctivému řemeslu, vyšší kvalitě, hlubším odkazům a širším přesahům.

Virvar právě proto v rámci akce „unáší“ status quo, publikum i narativ na neutrální půdu ostravských Dolních Vítkovic se zajímavou historií, jedinečnou estetikou a silným geniem loci, aby tak mohla vzniknout nová tradice a hnízdo nekonvenčnosti, odvahy a benchmarku kvality v oblasti módy a kreativních odvětví a jejich odnoží.

„UNOS není o objevování již objeveného ​ani o tvorbě obrazů fiktivní dokonalosti. Je a bude o posunech, reflexi a revizi, v reálném čase a skutečném prostoru; a zahajuje nejen novou éru komplexní platformy Virvar, která už víc než pět let podporuje talenty v oblasti fashion a umění, ale také novou etapu v celkovém kontextu módního a designového dění,“ vysvětluje CEO a zakladatelka Virvar a festivalové sekce UNOS Eva Sýkorová Čomborová.

„I proto bude sekce Fashion & Beyond odbornému i širšímu publiku pravidelně prezentovat jména a autory, kteří disponují jedním nebo více kritérii z oblasti vzdělání, praxe, kontinuity a konceptuality tvorby, jejího specifika nebo unikátnosti samotného přístupu. Vznikne tak prostor nejen pro živou diskuzi, reflexi a revizi aktuálního statu quo, ale i pro vývoj a nové impulsy v rámci oboru a jeho odnoží,“ dodává Eva Sýkorová Čomborová.

https://www.fest1val.eu/blog/fashion-beyond

Line-up: Lousy Auber, Jan Černý, Petra Kubíková x Emil Taschka, Boris Kráľ, NANICHE by Natálie Dufková a Vladimira Klumpar (KLUMPAR & PAVLIK STUDIO), Dominika Petrtýlová, Štefan Sekáč, Juraj Straka TEXTILE STUDIO JS, Tereza Vu.

Odborný garant: Rony Plesl

PULSE je dlouhodobý projekt, jehož cílem je mapovat, propojovat a vzájemně inspirovat kreativní region střední Evropy napříč architekturou/urbanismem, interiérovým designem a produktovým designem. Hlavním záměrem je umožnit best-practice sharing a diskuzi mezi architekty, designéry, developery, odborníky, akademiky a politiky v rámci pěti zemí (Česko, Maďarsko, Polsko, Rakousko a Slovensko). 

„V rámci sekce PULSE se budou v Ostravě ve dnech 2.–3. května konat přednášky předních osobností oborů architektury a designu z celého středoevropského regionu, diskuze, expozice toho nejlepšího z jednotlivých zemí, ale především unikátní networking a best-practice sharing. PULSE bude tématy adresovat současné skutečné výzvy architektury a designu a podněcovat tak diskuzi. Moderátor Daniel Stach přivítá speakery – špičky oborů ze všech pěti zemí, ale i zahraniční hvězdy, jako jsou například světoznámý architekt Daniel Libeskind nebo uznávaný produktový designér a umělec Arik Levy,“ přibližuje záměr projektu spoluzakladatelka PULSE Eva Kozarová.

Program Pulse:

  1. května: PRODUKTOVÝ A INTERIÉROVÝ DESIGN

PRODUKTOVÝ DESIGN

Propojení místních designérů a výrobců – jde o běžnou praxi, nebo výjimku? 

Přijďte si poslechnout zkušenosti předních výrobců a samotných tvůrců ze všech pěti zemí střední Evropy, poznejte obě perspektivy skrze přednášky a panelové diskuze a podělte se s námi o tu svoji.

INTERIÉROVÝ DESIGN

Jaká je situace v tomto kreativním oboru v každé z pěti zemí? Jaké jsou zkušenosti jednotlivých středoevropských špiček interiérového designu? Edukace, respekt, prestiž a spolupráce s dalšími obory a kontakt se zahraničím? Srovnání místního a zahraničního prostředí (z pohledu klientů, projektů, spolupráce s architekty atd.).

Hlavním cílem bude zaměřit se na tato aktuální témata a reálné výzvy a zároveň nabídnout best-practice sharing, inspiraci a diskuzi. 

  1. května: ARCHITEKTURA A DEVELOPMENT

Co nejvíce řeší současná architektura a development v celém regionu? A je to skutečně všude stejné?

Jaké jsou rozdíly práce architekta a developera v rámci střední Evropy? Je současný systém efektivní a pomáhá výstavbě, nebo naopak brzdí rozvoj měst? Jak jsou na tom jednotlivé země?

Své zkušenosti a názory představí přední architekti, developeři, ale i zástupci municipalit a městského plánování ze všech pěti zemí. Dojde tak k atraktivní konfrontaci různých názorů a úhlů pohledu na současnou výstavbu.

www.pulse.archi/ostrava-cs

Fotogalerie
19698 19699 19700

Další články z rubriky

První dáma české violy Jitka Hosprová zahajuje XII. ročník festivalu Procházky uměním

První dáma české violy Jitka Hosprová zahajuje XII. ročník festivalu Procházky uměním

První dáma české violy Jitka Hosprová zahajuje XII. ročník festivalu Procházky uměním

První dáma české violy Jitka Hosprová zahajuje XII. ročník festivalu Procházky uměním

Na vlnách radosti s novou kolekcí plyšových zvířátek

Na vlnách radosti s novou kolekcí plyšových zvířátek

Den dětí v Holešovické Tržnici rozhýbe Bombarďák a speciální program nabídnou i Lovci znaků!

Den dětí v Holešovické Tržnici rozhýbe Bombarďák a speciální program nabídnou i Lovci znaků!

Víte, jak na bezpečné heslo? Máme pro vás  tipy od české kyberbezpečnostní firmy

Víte, jak na bezpečné heslo? Máme pro vás tipy od české kyberbezpečnostní firmy