Magazín Elita

Dr. Zuzana Macko ví, jak udržet mladost a svěžest svých klientů

Dr. Zuzana Macko ví, jak udržet mladost a svěžest svých klientů

Krása je prý v detailech, míní odbornice na estetickou medicínu Dr. Zuzana Macko, která s nadšením a vysokou odborností pomáhá pacientům, aby se  cítili lépe. Specializuje se na estetickou, korektivní a anti-agingovou medicínu, která prodlužuje mladost a svěžest.

Zájem o estetickou medicínu se zdá, že Vás provází pravděpodobně od první myšlenky, že se stanete lékařkou, přesto se zeptám, zda jste přemýšlela i nad jiným oborem?

Vždy mne velice zajímalo umění, ale byl tam i další impuls, můj tatínek měl vážný nádor kůže, takže jsem se rozhodla, že půjdu na medicínu a budu se věnovat dermatologii. Pak se to vše spojilo a vyústilo to v estetickou dermatologii. Je to obor, který spojuje chirurgické zákroky, estetické zákroky a klasickou medicínu, takže si můžete vybrat ze širokého spektra, čemu se můžete věnovat.

Přesto se zeptám ještě jednou, zda přeci jen ještě nebyl jiný obor, který by Vás zaujal?

Vždy jsem směřovala k dermatologii. Byl to můj sen, ale bylo to těžké. V Praze jsem po studiích nesehnala místo, tak jsem začínala v nemocnicích v malých městech. Pracovala jsem například na ambulanci dermatologie v Mladé Boleslavy.  Pracovala jsem také na klinice na Bulovce.

Kdy dozrála myšlenka, že založíte vlastní kliniku?

Trvalo to samozřejmě dlouho. Nejdříve jsem, jak už jsem říkala, pracovala na odděleních dermatologie v nemocnicích, pak jsem se zaučovala ve specializovaných zdravotnických zařízeních v Praze  a pracovala jsem také ve velmi známé klinice estetické medicíny. Když už jsem cítila, že bych některé věci chtěla dělat po svém, začala jsem navštěvovat světové kongresy a viděla jsem, že by to chtělo nějak osvěžit, dělat věci trochu jinak a řekla jsem si, že už nastal ten čas, kdybych se mohla vydat vlastní cestou a vložit do toho vlastní filozofii i duši, protože mne má práce naplňuje.

Jakého zahraničního kongresu či stáže si nejvíce ceníte?

Estetická medína je neskutečně dynamický obor a když vynecháte nějaký světový kongres v Paříži, New Yorku či Miami, zjistíte, že je tolik novinek, že byste neudrželi úroveň toho, co je „in“. Obor sed  rozvíjí takovým tempe, že vzdělávání je zásadní. Prošla jsem stážemi v Anglii, ve Švédsku i v USA a je to velmi obohacující a je potřeba získat pohled i jiných lékařů. U estetické medicíny si nemůžete dovolit se zastavit, samozřejmě se to týká i jiných oborů medicíny.

Projela jste skutečně kus světa, máte tedy možnost srovnávat. Jak byste hodnotila Českou republiku? Kam patříme v tomto oboru?

Někdo může mít pocit, že nás ve světě podceňují, ale musím říct, že jsme na velice vysoké úrovni, a to celkově v rámci medicíny a estetické medicíny také. Jsem na nás pyšná, jsou tu skvělí lékaři.

Jaké zažíváte reakce, když se Vás někdo v zahraničí zeptá odkud jste a vy řeknete, že z Česka?

V USA si mnoho lidí myslí, že Evropa je jedna země a Paříž, že je hlavním městem Evropy, to se sice stává, ale v jiných zemích znají Českou republiku velmi dobře a znají i některé renovované odborníky, kteří přednáší na světové úrovni. I já jsem se stala mezinárodní školitelkou několika firem.

Plastický chirurg Bohdan Pomahač patří mezi světově nejuznávanější odborníky na světě, setkala jste se s ním někdy?

Nesetkala, ale setkala jsem se s významnými profesory, kapacitami ve svém oboru, ke kterým vzhlížím. Můj manžel je ortoped a pracoval pod vedením pana profesora Dungla, kterého si velice vážím a znám ho i osobně.

A vzhlížíte k nějaké ikoně v oboru estetické medicíny?

Není jednoduché na to odpovědět… Stále ještě jsou dva hlavní proudy, a to východní, známý také jako ruská škola a západní škola. Estetická medicína zní občas jako klišé, jsou dokonce názory, že to není úplně medicína. Já se spíše přikláním k americké škole a západní Evropě, ale k nikomu konkrétně.  

Kam byste zařadila momentálně nás, Českou republiku?

My jsme někde na pomezí, ale myslím si, že je lepší se inspirovat západní školou a řídit se podle výsledků posledních studií.  Nové zákroky, je důležité ověřovat, mohou se pak v řádu několika let objevit nežádoucí účinky a lékař by se měl řídit tím, co je v medicíně ověřené, což západní škola dělá.

Manžel je také lékař, ortoped, dostáváte se někdy do rozkolu, co je správný přístup ve vašich oborech?

Ano. Samozřejmě jako dva lékaři občas něco řešíme a nemáme úplně shodný názor.

Co Vás nejvíce legislativně trápí v rámci estetické medicíny v České republice?

V Česku je teď momentálně velký problém, protože naše legislativa úplně nedokáže dát pozor na to, aby některé odborné zákroky neprováděly kosmetičky. Je to totiž velice nebezpečné, ale i neodpovědné. Bohužel často používají necertifikované materiály, které nakupuji prostřednictvím internetu a komplikací po výkonu přibývá. Dnes je taková doba, že skoro každý chce vypadat lépe. I mladé slečny vyhledávají některé zákroky, kdy je jediným kritériem pro výběr cena. Vůbec si neuvědomují, jaké riziko to nese, když podstoupí neodborně provedený zákrok. Je těžké toto ovládat zákonem. U nás na klinice řešíme řadu komplikací, a ne vždy se dají napravit. I při neinvazivních zákrocích mohou mít vpravený materiál, který není biokompatibilní a ten způsobí nezvratitelné škody nejen na kráse, ale i na zdraví. Velice mne trápí, když vidím osmnáctiletou dívku, které už nedokážeme pomoci. Je to smutné. Snažíme se proti tomu bojovat, ale ne úplně se nám to daří, nejde to, jak bychom si představovali.

Kolik procent z celkového počtů ošetřených klientek a klientů, ve vašem zařízení, je o napravování komplikací zákroků z jiných zařízení a o jaké nápravy se jedná?

Je to zhruba 15 procent z celkového počtu klientek a klientů. Nejčastěji to je špatný estetický výsledek, ale to je vlastně ještě ta lepší varianta. My, když rozpouštíme a korigujeme tyto nepovedené zákroky, tak jdeme do obrovského rizika, protože když rozpouštíme kyselinu hyaluronovou hyaluronidázou, tak to je v pořádku, ale když si nejsme jistí, jaký materiál tam je a použijeme tento enzym, tak můžeme způsobit anafylaktický šok, při kterém se klient u toho může udusit. Další vážnou komplikací je granulový obličej, což se musí odstraňovat chirurgicky, a to způsobí zjizvení obličeje.

S jakým největším „zvěrstvem“ jste se setkala, které jste na klinice napravovala?

Bohužel se s komplikacemi setkáváme čím dál častěji. Máme také klientku, která oslepla po aplikaci silikonové výplně pod oči. Výkon prováděla kosmetička… Setkala jsem se, také s tím, že došlo k nekróze tkáně po neodborném zákroku, klientce začaly odpadávat kusy tkáně a přišla o kus rtu. Věřím, že se my lékaři časem spojíme a dokážeme provádět účinnou osvětu. Musíme varovat klientky, které jdou s důvěrou ke kosmetičce a ani netuší, že některé zákroky ona nemůže provádět.

Vytvořili jste jako klinika projekt, který je spojený s osvětou nebo nějaký takový  podporujete?

Ano. Je doba Instagramu, kde si můžete prohlédnout hezké výsledky, ale ty často bývají vytvořené ve photoshopu. Snažíme se vzdělávat klientky, na Instagramu máme komunitu, jejímž prostřednictvím se snažíme upozorňovat na případné komplikace, ke kterým může dojít, pokud zákrok není proveden odborně. Potřebujeme ale získat velkou mediální podporu. Je to velké téma.

Přemýšlíte nad vlastním projektem?

Určitě ano. Mám i svoji akademii, ve které vzdělávám lékaře, ale chtěla bych vzdělávat i klientky estetické medicíny a také širokou veřejnost.

A jaké je vize kliniky Face Expert?

Chtěla bych rozšířit kliniku i do jiných měst České republiky. Vychovávám si svůj tým lékařů, učím své techniky a školím další personál. Uvidíme, co přinese čas. Doufám, že se nám bude dál dařit a budeme se úspěšně rozvíjet.

Fotogalerie
19604 19605

Další články z rubriky

Známé tváře i portréty fotogenických žen nabízí výstava fotografií Roberta Rohála

Známé tváře i portréty fotogenických žen nabízí výstava fotografií Roberta Rohála

Pueri gaudentes přivezli třikrát zlato z Belgie a úspěch z Anglie

Pueri gaudentes přivezli třikrát zlato z Belgie a úspěch z Anglie

Jakub Vencl: „To, že se můžu kolu věnovat naplno, je můj splněný sen.“

Jakub Vencl: „To, že se můžu kolu věnovat naplno, je můj splněný sen.“

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023

Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023

Lenka Kočišová: Mám ráda složité osobnosti, vrstvené charaktery, které můžu v rámci zkoušení zkoumat

Lenka Kočišová: Mám ráda složité osobnosti, vrstvené charaktery, které můžu v rámci zkoušení zkoumat