Magazín Elita

Nejlepším českým filmem roku 2023 je Přišla v noci

Nejlepším českým filmem roku 2023 je Přišla v noci

Hororově laděná komedie Přišla v noci získala tři Ceny české filmové kritiky, a to včetně sošky pro nejlepší film. Rodinný animovaný snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo dostal dvě sošky. Oceněno bylo celkem sedm filmů.  

V sobotu 3. února 2024 v pražském Divadle Archa v přímém přenosu České televize byly oznámeni vítězové a vítězky Cen české filmové kritiky za rok 2023. Večer moderoval Petr Marek, filmový režisér, divadelní i rozhlasový herec a hudebník.

Hlasující členové a členky Sdružení české filmové kritiky ocenili celkem sedm děl, hlavním vítězem se stal snímek Přišla v noci. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně. Trojnásobně vyznamenaný film režírovali Tomáš Pavlíček, držitel Ceny české filmové kritiky za scénář filmu Chata na prodej, a debutující Jan Vejnar. Hororově stylizovaná komedie vznikla v nízkorozpočtových podmínkách a čeští kritici a kritičky výsledek odměnili za režii, film a za herecký výkon Simony Pekové v roli Valerie.

Nejlepší scénář měla v roce 2023 Němá tajemství. Drama s kriminální zápletkou o ženách kolem jednoho muže napsala Alice Nellis. Dvojnásobně byl vyznamenaný loutkový snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Příběh o Tondovi, jehož tělo svítí, jeho rodičích a kamarádce Slávce, která se přistěhuje do podivuhodného domu, režíroval Filip Pošivač. Ten je díky výtvarnému řešení snímku letošním držitelem ceny za audiovizuální počin a stal se i objevem roku.

Karel Roden získal cenu pro nejlepší herecký výkon za roli právníka a exekutora, jehož matka bojuje ve filmu Tancuj Matyldo s Alzheimerovou chorobou. Cenu české filmové kritiky v minulosti dostal už v roce 2018 díky filmu Masaryk, nominován byl dříve také za Rodinný film a Křižáčka. 

Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka je nejlepším dokumentem. Slovenští tvůrci ji natočili v české koprodukci v charkovském metru během ruské invaze, zaměřili se na dětské protagonisty a protagonistky, a stvořili osobitý svět, ve kterém se ohrožení potkává s křehkostí a fantazií. Krátkým filmem roku se stala Electra Darii Kashcheevy. Mnohovrstevnatý půlhodinový snímek je variací na příběh antické Electry a Elektřina komplexu. Tvůrkyně, oceněná filmovou kritikou už za film Dcera, kombinuje pixilaci, tedy animaci živých i neživých objektů, s hranými záběry a dalšími inovativními řešeními.

Minisérie #annaismissing, kterou vytvořili Pavel Soukup a Lucie Kryzová, zvítězila v kategorii Mimo kino. Ta je každoročně věnovaná dílům neuvedeným primárně v kinodistribuci. Hlavním tématem série, premiérované na platformě Voyo a navazující na úspěšnou minisérii #martyisdead, je online kultura a její rizika.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení české filmové kritiky za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury.  Dalšími partnery jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe. Výsledky hlasování a jednotlivých kritiků a kritiček jsou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.

Kolekci filmů nominovaných na Ceny české filmové kritiky můžete aktuálně zhlédnout na KVIFF.TV.

Ceny české filmové kritiky 2023 – kompletní přehled

Nejlepší film

Přišla v noci – Eva Pavlíčková, Pavel Vácha, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Šimon Dvořáček

Nejlepší dokument

Světloplachost – Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík

Nejlepší režie

Přišla v noci – Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček

Nejlepší scénář

Němá tajemství – Alice Nellis

Nejlepší herec

Tancuj Matyldo – Karel Roden

Nejlepší herečka

Přišla v noci – Simona Peková

Audiovizuální počin

Tonda, Slávka a kouzelné světlo, výtvarné řešení – Filip Pošivač

Cena innogy pro objev roku

Filip Pošivač – Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Mimo kino

#annaismissing – Pavel Soukup, Lucie Kryzová

Nejlepší krátký film

Electra – Daria Kashcheeva


Další články z rubriky

Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo. Herci zvou na komedie ve věži i v suterénu

Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo. Herci zvou na komedie ve věži i v suterénu

Švandovo divadlo uvede Klec bláznů, láká i na výstupy s prvky drag show

Švandovo divadlo uvede Klec bláznů, láká i na výstupy s prvky drag show

Revoluce uměním, kolektivní portrét doby: projekt „Minisalon 1984

Revoluce uměním, kolektivní portrét doby: projekt „Minisalon 1984" se vrací do Prahy jako výstava i film

Hollywood in Prague: Noc filmových melodií již 5. března v Rudolfinu

Hollywood in Prague: Noc filmových melodií již 5. března v Rudolfinu

Kateřina Marie Tichá, květina, která vyrostla na albu Plamen do svůdné krásy

Kateřina Marie Tichá, květina, která vyrostla na albu Plamen do svůdné krásy

MOTOSALON 2024