Magazín Elita

Skoro třetina Čechů se domnívá, že jsou po covidové pandemii náchylnější k nachlazení

Skoro třetina Čechů se domnívá, že jsou po covidové pandemii náchylnější k nachlazení

Pandemie covidu byla prohlášena za ukončenou a většina lidí napříč Evropou se vrátila ke každodennímu životu. Přesto na některých z nás poslední tři roky zanechaly hmatatelnou stopu. Tyto dopady mimo jiné analyzuje mezinárodní průzkum farmaceutické společnosti STADA1 mapující trendy v oblasti životního stylu a hodnocení zdravotnických systémů v celkem 16 zemích, včetně České republiky. Podle závěrů průzkumu se nyní každý třetí Evropan cítí být náchylnější k nachlazení než dříve. V České republice tento názor rezonuje zejména u mladé generace 1834, která ho potvrzuje ze 36 %.

Mladí lidé mají pocit, že pandemie covidu oslabila jejich imunitní systém

S ohledem na poslední dva roky a pandemii se nyní 35 % Evropanů cítí být náchylnější k nachlazení, v České republice to je 28 %. Pouze 12 % lidí je přesvědčeno, že to s pandemií nijak nesouvisí, na tuzemském trhu je to o 3 % méně. Naopak 23 % respondentů napříč Evropou se domnívá, že právě pandemie oslabila jejich imunitní systém, u Čechů to je 19 %. „To platí zejména pro mladou generaci. V evropském měřítku má téměř polovina lidí ve věku 18–34 let pocit, že nyní onemocní snadněji. Téměř třetina z nich se domnívá, že na vině je pandemie, v České republice tento názor sdílí 27 %.  A o větší náchylnosti k nachlazení je na tuzemském trhu přesvědčeno 36 % mladých lidí,“ doplnil k výsledkům průzkumu Martin Šlégl, generální ředitel STADA pro Českou republiku.

Většina Čechů a Evropanů nevnímá nachlazení jako překážku v intimním kontaktu s partnerem či partnerkou

Skoro 60 % Evropanů, stejně tak Čechů, se intimně sbližuje se svým partnerem či partnerkou i v době, kdy je nachlazený/á. Překvapivě to platí bez ohledu na to, zda lidé uvádějí, že mají dobré, průměrné nebo žádné znalosti v oblasti zdraví. Pokud se na toto číslo podíváme podrobněji, téměř každý třetí Evropan se nevyhýbá líbání se svým nachlazeným partnerem či partnerkou, v České republice je to dokonce 36 %. Stejný počet lidí by se nevzdal ani pohlavního styku, což je u Čechů nižší, v tomto případě se jedná o 23 % populace.   

Evropané ve věku 1834 let (69 %) jsou v otázce intimností s nemocným partnerem liberálnější než lidé středního věku (60 %) a starší (50 %). Přenos nachlazení na sebe nejčastěji riskují lidé v Nizozemsku, Rakousku (67 %) a také ve Švýcarsku (66 %), zatímco ve Velké Británii je to jen 48 %.

Povědomí o správné hodnotě horečky u dospělých je znepokojivě nízká: v České republice ale máme lepší znalosti, než je evropský průměr

Pokud jde o základní znalosti Evropanů o běžném nachlazení a souvisejících příznacích, je zde velký potenciál pro osvětu: pouze 37 % lidí ví, že za horečku se u dospělého považuje tělesná teplota 38 °C a vyšší. Češi jsou v tomto ohledu vzdělanější, správně odpovědělo 57 % respondentů.  Dále 45 % odhaduje horečku na 37,5 °C nebo i méně (v ČR 17 %) a 18 % (v ČR 23 %) se domnívá, že horečka začíná na teplotě 38,5 °C nebo více.

1)        STADA Health Report 2023 – závěry z pátého mezinárodního průzkumu realizovaného farmaceutickou společností STADA ve spolupráci s agenturou Human8, který byl proveden v průběhu březnadubna 2023 na reprezentativním vzorku 32 000 respondentů z celkem 16 zemí, včetně Belgie, České republiky, Francie, Itálie, Kazachstánu, Německa, Nizozemska, Polska, Portugalska, Rakouska, Rumunska, Srbska, Spojeného království, Španělska, Švýcarska a Uzbekistánu. (Reprezentativní vzorek pro Českou republiku = 2 000).


Další články z rubriky

Den Země: Planeta trpí přívalem elektroodpadu, výzvou je sběr a recyklace i menší elektroniky

Den Země: Planeta trpí přívalem elektroodpadu, výzvou je sběr a recyklace i menší elektroniky

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Na vlně audioknih