Magazín Elita

Kateřina Zemanová předala šek podolské porodnici a zavzpomínala na své dětství

Kateřina Zemanová předala šek podolské porodnici a zavzpomínala na své dětství

Projekt Anděl mezi zdravotníky je určený pro všechny obory, které se dotýkají přímé péče, a to lékařské i nelékařské, je to vlastně poděkování za jejich obětavou práci. Ocenění jsou nejen finalisté, ale také zařízení, ve kterém pracuje vítěz. Poslednímu ročníku kraloval porodník a gynekolog MUDr. Patrice Awonseba Baba Musah z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě.

Na Dětský den - Setkání zázraků 2022, uspořádaný k výročí 10. výročí založení Centra fetální medicíny při ÚPMD zavítala také Kateřina Zemanová, aby zde do správných rukou předala šek na 100 000 korun z Nadačního fondu prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana. V ÚPDM se rozhodli takto získané prostředky  investovat do vybavení gynekologické ordinace a zázemí sester.

„Jsem vděčná, že jsem se seznámila s ředitelem soutěže Anděl mezi zdravotníky Davidem Novotným a konceptem jeho projektu. Ráda jsem nad jeho soutěží převzala záštitu, letos už potřetí. Pořád si myslím, že propagace záslužné práce zdravotníků a poděkování je důležité téma,“ uvedla Kateřina Zemanová, která se s problematikou fetální medicíny setkala na jiných nadačních akcích. „Skláním se před umem lékařů. Pro maminky je to obrovský stres a o to je větší radost, když potom se zdravými dětmi mohou oslavit Den dětí v místě jejich narození, v Centru fetální medicíny ÚPMD.“ Kateřina Zemanová měla poklidné a příjemné dětství, za které je vděčná. „Hodně času jsem trávila u babičky na Vysočině. Oba rodiče, babičky a dědečkové mi četli, malovali jsme si spolu. Táta byl dokonce se mnou u zubaře, ale chodila i máma a babička. Byla jsem klidné dítě, žádná rebelie se nekonala. Je krásné vidět děti, jak si tady na zahradě ÚPMD hrají a užívají si svůj den. Já ještě nad rodinou nepřemýšlím, není to na pořadu dne,“ dodala sympatická Kateřina Zemanová.

Usměvavý lékař Patrice už odrodil přes 1000 dětí a sám by chtěl mít tři děti, ale to není jen tak: „Ideálně jeden kluk a dvě holky, protože když u nás v Ghaně vdáváte holky, tak z toho máte nějaké peníze, byl bych bohatý,“ smál se rodák z Afriky, který přišel do Česka před šestnácti lety a prozradil, že ani neví, zda se v jeho domovině slaví Mezinárodní den dětí. „Já měl hezké dětství. Mám jednu starší a dvě mladší sestry. Vařil jsem jim, staral se o ně, chránil je. Nejsem zrovna z bohaté rodiny. Hlad jsme neměli, ale pořídit třeba kopačky na fotbal byl problém. Klukoviny jsme dělali. Pamatuji si, že jsme na střední škole hráli fotbal a začalo pršet, tak jsme hráli nazí. Byl to zážitek, ale teď už bych to neudělal.“ V životě Patrice Awonseba Baba Musah přišel čas na změnu, opouští Českou republiku a odchází sbírat zkušenosti za hranice. „V Čechách jsem se hodně naučil, ale chci vidět, jak moji profesi dělají jinde, chci získat zase jiné zkušenosti, poznat nové kolegy a svět. Dostal jsem nabídku z Irska, které nešlo odolat. Ale na podolskou nemocnici nikdy nezapomenu, dala mi hodně. Stejně jako nikdy nezapomenu na Anděla mezi zdravotníky. Tam jsem získal zase zkušenosti s médii, potkal jsem spoustu lidí, o kterých jsem si myslel, že je nikdy nepotkám. Poskytl jsem hodně rozhovorů, byl jsem v televizi, lidé mě poznávali. Zajímavá zkušenost,“ říká, už tak trochu loučící se lékař.

Na setkání dětí, které se narodily v Centru fetální medicíny ÚPMD, dorazila s dcerou i modelka, Česká Miss 2007, LucieHadašová, provdaná Bednářová. Obě své dcery rodila právě v podolské porodnici.

„Panu profesorovi Kroftovi a jeho týmu vděčíme za hodně. Konec těhotenství s Vanesskou nebyl zrovna ideální, hodně mi pomohli a v jejich péči jsem zůstala i nadále. Občas slyším nějaký podcast s panem profesorem o problematice fetální medicíny, ale protože už žádné těhotenství neplánuji, tak to tak nevnímám. Ale dnešní medicínské možnosti jsou neuvěřitelné. Operovat dítě ještě před narozením, pomoci bezdětným párům, zachránit nedonošené dítě, to je skvělé. Klobouk dolů,“ uvedla Lucie Bednářová, která si na oslavě Dětského dne zavzpomínala na své dětství. „Mám ho spojené s vůněmi. Někde něco ucítím a vzpomenu si třeba na školku. Žili ještě všechny babičky a dědečkové a se ségrou nám vůbec nic nechybělo. Byla jsem dokonce i dračice. Provokoval mě jeden kluk ze sousedství. Já měla v ruce velký svazek klíčů od restaurace, kde máma dělala provozní. Mrskla jsem je po něm a rozbila mu hlavu. Rodiče to pak dávali dohromady a to už tak dobré nebylo.

Ředitel soutěže Anděl mezi zdravotníky David Novotný připomněl, že letošní finále soutěže se bude konat 27. srpna 2022. „Ještě předtím ale finalisté pojedou na soustředění, nafotí kalendář a alespoň pár dní se budou věnovat něčemu jinému, mimo jejich obor. Poděkování ale patří všem zdravotníkům, záchranářům, laborantům, pečovatelům bez rozdílu.“

Vítěznou trojici Andělů mezi zdravotníky vybere porota,  ve které zasedne například moderátorka TV Prima Lenka Špillarová, která uváděla letošní Dětský den – Setkání zázraků 2022 u příležitosti 10. výročí založení Centra fetální medicíny ÚPMD.

Fotogalerie
15984 15985 15986

Další články z rubriky

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Hanka Mašlíková varovala finalisty Muže roku před hejty na sociální síti. Sama s nimi má dost zkušeností

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY