Magazín Elita

Psí slečna Václava Kopty se naučila povely na požádání

Psí slečna Václava Kopty se naučila povely na požádání

V Centrálním parku na Lužinách se konečně konal, jednou již odložený, pátý ročník Psího dne s Prahou 13. Akce určená pro psy, jejich majitele i všechny psí nadšence letos překvapila nabitým programem i štědrou charitativní tombolou, uspořádanou jako finanční podporu zúčastněných útulků. Pozvání na akci přijali i Bára Fišerová, Heidi Janků, Václav Kopta s manželkou Simonou Vrbickou, Vladimír Korbel, David Kraus, Olga Menzelová, Peter Pecha, Matěj Ruppert a Pavel Šporcl.

Na zahájení akce, kterou již tradičně zaštiťuje Praha 13, promluvil její starosta, Ing. David Vodrážka. „V naší městské části žije mnoho psích nadšenců. Jsem proto rád, že můžeme spolupracovat na akci, která šíří nezbytně nutnou osvětu a zároveň pomáhá i pejskům v nouzi. Doufám, že návštěvníci se nejen bavili, ale také poučili,“ řekl o akci starosta.     

Již neodmyslitelnou součástí programu je i nabídka psů k adopci. Čtyři psí útulky – Dočasky Dede, Depozitum Beruška, Útulek Dogpoint a Voříškov – přivezly chlupáče, kteří doufali ve shledání se svou budoucí rodinou. Známé osobnosti, které se účastnily Psího dne, dostaly za úkol kandidáty k adopci na hlavním pódiu představit. Jednoho z nich představoval i Václav Kopta, který má doma labradorku Amálku. „Pořizovali jsme domů psa, na kterého bude spoleh, proto labradoří slečna.  Už jsme před Amálkou jednu měli, takže jsme věděli, do čeho jdeme. Vím, že někteří pejsci se do útulků dostanou z tragických podmínek, což se podepíše na jejich vztahu k lidem a někdy může být těžké je vycvičit. To u Amály nebyl problém, ta se sedni, lehni a čekej naučila takříkajíc na požádání, výcvik složitějších povah proto raději přenechám povolanějším,“ svěřil se herec. 

Se svým parťákem – kníračem Edou – dorazila i zpěvačka Heidi Janků. Ta se s námi podělila o to, jak je občas složité skloubit pěveckou kariéru s péčí o mazlíčka. „Trávím relativně hodně času v autě kvůli koncertům, na které jezdím. Eda je zvyklý, cestuje se mnou od štěňátka. Přemýšlela jsem o dočasné péči o psí nalezence, jenže můj pes je temperamentní, snesl by se jen s fenkami a nevím, jak by se novému pejsku líbilo věčně se mnou jezdit po koncertech. Když už jsme s Edou doma, vynahrazujeme si čas strávený v autě a chodíme na dlouhé procházky, nejlépe do lesa,“ řekla Heidi.

Podpořit útulky mohli návštěvníci Psího dne i jinak. Na sběrném místě se chlupáčům z útulků hromadily hračky, vodítka, obojky, pamlsky, krmivo, hygienické pomůcky pro psy, prostě cokoliv, co nějakému psímu sirotkovi určitě udělá radost. Účastníci měli možnost nakoupit dárky pro psy z útulků i přímo na místě. Obchod s chovatelskými potřebami Pet center zaplnil svůj stánek vychytávkami, které si nemohl nechat ujít žádný psí nadšenec a za nakoupené zboží rozdával lístky do tomboly. Kromě stánku známých chovatelských potřeb měly připravené lístky do tomboly i stánky azylů pro pejsky. Účastí v tombole tedy návštěvníci přímo podporovali psi v nouzi a po lístcích, které slibovaly hodnotné ceny, se jen zaprášilo.

Na Psím dni jste mohli potkat také zpěváka Matěje Rupperta. Ten sice v současné době psa nemá, do budoucna to ale hodlá změnit. „Měli jsme bulteriéra Tobiáše, bohužel nás opustil. S manželkou jsme samozřejmě uvažovali o dalším, se dvěma malými dětmi by to ale zrovna teď byla přílišná zátěž. Když je nám smutno po psí společnosti, máme v rodině buldočí slečnu Chainey, kterou občas hlídáme,“ vysvětlil frontman kapely Monkey Business.

Vrcholem programu bylo psí klání v běhu a skoku do výšky. Jako každý rok, i letos byl přítomen komisař z agentury Dobrý den, která má na starosti zápis rekordů do knihy rekordů v Čechách. Letos se sice žádný český rekord podařit nepřekonalo, padl však rekord psího dne ve skoku v kategorii psů do 40 cm. Překážku ve výšce 87 cm přeskočila roztomilá fenka Růženka jako nic.

Určitě se našli i takoví návštěvníci psího dne, kteří by dali přednost domácímu klidu než se proplétat změtí vodítek, psích nožiček a lidí. Mezi ně rozhodně nepatří Olga Menzelová, která okolo sebe naopak potřebuje činorodý ruch. „Mé tři ratolesti jsou taková neposedná štěňata. A k nim neodmyslitelně patří fenečka Beky, která s námi už několik let všude jezdí i létá. Je to havanský psík, je hrozně chytrá, nepouští chlupy, a ještě jsme měli tu kliku, že byla poslední z vrhu a váží jen 3 kilogramy. Kdybychom do smečky vybírali dalšího člena, určitě potřebuji, aby si rozuměl s dětmi. Takže neposedný a živý jako ony,“ smála se producentka Olga Menzelová, která na Psí den přijela na kole a její Beky mastila za ní.

Foto: Psí den s Prahou 13

Fotogalerie
14661 14662 14663 14664 14665

Další články z rubriky

Bouřkový úplněk nabídne vhodný čas pro rituál splněných přání

Bouřkový úplněk nabídne vhodný čas pro rituál splněných přání

Berchtold zářil hvězdami, postaral se o to Orchestr Felixe Slováčka jr. se Štefanem Margitou

Berchtold zářil hvězdami, postaral se o to Orchestr Felixe Slováčka jr. se Štefanem Margitou

Stanislav Hložek se synem Matyášem to na soustředění Muže roku pořádně rozjeli

Stanislav Hložek se synem Matyášem to na soustředění Muže roku pořádně rozjeli

Český cukrář představil svou vlastní edici designových mís!

Český cukrář představil svou vlastní edici designových mís!

Jitka Sedláčková: „Nehodnotí se, kdo je hezký, ta soutěž je úplně o něčem jiném.“

Jitka Sedláčková: „Nehodnotí se, kdo je hezký, ta soutěž je úplně o něčem jiném.“