Magazín Elita

Nová generace modelu Sportster v sobě spojuje razantní sílu a moderní technologie

Nová generace modelu Sportster v sobě spojuje razantní sílu a moderní technologie

Motocykl Harley-Davidson® Sportster® S je zcela nový sportovní custom, který přináší úžasné jízdní zážitky a zahajuje novou éru sportovního charakteru Sportster. Motor Revolution® Max 1250T V-Twin o výkonu 121 koní je zárukou nespoutaného přívalu točivého momentu na každý povel plynové rukojeti. Štíhlý rám z lehkých materiálů a špičkové odpružení umožňují obratné a intuitivní ovládání s perfektní odezvou. Od semaforu k semaforu, od zatáčky k zatáčce, Sportster® S jezdci v každé situaci nabídne výjimečný výkon a nastavuje nový standard pro tuto výraznou modelovou řadu Harley-Davidson.

Jako model 2021 v nabídce motocyklů Harley-Davidson dorazí nový Sportster S k dealerům již letos na podzim s doporučenou základní cenou 15 367 Eur (včetně DPH).

„Sportster S je další nový motocykl, postavený na platformě Revolution Max, který nastavuje nový výkonový standard pro řadu Sportster,“ říká Jochen Zeitz, prezident a CEO společnosti Harley-Davidson. „Toto je další generace Sportster, definovaná výkonem, sílou, technologiemi a stylem. Je také součástí našeho závazku přivádět na trh další motocykly, které v souladu s naší strategií ještě zvýší atraktivitu a zvýrazní historické dědictví značky Harley-Davidson.“

Styl vyzařuje sílu

Z profilu vypadá Sportster S jako přikrčená šelma a vyzařuje sílu. Palivová nádrž a zadní rám obklopují motor, který je výrazným středobodem celého motocyklu. Masivní přední pneumatika navazuje na klasický styl bobber, zadní část, vysoko umístěné koncovky výfuků a štíhlé jednomístné sedlo se zase inspirovaly tvarem flat-trackového modelu Harley-Davidson XR750. Silná obrácená vidlice a široké pneumatiky evokují výkonný sportovní motocykl.

„Každý designový rys modelu Sportster S vyjadřuje nespoutanou sílu motocyklu,“ říká Brad Richards, vice prezident pro Styling&Design ve společnosti Harley-Davidson. „Je to vlk v beránčím rouše.“

Pohonná jednotka je zvýrazněná povrchovým zpracováním Chocolate Satin na odlehčených magnéziových krytech motoru. Textury, barvy, povrchové zpracování a detaily byly zvoleny tak, aby model Sportster S vypadal jako výstavní custom, který se jen náhodou ocitl zaparkovaný v garáži svého majitele.

Důraz na výkon

Mechanickým srdcem motocyklu Sportster S je motor Revolution Max 1250T. Tato nová verze kapalinou chlazené pohonné jednotky V-Twin Harley-Davidson je naladěná na strhující zátah od nejnižších otáček s plochou křivkou točivého momentu v celém rozsahu – výkon motoru přináší silnou akceleraci od rozjezdu v celém středním rozsahu otáček. Kvůli minimalizaci celkové hmotnosti motocyklu je motor nosnou součástí rámu. Využití lehkých materiálů pomáhá dosáhnout optimální poměr síly a váhy. Sportster S s plnou nádrží a připravený k jízdě váží pouhých 227,7 kg. Vysoko vyvedené výfuky typu 2-1-2 jsou naladěné na sytý a příjemný nízkofrekvenční tón. (Podrobné informace viz samostatná tisková zpráva k technologiím).

Technologie vylepšují zážitek z jízdy

Model Sportster S je vybavený sadou technologií pro ještě lepší zážitek z jízdy. Tři předprogramované volitelné jízdní režimy (Sport, Road a Rain) elektronicky ovládají výkonové charakteristiky motocyklu a míru intervence ze strany asistenčních technologií. Dva režimy Custom umožňují jezdci vytvořit sadu výkonových charakteristik podle jeho osobního stylu jízdy nebo speciálních situací. Systémy Cornering Rider Safety Enhancements by Harley-Davidson® mají za úkol dávat jezdci větší jistotu v nepříznivých podmínkách a pomáhají mu bezpečně zvládnout neočekávané situace. Tyto technologie pomáhají přizpůsobit výkon motocyklu podle dostupné trakce při akceleraci, deceleraci a brzdění při jízdě rovně i v zatáčkách.

Kulatý 4palcový displej TFT zobrazuje všechny údaje a funkce infotainmentu z mobilního zařízení jezdce s podporou Bluetooth®, včetně navigace a přenosu telefonních hovorů a hudby pomocí náhlavní sady do přilby, s podporou aplikace Harley-Davidson® App. LED osvětlení zahrnuje světlomet Daymaker® Signature, který poskytuje výjimečně kvalitní osvětlení s dokonale rovnoměrným kuželem světla bez jakýchkoli rušivých mezer. Světlomet má výrazný oválný tvar, který posiluje elegantní design přední části a jasně identifikuje model Sportster® S na silnici.

Optimalizovaný podvozek

Motor tvoří nosnou součást rámu, takže nebylo nutné použít tradiční rám. Tato konstrukce snižuje hmotnost motocyklu a ve výsledku dává pevný a tuhý rám, který přispívá k precizní ovladatelnosti. Zadní kyvná vidlice ze svařovaných trubek používá zesílenou konstrukci a lisovaný prvek, který zesiluje celý rám a přitom dává motocyklu výrazný vzhled.

Model Sportster® S je vybavený plně nastavitelným předním a zadním odpružením SHOWA® s obrácenou kazetovou vidlicí 43 mm a zadními tlumiči SHOWA® Piggyback s oddělenými olejovými nádržkami. Zadní odpružení využívá snadné hydraulické nastavení předpětí pomocí ovladače na levé straně motocyklu. Lehká litá kola se střídavým pětipaprskovým designem jsou obutá do pneumatik Dunlop®/Harley-Davidson® Series GT503. Prémiové brzdiče Brembo zaručují dokonalou odezvu brzd a vysoký výkon. Přední brzda používá brzdový kotouč o průměru 320 mm a nový radiální čtyřpístkový brzdič Brembo monoblock. Zadní brzda má dvoupístkový brzdič Brembo a kotouč o průměru 260 mm.

Sportster S se vyznačuje agresivní jízdní pozicí jezdce díky nízko umístěným řídítkům a středové poloze nohou jezdce. Výška nezatíženého sedla je 752 mm, takže většina jezdců po zastavení snadno dosáhne na zem. Páčky brzdy a spojky jsou nastavitelné a každý jezdec si najde svoji optimální polohu. Model Sportster S má přípravu vedení pro snadnou montáž vyhřívaných rukojetí pro větší komfort v chladném počasí a je vybaven dvěma vyhrazenými napájecími body pro připojení vyhřívaných doplňků (vyhřívané rukavice, a oblečení, prodávané samostatně) plus port USB-C pro nabíjení telefonu a dalších zařízení. Snímač okolní teploty a varovná kontrolka nízké teploty upozorní jezdce na případné ztížené jízdní podmínky. Součástí standardní výbavy je tempomat a systém zabezpečení se sledováním přiblížení. Objem palivové nádrže je 11,7 litrů.

Barevná provedení: Vivid Black; Stone Washed White Pearl; Midnight Crimson

Příslušenství

Příslušenství modelu Sportster S, které je k dispozici v nabídce Harley-Davidson Genuine Motor Accessories v době představení:

  • Středová konverzní sada ovladačů

Posouvá stupačky a ovladače na levé i praví straně více ke středové pozici. To může jezdci umožnit odlišný posaz a přinést více pohodlí pro jezdce, kteří se nechtějí natahovat dopředu.

  • Doplňky pro spolujezdce

Lze nainstalovat sadu pro spolujezdce včetně stupaček, madel a opěrky. Sedlo a opěrka spolujezdce jsou ze stejného materiálu jako sedlo jezdce.

  • Jednomístné sedlo Sundowner

Toto sedlo nabízí výraznější design a sférickou výplň pro zvýšené pohodlí na dlouhé cesty spolu s tvarováním pro agresivnější jízdu. Utěsněné prošívání zabraňuje hromadění vody za deště a nasáknutí sedla. Detaily na horní části sedla posilují eleganci motocyklu.

  • Kompaktní odnímatelný plexištít

Černé úchyty a zatmavený materiál plexištítu ladí s celkovým charakterem motocyklu. Úchyty motocyklu používají rychlosvorky k upevnění k vidlici, takže je lze snadno nasadit a sejmout.

  • Zadní brašna Sportster® S

Tato zadní brašna je speciálně tvarovaná, aby ladila s tvary modelu Sportster® S, a nabízí dostatek místa pro uložení cestovních potřeb jezdce. Je doporučeno brašnu instalovat na sadu pro spolujezdce (prodáváno samostatně). Kapacita zavazadla je 2,3 kg. Hlavní prostor pro věci lze rozšířit z 8,2 litrů na 11,5 litrů.

Další informace o modelu Harley-Davidson Sportster S viz www.harley-davidson.cz

Fotogalerie
14387 14388

Další články z rubriky

Cestování za závody Formule 1: Dokonalá kombinace svobody, adrenalinu a dobrodružství

Cestování za závody Formule 1: Dokonalá kombinace svobody, adrenalinu a dobrodružství

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice