Křest knihy Miloslava Stingla „Indiáni na válečné stezce“ neměl nikterak dlouhou upoutávku, ale patřil rozhodně mezi největší zážitky pro všechny účastníky, kteří křty nových knih navštěvují. Nic spontánnějšího, příjemného, zábavného a poučného v letošním roce Luxor a jeho návštěvníci rozhodně nezažili.
Vladimír Šmicer, kterého všichni oslovují „Šmíca“, tedy až na trenéra Brücknera, ten ho vždy oslovoval Vladimíre, ale i jiné zajímavosti ze života jednoho z nejpopulárnějších českých fotbalistů se dočtete v knize „Šmíca“, která v těchto dnech byla vypuštěna na pulty knihkupectví.
Kniha Zdeňka Svěráka „Po strništi bos“ byla netrpělivě očekávána řadou čtenářů. Takový nával na křtu nemá každý titul, který je vypouštěn na trh s knihami a zcela správně v Luxoru zaznělo, že jde o titul roku.
Věčný národ se strachy netřese je románovou prvotinou izraelské spisovatelky Šani Boianjiu, která přijela osobně do Prahy svůj titul uvést na trh, který společně pokřtila s hercem Jiřím Langmajerem. Kniha připomíná díla nejproslulejších kronikářů války a vojenství. To očité svědectví odráží jedinečnost okamžiku rozhodnutí, které může ovlivnit celý život.
Příběh nepostrádá kousavý humor, kterému dává prostor zarputilá autorčina inteligence. Zprvu nenápadná mladá žena i při autogramiádě předvedla, jak dokáže být energická a umí si sjednat pořádek.
V těchto dnech byl pokřtěn titul „Ze Staňkova do Hollywoodu“ z pera Václava Kabourka, který popisuje svůj vlastní příběh. V roce 1957 se dostal do Německa. Hranice tehdy překročil nepovoleným způsobem, přesněji v nákladním vlaku, ve vagonu pod hromadou převážených klád, kde ho ukryl jeho kamarád - průvodčí.
Rozhodnout se natočit film bez grantů, darů a dotací, jen v čase svého volna vzbuzuje jisté pochybnosti. Jedná-li se navíc o dokument natáčený na amatérskou kameru, dá se to označit šílenstvím, a přeci film Láska v hrobě byl v roce 2012 oceněn Zlatým ledňáčkem na plzeňském festivalu Finále a získal také cenu nejlepšího zahraničního dokumentu na festivalu filmu RIFF v Římě.
V pražském Divadle Hybernia mezinárodní vokální soubor VOCA PEOPLE předvedl, co umí. V hodinu a půl strhujícím show zaznělo více jak 70 skladeb v jejich nezaměnitelném podání. Komediální muzikál staví na hitech od 60. do 90. let. V jednotlivých blocích je zaměřen na poctu konkrétním hudebním legendám.
Jejich motto zní:
„Život je hudba a hudba je život."
MVDr. Jan Herčík, špičkový a oblíbený český veterinář, přichází již po čtvrté s příběhy zvířat, která prošla jeho klinikou. Řeč je o jeho nové knize “Zvěrolékař v akci“, kterou jako obvykle zaznamenala Alena Hrachovcová a kterou přišli společně pokřtít Dagmar Havlová a Jiří Lábus. Na křtu nechyběli ani někteří herečtí kolegové Kateřiny Herčíkové, manželky autora knihy.
Celovečerní snímek režiséra Matěje Mináče přináší nová fakta a svědectví o hrdinském činu sira Nicholase Wintona – Brita, který před 2. světovou válkou zachránil 669 převážně židovských dětí. Premiéry se zúčastnila řada významných osobností, včetně ministra kultury Jiřího Bessera.
Upoutávka filmu, který bude mít premiéru 5. srpna, je v těchto dnech nasazena do kin, který je založen na jednom z nejznámějších kriminálních případů moderní historie. O čem vlastně bude? Jak nechává sám název tušit, je jisté, kdo bude ústřední postavou, ale co vlastně zachycuje? Na tuto otázku nám odpověděl producent Petr Jákl, debutující režisér: „Je především o systému. Vypovídá o době, kterou žijeme a žili jsme, protože příběh začíná v 90. letech. Je o boji lidí, kteří mají silnou vůli a rozhodnou se bojovat za něco, čemu věří“ sdělil novinářům Jákl, který však odmítá, že by šlo o snímek, který by obhajoval Jiřího Kajínka, ale důrazně upozorňuje na to, že je to příběh o hledání pravdy a důvodech jejího hledání.