Magazín Elita

Jak si užívat života každý všední den poradí Ester Bezděk

Jak si užívat života každý všední den poradí Ester Bezděk

Rituály šťastné rodiny je kniha plná inspirace. Je rozdělena na čtyři hlavní části podle jednotlivých ročních období a najdete v ní nápady na všemožné činnosti, tvoření, tradice a rituály, proč je vyzkoušet a čím vás mohou obohatit. Sázení semínek. Sbírání divokých bylin na čaj. Posílání pohledů. Založení rodinné kroniky. Společné snídaně a víkendové pikniky. A k tomu písničky, básničky, recepty, myšlenky, prožitky. Spousta fotek. Krásné ilustrace. Je to kniha, kterou bych si bývala přála mít, když jsem se stala mámou.

Jak to začalo

Když se mi před pěti lety narodil můj první syn, změnil se mi život. Ačkoli jsem se na mateřství a svou novou roli těšila, nečekala jsem, že to bude tak velká změna. Byla jsem mladá, v mém okolí miminko ještě nikdo neměl a první měsíce jsem i díky tomu prožila plná nejistoty. Na jednu stranu jsem chtěla dělat všechno správně, tak, aby z mého dítěte vyrostl spokojený a šťastný člověk. Na druhou stranu jsem se ale ze všech sil snažila žít dál tak, jak jsem byla zvyklá. Tak moc jsem chtěla naplnit potřeby nás všech, až jsem úplně zapomněla na to nejdůležitější. Žít v přítomném okamžiku. Užívat si všechny ty krásné chvíle, které mateřství do mého života přineslo. Radovat se ze všech drobností, které jsme spolu jako rodina prožívali. 

Hrnek teplého kakaa. Vůně čerstvě upečeného domácího chleba. 

Došlo mi, že pro děti je každý takový okamžik neobyčejný. Věci, které nám dospělým postupně zevšedněly, znamenají v dětském světě celý vesmír. A ta jejich čirá radost z každé maličkosti mě naučila vážit si každého dne. Každé chvíle. Těch krásných i těch těžkých.  Mateřství totiž není procházka růžovou zahradou. Nikdo nás na něj nepřipraví. Neexistuje žádný manuál, příručka ani návod. Všechno se učíme za pochodu. Být dobrými rodiči. Vytvořit dětem prostor plný lásky, přijetí, bezpečí, sounáležitosti, pochopení. Být rodina. Být šťastná rodina.

Často však balancujeme na hraně vyčerpání, nejistoty, strachu a nedokážeme si to užívat. Jenže to je obrovská škoda. Protože čas s našimi dětmi, který je nám dán, je tak krátký. A tak důležitý. Jejich dětství předurčuje to, jakými budou lidmi. Kým se stanou. Jaký život budou žít. 

Co bychom chtěli, aby si naše děti z dětství pamatovali? To, že je doma perfektně naklizeno, a všichni mají vyžehlené oblečení? Nebo záchvaty smíchu během společného dovádění a voňavý jablečný kompot za sychravých podzimních večerů? 

Dětství je o radosti z maličkostí. O společných zážitcích. Každý den. Každý měsíc. Každý rok. Od probuzení za svítání, kdy marně toužíme po pár minutách spánku navíc, až do soumraku, kdy se nemůžeme dočkat, až děti konečně usnou, a pak potichu sledujeme ta jejich malá tělíčka a těšíme se na další den. A tak pořád dokola, dokud nevyrostou a nepůjdou do světa žít svůj vlastní život. Do té doby ale potřebují být součástí toho našeho. 

Dopřejte jim to. Jsou to právě všechny ty společné chvíle a z nich vzniklé rituály, které nás dělají šťastnými. Rituály, které nám pomáhají v těch těžkých časech a dělají radost v těch hezkých. Rituály, které naše děti pomalu připravují na dospělost, a které nás dospělé učí být zase chvíli dětmi. Rituály, které nás sbližují. 

Kniha stojí 550 korun a je k dostání na e-shopu: www.ritualystastnerodiny.cz

Fotogalerie
14966 14967

Další články z rubriky

Trh audioknih a mluveného slova v roce 2023 vzrostl o 20 %, nejprodávanější byl Kmotr Maria Puza

Trh audioknih a mluveného slova v roce 2023 vzrostl o 20 %, nejprodávanější byl Kmotr Maria Puza

Festival Divadlo v Plzni nabídne 40 představení včetně slavné německo-francouzské inscenace Extinction

Festival Divadlo v Plzni nabídne 40 představení včetně slavné německo-francouzské inscenace Extinction

Rovnost mužů a žen ve filmovém průmyslu existuje, domnívá se 60 % budoucí filmařské generace

Rovnost mužů a žen ve filmovém průmyslu existuje, domnívá se 60 % budoucí filmařské generace

Zápisník alkoholičky není žádná pohádka o výbušném koťátku

Zápisník alkoholičky není žádná pohádka o výbušném koťátku

Výstava „Helena -  60 let na scéně“ v Tančícím domě představuje unikátní show

Výstava „Helena - 60 let na scéně“ v Tančícím domě představuje unikátní show