Magazín Elita

PRŮZKUM: ŘEŠENÍ UPRCHLICKÉ KRIZE OČIMA ČECHŮ

PRŮZKUM: ŘEŠENÍ UPRCHLICKÉ KRIZE OČIMA ČECHŮ

Češi v rámci řešení uprchlické krize nejvíce podporují ochranu vnějších hranic schengenského prostoru.

V hodnocení postojů jedenácti vrcholných politiků či představitelů ČR a států EU k uprchlické krizi v souhrnu 76.8% dotázaných vnímá kladně maďarského premiéra Viktora Orbána. V souhrnu 72.5% veřejnosti pak kladně hodnotí postoje jak prezidenta ČR Miloše Zemana, tak i slovenského premiéra Roberta Fica, jehož postoje k uprchlické krizi hodnotí kladně v souhrnu 72.1% dotázaných.

Z výsledku průzkumu je patrné, že domácí veřejnost má zejména i v důsledku posledních teroristických útoků strach o svoji bezpečnost, a tento strach dává do přímé souvislosti s migranty z blízkého východu. Tento strach a obavy se pak logicky odrážejí jak v podpoře politiků, jejichž prioritou je bezpečnost obyvatel svých zemí, tak i ve většinovém kladení důrazu na ochranu hranic schengenského prostoru, ale i na ochranu českých hranic a na razantní opatření proti ilegálním imigrantům, kteří jsou asociačně spojovány s hrozícím terorismem.

Výsledky hodnocení čelních představitelů států EU a ČR jasně ukazují, že většinová domácí populace vnímá kladně ty osobnosti, které jsou ve vztahu k tématu uprchlické krize nejrazantnější a nejradikálnější. Z tohoto pohledu domácí populace je pak na tom lépe v kladném hodnocení vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) s 48.5% kladných hlasů oproti jeho vládnímu šéfovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který získal za své postoje k uprchlické krizi v souhrnu pouze 35.5% kladných hlasů.

Skutečnost, že nálada ve většinové části domácí populace se radikalizuje, v duchu proti uprchlických nálad dokladuje i zjištění, že 79.6% veřejnosti sdílí názor, že by EU měla ochránit vnější hranice Schengenu proti vstupu ilegálních migrantů. Každý členský stát EU by pak dle názoru v souhrnu 79.4% dotázaných měl mít právo na vlastní bezpečnostní politiku a opatření včetně přijímání či nepřijímání tzv. povinných uprchlických kvót. Více než dvě třetiny dotázaných (78.7%) se rovněž domnívá, že by EU měla jakýmikoliv prostředky chránit suverenitu a národní zájmy všech členských států EU. Zavedení registru pasažérů leteckého provozu, jak navrhuje Francie, pak požaduje v souhrnu 67.4% respondentů.

Pro přijetí závazných kvót pro přijímání uprchlíků je pak v souhrnu 15.2% dotázaných a pro volné přijímání všech migrantů v rámci EU se vyslovilo v souhrnu pouhých 12.6% respondentů.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 22. - 25. 11. 2015 na vybrané skupině 1.154 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více než 220 tisíc registrovaných uživatelů 12.941 dotázaných. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http:// www.sanep.cz.

Fotogalerie
5085 5086

Další články z rubriky

PROČ ŠUMAVA VYSYCHÁ?

PROČ ŠUMAVA VYSYCHÁ?

SANEP VYHODNOTIL ČERVNOVÉ PREFERENCE KANDIDÁTŮ NA PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA

SANEP VYHODNOTIL ČERVNOVÉ PREFERENCE KANDIDÁTŮ NA PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA

POMOC PRO PODNIKATELE - NAVZDORY SENÁTU, KTERÝ VLONI JEHO OFICIÁLNÍ VZNIK ZARAZIL

POMOC PRO PODNIKATELE - NAVZDORY SENÁTU, KTERÝ VLONI JEHO OFICIÁLNÍ VZNIK ZARAZIL

NENÍ ČEJKOVÁ NA MINISTERSTVU ZEMĚDĚLSTVÍ JEN JAKOUSI „TROJSKOU KOBYLOU“?

NENÍ ČEJKOVÁ NA MINISTERSTVU ZEMĚDĚLSTVÍ JEN JAKOUSI „TROJSKOU KOBYLOU“?

PROHLÁŠENÍ INVESTIGATIVNÍCH NOVINÁŘŮ

PROHLÁŠENÍ INVESTIGATIVNÍCH NOVINÁŘŮ

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ