Magazín Elita

Vraťme děti do života: Prahu pokryly plakáty podporující okamžité otevření škol

Vraťme děti do života: Prahu pokryly plakáty podporující okamžité otevření škol

Na den učitelů, 28. 3. 2021, proběhl v Praze protest proti uzávěře škol. Osm lodí vyplulo na Vltavu s úmyslem podpořit žáky i pedagogy, kterým již po téměř roční izolaci dochází síly i trpělivost. Motto akce znělo „My plán máme, školu dáme“. Signatáři petice Vraťme děti do školy a zemi do normálu společně s firmou provozující venkovní reklamu JCDecaux zorganizovali dvoutýdenní kampaň Vraťme děti do života. Téměř 200 ploch upozorňuje na zoufalství žáků uvězněných v režimu online výuky s přestávkami už rok, prakticky nejdéle z celé Evropy.

Signatáři výzvy a petice Vraťme děti do školy a zemi do normálu, která sesbírala již více než šestnáct tisíc podpisů, bojují už od konce října 2020 za otevření všech všech tříd ve všech školách bez výjimek. Kampaň Vraťme děti do života podtrhuje absurditu nesmyslné uzávěry škol, která trvá pro středoškoláky a vysokoškoláky více než rok, pro druhý stupeň s krátkými přestávkami šest měsíců. Za více než rok pandemie vznikly studie, které vyvracejí, že by měl provoz škol na pandemii signifikantní dopad. Dle odborníků a jejich rozsáhlých studií z Itálie, Německa či Dánska vyplývá, že školy z epidemiologického hlediska nemá smysl zavírat. Důvodem je skutečnost, že mezi dětmi se nákaza šíří až dvakrát pomaleji a k přenosům z dítěte na dospělého dochází zřídkakdy. Jsou státy, kde se školy od září vůbec neuzavřely a vykazují mnohem lepší výsledky v boji s koronavirem než Česko.

Distanční výuka a omezený život téměř dvou milionů školáků má pramalý vliv na vývoj pandemické situace, jak ukazují i nové studie z Itálie. Dramatické však budou následky, které si školáci po dlouhodobé online výuce odnesou. „“Zoufalství většiny rodičů spočívá v tom, že není možné dlouhodobě udržet v pořádku psychické i fyzické zdraví studentů, kteří jsou drženi v nesmyslné izolaci,“ řekla matka tří dcer a organizátorka kampaně Vraťme děti do života, Mgr. Věra Komárová, podnikatelka, spolumajitelka české značky Dermacol. „Nechápu, proč nyní, když už má skončit nouzový stav, nemůžeme otevřít na prvním místě všechny školy. S kampaní Vraťme děti do života chceme apelovat na společenskou zodpovědnost nás všech. Není možné naše děti dále házet přes palubu,“ uvedla organizátorka kampaně.

Zmatečná opatření pokračují. Ministr školství Robert Plaga prosadil ve vládě návrh o rotační výuce a pravidelném testování dětí ve škole. Přesto, že se děti otestují a bude takto prokázána jejich „bezinfekčnost“, tak se budou muset celý den dusit v rouškách či respirátorech. Rotační výuka se ale zase nebude týkat všech žáků, nýbrž jen prvního stupně základních škol. Ostatní žáci zase zůstávají ve vakuu distanční výuky. „Vládní nařízení jsou vydávána bez jasných analýz a důkazů o pravděpodobnosti šíření nemoci COVID-19. Proklamované důvody k uzavření škol naší vládou jsou pouze další prostředek, jak zbavit občany svobod a pod rouškou zdraví, s cílem rozkrást naší zemi,“ uvádí Pavla Drbalová z iniciativy Vraťme děti do školy, matka 3 dětí, která zastupuje více jak která zastupuje více jak 12 500 rodičů, kteří si přejí návrat dětí do škol bez podmínek, což v nedávné době potvrdili svým podpisem nové petice Do školy jedině BEZ PODMÍNEK! Bez roušek, testování a očkování proti Covidu-19.

„Je důležité si uvědomit, že zatímco onemocnění má zásadní negativní dopad pouze na malý zlomek nakažených, důsledky restriktivních až drastických opatření (jako například dlouhodobé zavírání škol) a také nadbytečného strašení lidí mají zásadní dopad na většinu z nás. Celá společnost je ničena fyzicky i psychicky, materiálně i duchovně. Dopady na zdraví jsou zásadní,“ upozorňuje spoluorganizátor kampaně Vraťme děti do života, Karel Janeček, otec 4 dětí, pedagog, matematik a reformátor.

V tuto chvíli plán ministra školství neuvažuje zcela o plném návratu všech studentů do škol. Podmínky návratu určité skupiny školáků jsou tak komplikované, že jsou rodiče ještě více znechuceni. Největším problémem je především arogance ministra školství, který se absolutně odmítá bavit se zástupci rodičů. Kampaň Vraťme děti do života je reakcí na nekoncepčnost naší vlády k otázce školství. Naše děti si zaslouží ochranu a péči, která jim v tuto chvíli byla zcela odepřena.

Foto: archiv Věry Komárové

Fotogalerie
13894 13895 13896 13897

Další články z rubriky

Lukáš a Pavel Šeklin se každoročně inspirují v centru světové kultury a zábavního průmyslu

Lukáš a Pavel Šeklin se každoročně inspirují v centru světové kultury a zábavního průmyslu

Významný český plastický chirurg Jan Měšťák nebyl vzorný klučík!

Významný český plastický chirurg Jan Měšťák nebyl vzorný klučík!

Náročná příprava na soustředění Muže roku. Na finále v Náchodě jsou pánové opravdu připravení

Náročná příprava na soustředění Muže roku. Na finále v Náchodě jsou pánové opravdu připravení

Písně s OK Bandem mám logicky pod kůží, říká Marcela Březinová

Písně s OK Bandem mám logicky pod kůží, říká Marcela Březinová

Divadlo Mír natáčí nový celovečerní film s názvem Srnky

Divadlo Mír natáčí nový celovečerní film s názvem Srnky