Magazín Elita

Do sněhové stopy východních Čech

Do sněhové stopy východních Čech

Ve východních Čechách je mnoho míst, která je možná poznávat z běžkařských stop. Pokud jsou sněhové podmínky dobré, není nic snazšího něž navoskovat lyže a vybrat si některou z projetých běžkařských tratí. Stovky kilometrů upravených tratí, které jsou vhodné pro profesionální i příležitostné běžkaře, na vás čekají u velkých zimních středisek, ale také v okolí měst. V současné době, kdy jsou zavřené zámky, muzea, ale také sportoviště, je běžkování skvělou alternativou, jak udělat něco pro své zdraví a zároveň navštívit krásná místa v okolí.

Vzhůru do hor!

Ve vyšších polohách je v zimě sněhová nadílka většinou zaručena. Nejenom sjezdové lyžování si můžete užít v Orlických horách, na Kralickém sněžníku v okolí střediska Dolní Morava. Dobré podmínky bývají také v Železných horách a v oblasti Žďárských vrchů. Sněhovou nadílku a krásné výhledy si užijete na trati, která začíná v Dolní Moravě u chaty Slaměnka, vydejte se na okružní jízdu po upravených tratích na druhou stranu hřebene a zpět do výchozího bodu.

Na Suchý vrch vlakem a na běžkách

Žijete ve městě? Máte rádi hory a běžky a nechcete se stresovat na silnici? Pak se vydejte na běžky vlakem. Jednodenní výlet, kdy si přímo z vlaku obujete běžky a vyrazíte v krásně upravené stopě vzhůru k vrcholu Suchého vrchu, jedné z dominant Pardubického kraje. A pokud budete mít náladu, můžete si prohlédnout i Dělostřeleckou tvrz Bouda nebo vystoupat na vrchol rozhledny na Suchém vrchu. Cestu zpátky pak můžete zvolit podle svých sil – přejedete celý hřeben Bukovohorské hornatiny až do Štítů nebo ze hřebene sjedete dříve např. do Čenkovic nebo do Jablonného nad Orlicí.

Českomoravské pomezí na lyžích

Na běžky můžete vyrazit v okolí měst, která sama o sobě stojí za návštěvu. Kolem Svitav je čtveřice okruhů, ať už kratší v okolí Vodárenského lesa či naopak náročnější směřující na Javornický hřeben s atraktivními výhledy do krajiny. Stoupání si užijete i na trase z Moravské Třebové na Hřebeč a do okolí Kamenné Horky. Upravené tratě naleznete i v okolí Litomyšle. Vydejte se například do lesoparku Černá hora nebo směrem na Kozlov. Pozadu nezůstává ani Polička, brána do Žďárských vrchů, kde si můžete užít na běžkách i na sjezdovkách.

Běžkování kolem Hradce Králové

Na Hradecku byste jen těžko hledali kopec vhodný ke sjezdovému lyžování. Zato běžkaři si tu na své přijdou určitě! Královéhradecké městské lesy jsou zcela jistě místem, kam se lze vypravit za aktivním odpočinkem. Hustá síť cyklotras se v zimě mění na běžecké stopy a rovinatý ráz krajiny umožňuje běžkařům všech výkonnostních skupin užít si relaxace na zdravém vzduchu. Vydat se můžete například po jižním břehu rybníka Biřička až na Peckovku k rybníku Cikán. Nebo od kempu Stříbrný rybník zamiřte k lesnímu hřbitovu až ke Zděné boudě. Za pozornost stojí i trasa z Hoděšovic na Nový Hradec. A pokud byste místo běžeckých lyží raději nazuli brusle, můžete se v případě příznivých podmínek sklouznout na některém z přírodních ledových kluzišť.

Kilometry upravených běžkařských tratí jsou narýsované ve sněhu také kolem Hlinska. Můžete vyjet na krátký výlet, ale sněhová stopa vás může provázet i celý den, z Hlinska můžete dojet až na Novoměstsko.Výhodou je, že tyto trasy nejsou tak frekventované jako trasy kolem velkých horských středisek.

Pokud jsou sněhové podmínky příznivé, mohou běžkařské boty obout i obyvatelé Pardubic. V zimě totiž klapot koňských kopyt na Pardubickém závodišti vystřídá svištění běžek. Přímo na místě závodů Velká pardubická mohou návštěvníci kroužit na dvoukilometrové upravené trase.

Více na www.vychodnicechy.info

Fotogalerie
13503 13504 13505

Další články z rubriky

Bio Vysočina je delikatesa, která vyvolá dokonalé gurmánské zážitky

Bio Vysočina je delikatesa, která vyvolá dokonalé gurmánské zážitky

Objevte Příběh AMONIT v podzemí lednického zámku a ve vinařství AMONIT

Objevte Příběh AMONIT v podzemí lednického zámku a ve vinařství AMONIT

Flor de Sal d' Es Trenc - uzený solný květ pro milovníky grilování

Flor de Sal d' Es Trenc - uzený solný květ pro milovníky grilování

Láskyplné květnové speciality v pekařství PAUL

Láskyplné květnové speciality v pekařství PAUL

První hit letošního léta. Novinka waterdrop® Microdrink ICE TEA RASPBERRY

První hit letošního léta. Novinka waterdrop® Microdrink ICE TEA RASPBERRY