Magazín Elita

Finále sezony F2: Charouzův Ilott jen těsně propásl stupně vítězů

Finále sezony F2: Charouzův Ilott jen těsně propásl stupně vítězů

Závěr sezony FIA Formula 2 v arabském Abú Dhabí vyšel nejlépe Lucovi Ghiottovi z týmu UNI-Virtuosi. Italovu kariéru ovšem ani to nezachránilo: příští rok bude muset vydělávat ve vytrvalostních závodech. Český tým Sauber Junior by Charouz přišel o povedené zakončení roku na stupních vítězů jen těsně: Callum Ilott ztratil třetí pozici až necelá dvě kola před cílem i kvůli virutálnímu safety caru. I tak jde ale o dobrý počin, který zároveň znamenal pojištění celkového šestého místa v pořadí týmů pro českou stáj.

Pole position do posledního závodu formule 2 sezóny 2019 připadla osmému ze soboty, tedy Giulianovi Alesimu. Syn bývalého továrního pilota Ferrari-F1, Jeana, za sebou nemá právě úspěšný rok a dobrým finišem chtěl poděkovat Akademii Ferrari, která mu i pro sezónu 2020 v této třídě našla kokpit (u HWA). Z prvního místa i tentokrát vyrazil skvěle, své čtvrté místo po startu s drobnými problémy udržel Callum Ilott.

Alesi začal jako zkušený mazák

Alesi na špičce v úvodních kolech zajel několik rekordních kol, což bylo takticky vynikající. Když totiž bylo od 3. kola povoleno použití DRS, měl již náskok bezmála dvou sekund a Ghiotto této „pomůcky“ zprvu nesměl použít. Zkušený Ital (tímto závodem ukončil svou kariéru v monopostech a přestoupí do vytrvalostních závodů WEC) ale svůj odstup během dalších kol vymazal a v osmém Alesiho na špičce vystřídal.

Giuliano úvodem očividně příliš „vyždímal“ své pneumatiky, protože ho brzy dotáhli i Latifi s Ilottem. V 10. kole se Kanaďan dostal na druhou příčku a o kolo později Brit na třetí pozici před. Šest kol před cílem za sebe Alesiho odsunul i sobotní vítěz Sette-Camara, který si v neděli mnohé pokazil slabým startem.

Drama ve druhé polovině

Ve druhé polovině sprintu si Luca Ghiotto nenechal své „vítězství na rozloučenou“ vzít a vyhrál jasně před novopečeným pilotem F1 Latifim. Charouzův jezdec Ilott ztratil dobré třetí místo vůči Sette-Camarovi dvě kola před cílem. Brazilec však využil momentu, kdy se jelo za virutálního safety caru a na Brita se snadno dotáhl. Spravedlivé to moc není, ale nikdo s tím nic nenadělá. Bohužel vždy bude někdo poškozen, pokud se bude virtuální safety car dále praktikovat. Za těmito dvěma zachránil Alesi pátou pozici těsně před dvojicí Trevora Carlina, Deletraz-Macušita a souboj o poslední bodík sezony 2020 vyhrál na závěrečných metrech Aitken proti Schumacherovi.

Charouzovu dvojku Matevose Isaakyana vyřadil ze závodu tři kola před koncem neférovým šťouchancem jeho ruský krajan Nikita Mazepin a připravil ho tak o dobré 13. místo. Letošní mistr Nyck de Vries se s šampionátem rozloučil podivně bledým výkonem daleko za bodovanými místy. Nizozemec se (snad s výjimkou Le Mans) loučí s motorsportem: stal se továrním jezdcem Mercedesu ve formuli-E. Vysněný postup do Formule 1 tedy z ročníku F2 2019 zvládl jen Nicholas Latifi…   

Česká stáj si vedla dobře

Pro českou stáj končí náročná sezóna relativním úspěchem. Sauber Junior Team by Charouz získal celkem šesté místo, čímž zopakoval umístění z loňska. Tentokrát to však bylo o to složitější, že ve Spa ošklivě boural Juan Manuel Correa a otřesený tým měl jiné starosti, než nahánění bodů. Navíc hned následující závod postavil na start pouze jeden vůz. Také celkové jedenácté místo Calluma Ilotta není propadákem, škoda těch tří bodíků, které chyběly do elitní desítky.

Spokojeni jsou jistě i partneři týmu. Logo značky Sencor na křídlech monopostů bylo často a dobře vidět, mnout ruce spokojeností si mohou i zástupci Xiaomi a Head Drinks. Ti se totiž k „Charouzům“ připojili až na závěrečná kola a také na Velkou cenu F3 v Macau. A vždycky z toho byly velmi slušné závody. Takže nezbývá, než se těšit na sezónu 2020.

Výsledek nedělního sprintu F2 Abú Dhabí:

 1. Luca Ghiotto, UNI-Virtuosi
 2. Nicholas Latifi, DAMS
 3. Sergio Sette-Camara, Carlin
 4. Callum Ilott, Sauber Junior by Charouz
 5. Giuliano Alesi, Trident
 6. Louis Deletraz, Carlin   
 7. Nobuharu Macušita, Carlin
 8. Jack Aitken, Campos

Nedojel: Matevos Isaakyan, Sauber Junior by Charouz     

Konečný stav šampionátu FIA-F2 roku 2019

 1. Nyck de Vries 266 b.
 2. Nicholas Latifi 214 b.
 3. Luca Ghiotto 207 b.
 4. Sergio Sette-Camara   204 b.
 5. Jack Aitken 160 b.
 6. Nobuharu Macušita    144 b.
 7. Guanyu Zhou 139 b.
 8. Louis Deletraz    92 b.
 9. Jordan King  79 b.
 10. Anthoine Hubert   77 b.
 11. Callum Ilott  74 b.
 12. Mick Schumacher    53 b.
 13. Juan Manuel Correa  36 b.

Text: Roman Klemm a spol

Foto: Allsport-promotion

 

Fotogalerie
11378 11380 11381 11383

Další články z rubriky

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice

Sdílené koloběžeky jsou technologiemi prošpikované stroje samy usměrňují jezdce

Sdílené koloběžeky jsou technologiemi prošpikované stroje samy usměrňují jezdce