Magazín Elita

Letní odpočinek u vody? Ne vždy. Jsme k sobě stále agresivnější

Letní odpočinek u vody? Ne vždy. Jsme k sobě stále agresivnější

Letní tropické počasí se opět vrací a kde jinde ho trávit než u vody – u rybníků či na koupalištích. Snová představa relaxačního dne či odpoledne však může vzít rychle za své. Podle MUDr. Martina Jana Stránského, neurologa Polikliniky na Národní v Praze, nám totiž odpočinek stále častěji narušuje vzrůstající agresivita mezi lidmi. Horko ji ještě zvyšuje.

„Nejen, že vedro nepříznivě ovlivňuje náš mozek, ale když k tomu přidáme pobyt na koupališti, kde jsme často namačkaní jeden na druhého, máme podmínky pro perfektní bouři v mezilidských vztazích,“ upozorňuje MUDr. Martin Jan Stránský, a dodává: „Často se jedná o naprostou banalitu, která by jinak příčinou konfliktu nebyla. Touha užít si klid a dovolenou přesně podle vlastních představ je totiž v rozporu se vzrůstající nesnášenlivosti mezi lidmi −  ať už je podmíněna generačními rozdíly, různými životními styly společenských vrstev či tradicemi národů.  Plné koupaliště představuje unikátní, a svým způsobem originální laboratoř. Tolik různých typů lidí a povah by se totiž do žádné přirozenou cestou nikdy nedostalo.“

Aspekty ovlivňující agresivitu na koupalištích

Říkáte si, co může člověka rozčílit natolik, že na místě, kde by měl zažívat pohodu a uvolnění, vyvolá konflikt končící v nejlepším případě hodně hlasitou hádkou a jindy i rvačkou na nože?

 1.    Přílišná blízkost lidi

Ve vedrech jsou koupaliště plná, mezi dekami často není více než pár centimetrů. Pro mnoho z nás je to velmi stresující, přijdeme proto brzy, abychom si zabrali „svůj prostor“. Pokud si pak někdo položí deku příliš blízko té naší, není to příjemné a někteří z nás to dokonce považují za obtěžování a narušení soukromí. Podle MUDr. Martina Jana Stránského jde o tzv. proxemické zóny, které však nejsou pro každého stejné. Jsou totiž dány celou řadou faktorů – například temperamentem, tím, zda žijeme ve městě nebo na venkově a samozřejmě také národností. Obecně lze však říci, že vzdálenost mezi dekami na koupališti by pro dosažení příjemného pocitu měla být minimálně mezi jedním a dvěma metry.

 2.    Dobrá nálada

Dobrá pozitivní nálada by měla k létu patřit. Bohužel však i ta může být zdrojem konfliktů. Často totiž vadí lidem, kteří jsou na koupališti sami, ruší je, nechtějí poslouchat, jak se jiní baví a smějí se. Někdy je v tom zakořeněný vlastní smutek, jindy jen toužíme po klidu a odpočinku. A někteří jsou dokonce přesvědčení, že se dotyční baví na jejich účet. Je proto vhodné mluvit spíše méně hlasitě, tak, aby to ostatní okolo nás nerušilo a nemohli si to vyložit jakkoli osobně

 3.    Konzumace jídel

Dalším výrazným podnětem pro spory může být docela obyčejné jídlo. Někteří návštěvníci koupališť mají potřebu konzumovat například aromatická jídla přímo na dece či lehátku, což může být zásadní problém. Výrazná vůně masa, cibule či jiných složek pokrmu prostě může jiným vadit.

4.    Hlasitá hudba

Zejména mladí mají tendenci chodit na koupaliště se sluchátky na uších, z nichž však proudí hudba slyšitelná i v jejich okolí. Často si vůbec nedovedou uvědomit, že jejich milovaná hudba může ostatní rozčilovat a rušit je. Pokud si chtějí číst či jen tak nerušeně ležet, odpočívat a pospávat, je to skutečně velký problém. Vhodné je proto dotyčné upozornit a pořádat o vypnutí či ztlumení hudby. Pokud nereagují, je vhodné řešit problém se správcem koupaliště, nikoli přímo na vlastní pěst.

5.    Oblékání, věk a proporce

Na koupaliště může každý, jakéhokoli věku, tělesných proporcí i stylu oblékání. Často tak zde můžeme vídat osoby, které se nám nemusí zrovna pozdávat. „Přestože na našich koupalištích zatím asi nehrozí, že by je musely hlídat bezpečnostní agentury jako například v Berlíně, kde žije mnoho přistěhovalců, předvídavost je na místě. I u nás žijí národnostní menšiny, jejichž tradice zcela jiné a pro nás mnohdy nepochopitelné. Pokud se vám to ještě nestalo, zamysleli jste se například nad tím, jak byste reagovali, kdyby se společně s vámi koupala žena v burce nebo nikábu?“ ptá se neurolog MUDr. Martin Jan Stránský.

A jak si u vody a na koupalištích užít co největší pohodu?

  • NEKOMENTOVAT ostatní.
  • DODRŽOVAT základní pravidla slušnosti a vychování, nedělat nepořádek.
  • ZEPTAT se, zda si můžeme dát deku vedle, pokud je koupaliště více zaplněno.
  • NEŘEŠIT nevhodné chování ostatních sami, ale požádat o pomoc správce objektu.
  • DÁVAT POZOR na osobní věci, i koupaliště jsou častým místem krádeží a ztrát věcí.


Další články z rubriky

Menopauza vůbec nemusí být přítěží!

Menopauza vůbec nemusí být přítěží!

Věk je jen číslo, s A2C ANTI-AGING CLINIC se o tom můžete přesvědčit

Věk je jen číslo, s A2C ANTI-AGING CLINIC se o tom můžete přesvědčit

Chlamydie mohou stát za řadou zdravotním komplikací i neplodností

Chlamydie mohou stát za řadou zdravotním komplikací i neplodností

Spánek na matracích MORAVIA COMFORT je cestou za lepším zdravím!

Spánek na matracích MORAVIA COMFORT je cestou za lepším zdravím!

Dopřejte svému tělu a mysli ozdravný pobyt v  Mariánských Lázní

Dopřejte svému tělu a mysli ozdravný pobyt v Mariánských Lázní

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM