Magazín Elita

Šamorín bude hostit mistrovství světa ve středním triatlonu

Šamorín bude hostit mistrovství světa ve středním triatlonu

Triatlonová série Challenge Family pokračuje na Slovensku! Už po třetí se v dnech 1. – 2. června 2019 představí světová triatlonová elita na půdě sportovního areálu x-bionic® sphere v Šamoríne. Atleti budou soutěžit i o prémii ve výši 150 tisíc eur.

Triatlonový šampionát The Championship 2019, organizovaný Challenge Family a sportovním areálem x-bionic® sphere, patří mezi neprestižnější triatlonové závody na světě a svojí náročností je výzvou i pro ty největší profesionály: „Jsem velmi vděčný, že organizátoři přinesou i tento rok na Slovenskou jedno z největších triatlonových akcí. O to víc mi je líto, že na závody, které patří mezi moje nejoblíbenější, nenastoupím. Prostředí unikátního sportovního komplexu je pro triatlon ideální. Plavání v Dunaji, jízda na rychlých cestách a běh po areálu x-bionic® sphere je lákadlo pro každého atleta. Specifikem akce je právě Dunaj, na kterém mohou být vlny. To bude záležet hlavně na větru, který bude hrát velkou úlohu i na cyklistické trati. Změnou bude i běh po různých terénech. Mně změna terénů vyhovuje, jelikož nohy nejsou po závodech zničené,“ popisuje trať úspěšný slovenský triatlonista Richard Varga, který se prestižního šampionátu v Šamoríně zúčastnil již dvakrát.

„Šamorín je malé město na řece Dunaj s 800 roční historií a bohatou tradicí sportu. Má jedinečnou pozici pro obdivování krás západního Slovenska, Rakouska či Maďarska,“ vysvětluje Patrik Danek, člen představenstva X-BIONIC® SPHERE, a.s. „Unikátní, víceúčelový komplex, s rozlohou větší než 100 hektarů, nabízí vynikající podmínky pro profesionální i amatérské sporty, relax i zábavu, čímž se řadí mezi nejpozoruhodnější zařízení svého druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě,“ dodává Patrik Danek.

„Komplex x-bionic® sphere nabízí dokonalé zázemí pro velké, divácky atraktivní sportovní akce, jakým je právě The Championship 2019. Jsme rádi, že se závody už po třetí uskuteční právě v Šamoríně a věříme, že svojí atraktivitou přitáhnou široké spektrum diváků ze Slovenska i okolních krajin.“ Vysvětluje Tomáš Vrzák z Challenge Family, která šampionát spoluorganizuje.

Silná účast

Šampionátu se mohou zúčastnit jen sportovci, kteří se kvalifikovali na základě výkonů z lokálních soutěží, které probíhali po celém světe. Mezi největší hvězdy budou patřit Lucy Charles, Anne Haug, Sebastian Kienle, Ben Kanute, Florian Angert, David McNamee, či Češka Radka Kahlefeldt. Šampionátu se zúčastní sportovci z celého světa a Slováci tak budou moci na vlastní oči vidět závodit ty nejlepší triatlonisty. Silnou motivací podat co nejlepší triatlonový výkon, bude také zajímavá prémie ve výši 150 tisíc eur.

„Za favorita považuji Sebastiana Kienleho, který s Lionelem Sandersem v posledních dvou ročnících v Šamoríně svedl neuvěřitelně těsný souboj. Jsem zvědavý, jestli karty tento rok zamíchá i někdo jiný, jelikož Lionel bohužel tento rok nedorazí. Mezi ženami favorizuji Lucy Charles, která se z roku na rok zlepšuje a určitě bude chtít i tento rok potrápit Danielu Ryf. Osobně ale budu fandit naší české sestře Radce Kahlefeldt, která se minulý rok postavila na stupínky vítězů po tom, co se jí začátkem roku narodilo miminko,“ tipuje úspěšný slovenský reprezentant Richard Varga.

„Velmi se těším na tento závod. Na Slovensku jsem ještě nebyl, ale slyšel jsem, že je to krajina, kterou se oplatí navštívit. Jsem zvědavý i na neuvěřitelně dobré reference od kolegů na samotný areál x-bionic® sphere. Sledoval jsem live stream posledních dvou ročníků, a kromě skvělé organizace jsem viděl i strhující závody. Doufám, že tento rok do bojů zasáhnu a poperu se o vítězství. Mým receptem bude jako vždy, tvrdý tréning a soustředěnost.“ Prozradil skotský triatlonista David McNamee.

„Do Šamorína přijede velké množství zahraničních atletů, kterým budeme moci přestavit Slovensko i Českou republiku. Jelikož tady mám silnou fanouškovskou základnu, jsou pro mě závody v Šamoríně vždy specifické. Samotný areál považuji za jedno z nejlepších míst, ve kterém jsem kdy soutěžila a trénovala. Třetí místo mě minulý rok potěšilo, ale tento rok jsem tvrdě pracovala a jsem v dostatečné dobré formě na to, abych své umístění ještě vylepšila,“ říká česká sportovkyně Radka Kahlefeldt.

„Šampionát v Šamoríně je jeden z mých nejoblíbenějších závodů v triatlonovém kalendáři, hlavně díky povinnému 20-metrovému odstupu, který znamená opravdu stejné podmínky pro každého závodníka. Areál x-bionic® sphere je dokonalým místem pro přípravu, samotné závody i regeneraci. Nic lepšího nenajdete. Po dvou vítězstvích z minulých let se pokusím završit hetrik, a získat zlato i v tomto ročníku The Championship. Počet soutěžících i kvalita závodů stoupá z roku na rok, takže se těším na všechny výzvy, kterým budu během triatlonu čelit. Mou snahou je přicestovat na Slovensko v dobré formě a podat další skvělý výkon,“ pověděla dvojnásobná vítězka světového šampionátu Lucy Charles.

„The Championship přináší vždy silnou konkurenci sportovců. Může to být kvůli vysoké výhře, ale i pověstí samotného závodu v x-bionic® sphere. Po dvou druhých místech bych chtěl tento rok zvítězit. Po plavání musím podat na kole konstantní, silný výkon a udržet se co nejdéle v dobré aerodynamické pozici. Rozhodne ale až běh. Ne každý umí běhat s unavenými nohami. Určitě si budu dávat pozor na Floriana Angerta, který bude chtít vylepšit svoje třetí místo z minulého roku, ale i Pietra Heemerycka, který se za poslední dva roky výrazně výkonnostně posunul. O prvenství se určitě pobije i Ben Kanute, který nepřijede až z USA jen pro druhé místo,“ hodnotí jeden z top favoritů na vítězství, Sebastian Kienle.

Bohatý program pro veřejnost

Šampionát bude doprovázet bohatý program a další akce, které se budou snažit přiblížit triatlon i široké veřejnosti. Organizátoři se programem snaží přilákat sportovce amatéry, příznivce triatlonu, ale především rodiny s dětmi, které budou moci v Šamoríně strávit výjimečný víkend.

Návštěvníci si vyzkouší kombinaci plavání, cyklistiky a běhu v disciplínách Tryathlon, Sprint, olympijský triatlon a v otevřené kategorii středního triatlonu. Zapojit se budou moci i ty nejmenší, v disciplíně Kids Run. Kompletní program The Championship 2019 a možnosti registrace najdete na www.x-bionicsphere.com.


Další články z rubriky

Cestování za závody Formule 1: Dokonalá kombinace svobody, adrenalinu a dobrodružství

Cestování za závody Formule 1: Dokonalá kombinace svobody, adrenalinu a dobrodružství

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice