Magazín Elita

Český muzikál Mefisto míří do světa!

Český muzikál Mefisto míří do světa!

Populární Mefisto z produkce Divadla Hybernia zažívá skvělé dny. Zaujal totiž korejské manažery natolik, že na něj koupili práva a chystají jeho zpracování v Soulu. Současná korejská muzikálová scéna je největší na světě a ne nadarmo se jí říká "Broadway v Asii". Ročně se tu koná zhruba 180 premiér a návštěvnost jde do milionů a 25. května bude mít v Soulu i premiéra Mefista z pera Zdeňka Zelenky a Daniela Bartáka. Za posledních 20 let se do zahraničí prodala pouze zhruba desítka českých muzikálů a Mefisto je jedním z nich! To svědčí o jeho kvalitě a uměleckém přesahu, který zaujme i diváky ze zcela odlišného kulturního zázemí.

„Nápad na tenhle muzikál jsem měl snad už před dvaceti lety, ale teprve v roce 2014 jsem v časných ranních hodinách v jednom baru u Staroměstského náměstí kývl na nabídku, abych napsal scénář muzikálu k 10. výročí otevření Divadla Hybernia. Kdybych v tom baru nebyl, tak muzikál by nikdy nevznikl, Josef Vojtek by za něj nedostal Cenu Thálie a nehrál by se už 3 roky v Divadle Hybernia a neměl by teď premiéru v Koreji! To jsou ty osudové okamžiky, které život kolikráte nasměrují nečekaným směrem,“ popisuje samé začátky Mefista scénárista a režisér Zdeněk Zelenka.

Mefisto v Koreji bodoval již před rokem. Tehdy herci a tvůrci Divadla Hybernia vyrazili na mezinárodní muzikálový festival v Daegu a po vyhlašování si Daniel Barták odnesl hlavní cenu za nejlepší herecký a pěvecký výkon. A je to právě on, kdo už na konci dubna odjel do Soulu ladit s hudebníky poslední detaily tohoto velkolepého projektu. Vzhledem k některým změnám je nutná i úprava hudebních čísel.

Daniel Barták s korejskými manažery pracuje dlouhodobě a podílí se s nimi na dalších projektech. „Máme vytvořené dobré vztahy. Jsem velmi rád, že se spolupráce s Mefistem vydařila. Beru to jako satisfakci za velké úsilí, které jsme do toho všichni dali.“, říká autor hudby a je velmi rád, že Mefisto je další české představení uznávané za hranicemi naší země.

Korejští tvůrci mají v rámci realizace naprosto volnou ruku. Představení musí odpovídat mentalitě korejského publika, aby diváky bavilo a odcházeli z něj spokojení. „Z informací, které se ke mně donesly, zatím vím kupříkladu to, že příběh zasadili do jiné doby, neodehrává se tedy v renesanční Florencii, jak tomu bylo v mém scénáři. Prostě si od nás koupili hru a tu si dělají po svém,“ prozrazuje Zelenka.

„Korejští manažeři hledali muzikál pro své publikum celý měsíc a zhlédli představení z celé Evropy. Vybrali si až v Divadle Hybernia. Mefisto má totiž přesně to, co mají v Koreji rádi, a to atraktivní děj, nadčasovou myšlenku, ale hlavně milostný příběh, ve kterém je humor, napětí, mystika a výrazné melodie. Proto byla zakoupena licence muzikálu nejen pro tuto sezónu. Je to velký úspěch pro Divadlo Hybernia, tvůrce i samotnou hru!“ říká nadšeně ředitel divadla a výkonný producent Michal Mückstein.

Foto: archiv Divadla Hybernia

Fotogalerie
9701 9702 9703

Další články z rubriky

Psí den s Prahou 13 si vybudoval své nezastupitelné postavení

Psí den s Prahou 13 si vybudoval své nezastupitelné postavení

Chceme, aby bylo jasné, že náš Žár stále trvá, říká Karel Šůcha

Chceme, aby bylo jasné, že náš Žár stále trvá, říká Karel Šůcha

Petr Jákl byl přesvědčený, že thriller Land of Bad udrží pozornost diváka

Petr Jákl byl přesvědčený, že thriller Land of Bad udrží pozornost diváka

Slunce, seno, jahody slaví, i když ho tehdejší cenzura zkrátila

Slunce, seno, jahody slaví, i když ho tehdejší cenzura zkrátila

Zlatovláska opět s Petrem Štěpánkem, tentokrát však v roli krále

Zlatovláska opět s Petrem Štěpánkem, tentokrát však v roli krále

Na vlně audioknih