Magazín Elita

KOUZELNÉ SLOVO BIOLOGICAL…

KOUZELNÉ SLOVO BIOLOGICAL…

Návrat k přírodě a k jejím čistým zdrojům, snaha o zdravý způsob života, přehled nad tím, co konzumujeme a využíváme i odklon od všeho chemického – to jsou jednoznačné trendy současného moderního života. Jako bychom hledali protipól k dnešnímu přetechnizovanému světu, a postupně se tak opět přikláněli k přírodě, její čistotě a k nezatíženým surovinám. Možná také přicházíme na to, proč dřívější generace byly o tolik zdravější, vitálnější, v lepší fyzické i psychické kondici, bez řady civilizačních chorob, a odpověď se snažíme hledat právě v přírodě.

Slova jako BIO nebo BIOLOGICAL tak postupně pronikají do našich životů. Vedle potravinářského průmyslu, kde už jsme si na ně postupně zvykli, se však v poslední době začínají hojně objevovat i v kosmetice. Je tak běžné setkat se s kosmetikou, která je BIO nebo využívá funkci biological a hlásá užití čistých nezatížených surovin, které respektují přirozené procesy našeho organismu. Jak to ale ve skutečnosti s kosmetikou je, co znamená kouzelné slovo biological a je pro nás bio a přírodní kosmetika vždy výhrou?

BIO kosmetika s vlastními pravidly

Ačkoli se prakticky denně můžeme setkávat s BIO potravinami, které podléhají jasné certifikaci a musí být vyrobeny dle zásad ekologického zemědělství, s kosmetikou to tak jednoznačné není. Pro přírodní, biologicky šetrnou a bio kosmetiku zatím žádný jednotný způsob vymezení, kterému by její složení muselo podléhat, neexistuje. Jak tedy poznat biologicky čisté kosmetické přípravky a kdo určuje, zda se jedná o přírodní bio přípravky či nikoli?

Vzhledem k tomu, že žádné jasné směrnice a podmínky pro bio kosmetiku neexistují, je vše více méně v rukou jejích výrobců. Různé kosmetické firmy si tak mohou stanovit vlastní „pravidla hry“, tedy, co bude v přípravku obsaženo, jaké přírodní složky budou zastoupeny a v jakém poměru. Není tak výjimkou, když je pojmem přírodní kosmetika označen produkt, který je získáván a vyráběn ryze přírodní cestou, od sběru surovin až po jejich zpracování, stejně jako přípravek, ve kterém je například jen jedna ze složek přírodního původu nebo je zpracovávána v souladu s přírodou a jejími procesy.

Kompletně přírodní kosmetika? Pozor!

Pod vlivem médií a mediální masáže, kdy se nám snaží vštěpovat, že vše bio je správné a veškerá chemie pro nás představuje největší zlo, můžeme snadno dojít k mylnému závěru. S bylinkami a přírodními složkami je třeba zacházet skutečně opatrně, zvláště v případě, pokud jde o naši pleť. I prvotní dojem, že lékem na všechny naše neduhy, bolesti nebo kožní problémy jsou právě přípravky vyrobené z bylin, bez přítomnosti chemických složek, může být mylný. Nesmíme totiž zapomínat, že do hry mohou vstoupit alergie, které se v dnešní době objevují stále častěji, a s vyšším počtem přírodních složek riziko jejich výskytu ještě roste!

Podle brněnského lékaře, MUDr. Michala Krupky by se zejména osoby trpící suchou, atopickou nebo jinak citlivou pokožkou měly mít na pozoru před přírodními složkami. Ty se totiž v kosmetice objevují ve vysokém počtu a v zastoupení různých druhů, které jsou mnohdy chemicky nespecifikované. A ty právě mohou být zdrojem jak alergií, tak i zhoršení stavu pokožky nebo prohloubení kožních potíží.

A čemu bychom se v přírodní kosmetice měli nejvíce vyhýbat? Jsou to především přípravky s nejasným a nespecifikovaným složením, jako jsou například blíže neurčené přírodní esence, ale i parfémové fragrance, kde je téměř nemožné se dopátrat složení.

I BIOlogical kosmetiku s rozumem

Pokud tedy vyhledáváme chemicky nezatíženou kosmetiku a našim cílem je například zlepšení kvality a struktury pleti, měli bychom se spíše než na přírodní bylinnou kosmetiku zaměřit na kvalitu surovin v daných přípravcích. Vyhledávat také musíme přípravky, které fungují na principu biological, tedy nezatěžují naši pleť, neucpávají póry, nejsou návykové a hlavně respektují přirozené biologické procesy našeho těla.

Při výběru kosmetiky nesmíme zapomínat ani na garanci přesného a neměnícího se složení i na klinické testy a prokázaný klinický efekt. Vhodné je proto kupovat kosmetiku především v lékárnách nebo u ověřených výrobců a nespoléhat se příliš na nákup kosmetiky v drogeriích, kde je mnohdy kvalita potlačena na úkor ceny.

K BIO, přírodní a šetrné kosmetice je tak třeba přistupovat s rozumem. Číst složení přípravků, vycházet ze zkušeností s naší pletí a případnými alergiemi i ze znalosti faktu, na co nám pokožka jak reaguje. Jít jen slepě za masovou reklamou a domnívat se, že se vším čistě bylinným nebo v BIO kvalitě budeme IN, může být mnohdy na škodu právě našemu zdraví, o které nám původně šlo a které chceme podpořit na prvním místě.

Chemie, která škodí..

Ale ani protipól, tedy chemie, naší pleti rozhodně nepomůže. Ačkoli se určité míře chemie v kosmetice vždy vyhnout nemůžeme, existují i přesto určité chemické látky, kterým bychom se měli vyhnout za každou cenu. A jaké to jsou?

Ftaláty
V kosmetických přípravcích je jejich užití sice zakázáno, ale přesto se do nich mohou dostat například z obalů. Vyskytovat se tak mohou třeba v parfémech, lacích na nehty, deodorantech nebo v šamponech. Do našeho organismu pak pronikají třeba vdechnutím nebo přes sliznice. Nejrizikovější pro naše zdraví je přímý kontakt se sliznicí, přes kterou se dostávají do krve a můžou tak ohrozit funkci hormonů, způsobit alergii, astma i neplodnost.

Akrylamid
S touto škodlivou chemikálií se můžeme setkat v celé řadě mastí a krémů, kterým dodává gelovou konzistenci. Při zkoumání akrylamidu byla dokonce zjištěna jeho karcionogenita, tedy riziko vyvolání rakoviny. Sice nebylo přímo prokázáno, že tato látka skutečně rakovinu způsobuje, je však vhodné se jí v kosmetice vyhnout.

Dioxan
Jedná se o rozpouštědlo, odborně nazývané jako cyklický éter, které se vyskytuje v tamponech, plenkách nebo vložkách, vzhledem k jejich bělení chlórem. V těle je schopný ulpívat v tucích a mateřském mléce a je tak rizikový zejména v období těhotenství a mateřství. Může dokonce způsobit poruchy plodu a těhotenské problémy, ale také neplodnost, potraty, nerovnováhu hormonů a zvyšuje dokonce i riziko rakoviny.

Toluen
Sice nás jako první zřejmě napadne, že toleun nemůže být součástí kosmetiky, opak je ale někdy pravdou. Může se totiž vyskytovat v parfémech, toaletních vodách, barvách na vlasy nebo lacích na nehty. Výsledkem pak může být poleptání sliznice nebo tolik známá návykovost.

Využívejte proto vždy jen kosmetiku s jasným a prokázaným složením, s kvalitními, čistými a nezatíženými surovinami. Experimentovat se zvláště v oblasti našeho zdraví a péče o pleť nevyplácí a i zdánlivě drobné zhoršení stavu pokožky můžete dávat „do kupy“ dlouhé týdny i měsíce.

Tipy pro vás

Podpořte kvalitu své pleti vhodnou kosmetikou s biologicky čistým a kvalitním složením! Poradíme vám, na jaké přípravky se zaměřit...

Remodelace pleti bez skalpelu
Remodelling Elixir Biological – s biologicky čistým a účinným složením

Denní a noční elixír v podobě séra pro podporu zralé pleti. Díky příjemné textuře se rychle vstřebává a zajišťuje potřebný lifting, anti-age a ochranný efekt. Remodelling Elixir Biological je inovační hydrofluidní sérum s biologicky účinným komplexem látek pro remodelaci pleti.

795 Kč, 30 ml, www.forlifemadaga.com

Zlatem prozářená pleť
Natural Look – se zlatavými mikročásticemi pro dokonalý vzhled

Rozzařte svoji pokožku díky lehkému tónovacímu krému biological se zlatavými mikročásticemi. Krém rozjasňuje, vyhlazuje a skrývá nedokonalosti pleti. Funkci biological napovídá, že nezatěžuje pokožku, neucpává póry a respektuje její přirozené procesy. Ideální pro všechny typy pleti i jako lehká varianta, jak se vyhnout make-upu.

425 Kč, 30 ml, www.forlifemadaga.com

Pleť jako znovuzrozená
Remodelling Cream Biological – bio-synergické složky pro sametovou pleť

Hýčkejte svoji pleť za pomoci denního a nočního krému s bohatou exkluzivní texturou a bio-synergickými účinnými složkami. Vaše pleť bude opět jako znovuzrozená, svěží, bez pocitu napětí, přirozená jako nikdy dřív. Mastná pokožka se zabaví pocitu mastnoty, suchá zase nepříjemné suchosti a pnutí.

795 Kč, 50 ml, www.forlifemadaga.com

Fotogalerie
9451

Další články z rubriky

Menopauza a nitroděložní tělísko. Jak může antikoncepce pomoct při obtížích kolem 50?

Menopauza a nitroděložní tělísko. Jak může antikoncepce pomoct při obtížích kolem 50?

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem!

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem!

Prázdninová lékárnička: jak s lehkostí vyzrát na nástrahy léta

Prázdninová lékárnička: jak s lehkostí vyzrát na nástrahy léta

Molekulární vodík: Nová naděje pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Molekulární vodík: Nová naděje pro pacienty s Alzheimerovou nemocí

Více novinek,  více udržitelnosti!

Více novinek, více udržitelnosti!