Magazín Elita

JE MOŽNÉ SI POLITIKŮ I VÁŽIT? ROMÁN O FRANTIŠKU KRIEGLOVI

JE MOŽNÉ SI POLITIKŮ I VÁŽIT? ROMÁN O FRANTIŠKU KRIEGLOVI

Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní vhled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustáva Husáka. Hlavním hrdinou mimořádného románu je muž, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako jediný nepodepsal potupný moskevský dokument.

Kniha pod názvem „Muž, který stál v cestě“ je román věnovaný Františku Krieglovi, jedinému členovi naší delegace, který po invazi v srpnu 1968 odmítl podepsat takzvaný Moskevský protokol, a jednomu ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří následně hlasovali proti přijetí smlouvy o takzvaném „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na našem území.

Sleduje zákulisní intriky předcházející osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupné lámání jejich charakterů během jednání v Kremlu. Autor se přitom opírá o dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které nebyly doposud publikovány.

Kmotry knihy byli v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze Tomáš Töpfer, Táňa Medvecká, Miroslav Donutil a Anna Kareninová.

Autor Ivan Fíla na otázku jaká byla vaše motivace pro napsání knihy, odpovídá „Inspirací mi byl Václav Havel, který se již před lety přikláněl k napsání této knihy“.  Čtenářům pomůže lépe chápat, proč naši předkové dělali to, co dělali, aby porozuměli  problémům, ideálům i uspěchům i prohrám tehdejší doby. Aby si uvědomili, že i v dnešním světě lze usilovat o něco smysluplného, pakliže se člověk nebojí překážek a obětí. A aby posléze pochopili, že se politice a politikům nemusí už navždy jen a jen posmívat, ale že si jich mohou i vážit.“

Příběh zaujal filmové producenty doma i v zahraničí a plánuje se jeho zfilmování v mezinárodní koprodukci podle scénáře a v režii Ivana Fíly.

Postavu G. Husáka ztvární Miroslav Donutil „byl to člověk na tehdejší dobu neuvěřitelně statečný a je dobře, že ho náš film, nejen dnešní mladé generaci, připomene,  myslím, že současná výuka o r. 1968 není patrně dostačující, když tolik mladých lidí vůbec neví, co se v tom roce u nás stalo. Z postavy G. Husáka nemám obavu, naopak bude-li mi dopřáno si ji zahrát, budu to chápat jako velkou výzvu ukázat tohoto člověka v celé jeho složitosti.“

O odvaze promluvil na křtu Tomáš Töpfer: „Bohužel jsme o svou samostatnost, suverenitu a o svou svobodu takřka nikdy nebojovali. Pasivní rezistence, kterou jsme většinou volili, zanechala na nás nezdravý rys zbabělosti a malé statečnosti. Naštěstí se našlo několik jedinců, kteří se dokázali vzepřít. Jedním z nich byl i František Kriegel. Odvaha a riziko k sobě nerozlučně patří. Postoj, který můžeme vyjádřit bez nejmenšího rizika, není odvaha, ale jen prázdné gesto. Nevím už, kdo to řekl: Národ, který nezná svou minulost, je odsouzen ji prožít znovu. A o své budoucí roli ve filmu, která vychází z tohoto románu, Tomáš Töpfer řekl: „Oslovil mě před nedávnem Ivan Fíla s tím, že chystá celovečerní film o Dr. F. Krieglovi. Když mně oznámil, že našel již představitele pro titulní roli. Byl jsem překvapen a mimořádně potěšen, že jsem to právě já. Mezi tím vznikla na základě scénáře jeho kniha. Jak bych mohl odmítnout takovou nabídku?

Tomáš Töpfer, kterému autor postavu F. Kriegla napsal takříkajíc na tělo, prý rolí od počátku doslova žije.„Jeho ženu ztvární Tatjana Medvecká. Pro Aloise Švehlíka se chystá part Ludvíka Svobody, hercův syn David Švehlík si zahraje Zdeňka Mlynáře, postava Josefa Smrkovského čeká na Miroslava Hanuše. Pak je tam ještě dalších sedmdesát rolí,“ naznačuje Fíla.

Kniha zaujala podnikatele a podporovatele umění Jana Vajnorského a Petra Vopelku, kteří iniciovali akci „Kriegel do škol“ a vykoupili prvních 1000 výtisků. Tyto knihy zamíří do škol, nemocnic a knihoven po celém Česku. Cílem této akce je uctít památku doktora Františka Kriegla a připomenout jeho hrdinský čin.

Že bude mít kniha, kterou vydalo nakladatelství Universum velký úspěch, svědčí i fakt, že již  po týdnu patří mezi nejprodávanější tituly.

Foto: Euromedia Group, a.s.

Fotogalerie
8456 8457 8458

Další články z rubriky

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Zpěvačku Petru Černockou poznávají i školáci. Saxana ji provází už přes 50 let

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Nový titul Haliny Pawlowské: A přeskočila jiskra

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Motorkáři podpořili Nedoklubko historicky nejvyšší částkou

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY

Studentka z Borovna na Plzeňsku má netradičního adrenalinového koníčka: vytvořila partu „lovců“ zvýhodněných balíčků potravin Nesnězeno v PENNY

Hlavou proti zdi, to je doména pěvkyně Dagmar Peckové

Hlavou proti zdi, to je doména pěvkyně Dagmar Peckové