Magazín Elita

HORMONEM SÍLY A MUŽSKÉ VITALITY JE TESTOSTERON

HORMONEM SÍLY A MUŽSKÉ VITALITY JE TESTOSTERON

Jak vlastně funguje hormon testosteron? Tak přesně na to vám nyní odpovíme. To, že je vyloženě mužským pohlavním hormonem je trochu zavádějící, mají ho v těle totiž i ženy, ale rozhodně nedosahuje hodnot jako u mužů. Často o něm slýcháme v souvislosti s agresivitou a s obdobím, kdy se z chlapců stávají chlapi. Kdy jim začínají jim růst vousy, na krku se zviditelňuje ohryzek a mutují. Testosteron ovlivňuje životy obou pohlaví.

Věděli jste, že sedm týdnů poté, co spermie pronikne do vajíčka, mají plody s chromozomem Y, tedy ještě nenarození chlapci, stejně vysokou hladinu testosteronu jako v pozdní pubertě. Předpokládá se, že hormon ovlivňuje formování nervových zakončení ve specifických oblastech mozku a snižuje počet elektrických přenosů mezi pravou a levou hemisférou. Výsledkem je menší míra empatie, pozdější vývin řeči, sklon vynikat v matematice či přírodovědě. Také později, už během života mimo dělohu, testosteron neovlivňuje pouze to, že chlapec začne vypadat jako muž, má erekci a chuť milovat se. Ale do značné míry ovlivňuje i jeho náladu, stavbu těla, sklon riskovat, soutěžit a bojovat. Výzkumy potvrzují vliv testosteronu (a estrogenů) na poznávací schopnosti, konkrétně na prostorovou představivost a paměťové funkce.

Dámský klub

Příroda nadělila testosteron i ženám. Zatímco u mužů se většina testosteronu „vyrábí" z cholesterolu ve varlatech, u žen vzniká ve vaječnících. Tento hormon se však umí vytvořit i v játrech a kůře nadledvin. K čemu je ženám dobrý? Některým z něj bohužel rostou vousy, ale jeho úkol je v těle ženy ovlivňuje sexuální chování, stejně jako u mužů ale je nezbytný i pro prosté přežití. U obou pohlaví jeho hladina kolísá v závislosti na věku, ale také na denním čase a u žen i v závislosti na menstruačním cyklu. Nejvyšší hladiny dosahuje testosteron ráno. Ženy ho mají nejvíce během ovulace, kdy se nejednou projevují jako necitlivé, neempatické a výbušné... Prostě jako chlapi, a přitom jsou právě nejvíce plodné! Paradox, který je dělá silnějšími a dává větší šanci na přežití pro případný nový život! Citlivost a něhu u mužů pro změnu způsobuje ženský hormon estrogen.

Nejlepší je tak akorát

Z výše zmíněného vyplývá, že nebýt testosteronu, ženy by zřejmě nebyly z Venuše a muži z Marsu, protože by neexistovala dvě pohlaví. Všude by asi vládl klid a mír a rozmnožovali bychom se třeba řízkováním, protože milovat se by nikoho ani nenapadlo. Testosteron je prostě velmi potřebný, ačkoli je to „pouze prekurzor", který vzniká z cholesterolu a pomáhá při přeměně řady jiných látek důležitých pro fungování organismů.

Příroda však usoudila, že když jsme jednou dospělí, není ho už tolik potřeba a jeho produkce v těle začíná kolem dvacátého (!!!) roku života klesat. Asi by to nebyl problém, kdyby dvacítka nebyla jen čtvrtinou života. Evoluce v tomto směru nestihla zareagovat na zvyšující se délku života. Žádnému muži se nelíbí, že mu na hlavě roste lysina, ochabují svaly, vysychá libido, že erekce už není tak častá, trvalá ani výrazná jako kdysi. A to jsme ještě nezmínili děti! Kdo nestihl "zadělat na potomky" do dvacítky, tedy většina, může mít s každým dalším rokem problém, protože snížená hladina testosteronu znamená i nižší produkci spermií a jejich nižší životaschopnost. Samé špatné zprávy? Jak se to vezme...

Zabijáci hormonu

Za normálních okolností dochází k úbytku testosteronu postupně, pozvolna, nepozorovaně. Po čtyřicítce má každý muž nárok na bezplatný test jeho hladiny u urologa nebo androloga. Aby věděl, na čem je a jak se dále zařídit...

Sám sobě však často škodí a svou mužnost výrazně oslabuje například životosprávou - těžká mastná jídla (a následná nadváha či obezita) jsou pro testosteron stejnou záhubou jako kalorický deficit (diety přitom drží stále více mužů). Přechodně dokáže hladinu testosteronu zásadně snížit i několikadenní spánkový deficit. Existuje několik studií, ve kterých bylo zjištěno, že zkrácení doby spánku z více než osmi hodin na méně než pět během pěti dní za sebou, má za následek pokles testosteronu v rozmezí 10 - 15%. Také se zjistilo, že nulový spánek během 33 hodin měl za následek 27% pokles hladiny testosteronu. Pokud tedy máte jít v pondělí na testy, určitě o víkendu nevyrážejte na party.

Prolistujete-li webové stránky www.zerex.cz, dozvíte se ještě více.


Další články z rubriky

Optimalizujte svůj výkon: Rovnováha mezi tréninkem a odpočinkem

Optimalizujte svůj výkon: Rovnováha mezi tréninkem a odpočinkem

Umíte poskytnout první pomoc při uštknutí, tonutí nebo požití jedovatých bobulí?

Umíte poskytnout první pomoc při uštknutí, tonutí nebo požití jedovatých bobulí?

Menopauza a nitroděložní tělísko. Jak může antikoncepce pomoct při obtížích kolem 50?

Menopauza a nitroděložní tělísko. Jak může antikoncepce pomoct při obtížích kolem 50?

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem!

Schopnost zhubnout může souviset s genetikou i střevním mikrobiomem!

Prázdninová lékárnička: jak s lehkostí vyzrát na nástrahy léta

Prázdninová lékárnička: jak s lehkostí vyzrát na nástrahy léta