Magazín Elita

VÝSTAVU SAUNA/ARCHITEKTURA POŽITKU MŮŽETE NAVŠTÍVIT V PRAŽSKÉM PALÁCI YMCA

VÝSTAVU SAUNA/ARCHITEKTURA POŽITKU MŮŽETE NAVŠTÍVIT V PRAŽSKÉM PALÁCI YMCA

Zdravé využívání sauny nejen v Česku, ale i v nejrůznějších koutech světa. Takové je téma výstavy fotografií Sauna/Architektura požitku, která je k vidění v Paláci YMCA v centru Prahy v ulici Na Poříčí 12. Volně přístupná expozice v přízemí paláce, který letos slaví 90 let své existence, je tu otevřena denně od 8 do 20 hodin až do 13. září. Ve stejný den se tu pro veřejnost slavnostně otevře nová finská sauna.

Jak uvádí Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA, otevření sauny završí dlouholeté úsilí udržet a rozvíjet Palác YMCA coby místo zasvěcené sportu a zdravému životnímu stylu. “Sedmipatrová, památkově chráněná budova nabízela rozmanité sportovní aktivity už svého otevření v roce 1928, o čemž svědčí její stále populární plavecký bazén, patřící k nejdéle fungujícím krytým halám v Praze, ale i tělocvična s unikátní visutou běžeckou dráhou, na níž trénovala třeba zlatá olympionička Eva Čáslavská,” říká Petra Otřísalová. „Předností našeho sportovního centra je jeho široký záběr – je tu velká tělocvična, bazén, posilovna a další místnosti. A jakmile k tomu přibude i příjemná relaxační zóna s novou saunou, budou jeho služby kompletní. Vyzkoušet novou saunu a ledový bazének si budou moci nejen lidé z firem, které tu mají pronajaté kanceláře, ale i všichni, kteří se budou chtít v centru Prahy od letošního září zdravě a příjemně osaunovat,“ dodává.

Proměny a rekonstrukce 

Uvést Palác YMCA do současného stavu přitom nebylo vůbec jednoduché. „O svoje hlavní sídlo u nás přišla YMCA nejprve v době okupace a po krátkém období naděje na další rozvoj pak i po únoru 1948. Palác převzal Československý svaz tělesné výchovy a sportu, za jehož éry zde došlo k nejrůznějším, a ne vždy zdařilým přestavbám,“ vzpomíná Petra Otřísalová.

Hned po roce 1989 se organizace YMCA snažila získat jedinečný dům zpět. „A jakmile se to podařilo, započaly v paláci různé úpravy – tak, jak to dovolovaly aktuální finanční možnosti. Zásadní rekonstrukcí prošel nejprve bazén se šatnami a sprchami, podobně jako Sportcentrum YMCA umístěné v suterénu. V posledních deseti letech se dočkal rozsáhlé repase také unikátní výtah páternoster. A opravila se i plochá střecha, kterou při nejrůznějších příležitostech otevíráme veřejnosti. Následovala renovace historických mosazných vitrín spolu s původním prvorepublikovým krámkem dole v pasáži, kde je nyní kavárna a kde od roku 2012 pořádáme výstavy,“ pokračuje Petra Otřísalová. Tu aktuální – expozici Sauna/Architektura prožitku – do paláce zapůjčila Galerie Jaroslava Fragnera. 

Dům na dobré adrese

Dům v ulici Na Poříčí 12 sloužil původně jako ubytovna pro mladé svobodné muže. Ti zde obývali celkem 170 ložnic s 300 lůžky. Zároveň tu sídlily ústředí organizace YMCA v Československu, pražská YMCA a centrum aktivit pro tělesný a duševní rozvoj mládeže. Na dobré adrese v centru Prahy se už dnes nebydlí, sídlí tu ale mnoho firem a institucí. A výtěžek z pronájmů jde stále na dobrou věc: na práci s dětmi a mládeží, o jejichž volný čas se organizace už od dob svého založení YMCA stará. YMCA, která je největší a nestarší organizací mládeže na světě, vznikla jako křesťanské sdružení mladých lidí již v roce 1844. Dnes má 58 milionů členů ve 119 zemích světa. V Česku působí s přestávkami od roku 1921. V současnosti v zemi funguje 26​ poboček v jedenácti krajích.

Více se dozvíte na stránkách: www.palacymca.cz

Informace poskytla Magdalena Bičíková

Fotogalerie
8379 8380 8381 8382

Další články z rubriky

Spolek MÁJA slaví deset let činnosti pro opylující hmyz

Spolek MÁJA slaví deset let činnosti pro opylující hmyz

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Průzkum člověka jako vnímajícího subjektu, to je výstava Alžběty Josefy a Aleny Kotzmannové

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Tradiční Francouzský trh se vrací na pražskou Kampu

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Nové limity pro audit mohou změnit podnikatelský trh

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti

Onboarding nového zaměstnance z hlediska kybernetické bezpečnosti