Magazín Elita

VÝSTAVU SAUNA/ARCHITEKTURA POŽITKU MŮŽETE NAVŠTÍVIT V PRAŽSKÉM PALÁCI YMCA

VÝSTAVU SAUNA/ARCHITEKTURA POŽITKU MŮŽETE NAVŠTÍVIT V PRAŽSKÉM PALÁCI YMCA

Zdravé využívání sauny nejen v Česku, ale i v nejrůznějších koutech světa. Takové je téma výstavy fotografií Sauna/Architektura požitku, která je k vidění v Paláci YMCA v centru Prahy v ulici Na Poříčí 12. Volně přístupná expozice v přízemí paláce, který letos slaví 90 let své existence, je tu otevřena denně od 8 do 20 hodin až do 13. září. Ve stejný den se tu pro veřejnost slavnostně otevře nová finská sauna.

Jak uvádí Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA, otevření sauny završí dlouholeté úsilí udržet a rozvíjet Palác YMCA coby místo zasvěcené sportu a zdravému životnímu stylu. “Sedmipatrová, památkově chráněná budova nabízela rozmanité sportovní aktivity už svého otevření v roce 1928, o čemž svědčí její stále populární plavecký bazén, patřící k nejdéle fungujícím krytým halám v Praze, ale i tělocvična s unikátní visutou běžeckou dráhou, na níž trénovala třeba zlatá olympionička Eva Čáslavská,” říká Petra Otřísalová. „Předností našeho sportovního centra je jeho široký záběr – je tu velká tělocvična, bazén, posilovna a další místnosti. A jakmile k tomu přibude i příjemná relaxační zóna s novou saunou, budou jeho služby kompletní. Vyzkoušet novou saunu a ledový bazének si budou moci nejen lidé z firem, které tu mají pronajaté kanceláře, ale i všichni, kteří se budou chtít v centru Prahy od letošního září zdravě a příjemně osaunovat,“ dodává.

Proměny a rekonstrukce 

Uvést Palác YMCA do současného stavu přitom nebylo vůbec jednoduché. „O svoje hlavní sídlo u nás přišla YMCA nejprve v době okupace a po krátkém období naděje na další rozvoj pak i po únoru 1948. Palác převzal Československý svaz tělesné výchovy a sportu, za jehož éry zde došlo k nejrůznějším, a ne vždy zdařilým přestavbám,“ vzpomíná Petra Otřísalová.

Hned po roce 1989 se organizace YMCA snažila získat jedinečný dům zpět. „A jakmile se to podařilo, započaly v paláci různé úpravy – tak, jak to dovolovaly aktuální finanční možnosti. Zásadní rekonstrukcí prošel nejprve bazén se šatnami a sprchami, podobně jako Sportcentrum YMCA umístěné v suterénu. V posledních deseti letech se dočkal rozsáhlé repase také unikátní výtah páternoster. A opravila se i plochá střecha, kterou při nejrůznějších příležitostech otevíráme veřejnosti. Následovala renovace historických mosazných vitrín spolu s původním prvorepublikovým krámkem dole v pasáži, kde je nyní kavárna a kde od roku 2012 pořádáme výstavy,“ pokračuje Petra Otřísalová. Tu aktuální – expozici Sauna/Architektura prožitku – do paláce zapůjčila Galerie Jaroslava Fragnera. 

Dům na dobré adrese

Dům v ulici Na Poříčí 12 sloužil původně jako ubytovna pro mladé svobodné muže. Ti zde obývali celkem 170 ložnic s 300 lůžky. Zároveň tu sídlily ústředí organizace YMCA v Československu, pražská YMCA a centrum aktivit pro tělesný a duševní rozvoj mládeže. Na dobré adrese v centru Prahy se už dnes nebydlí, sídlí tu ale mnoho firem a institucí. A výtěžek z pronájmů jde stále na dobrou věc: na práci s dětmi a mládeží, o jejichž volný čas se organizace už od dob svého založení YMCA stará. YMCA, která je největší a nestarší organizací mládeže na světě, vznikla jako křesťanské sdružení mladých lidí již v roce 1844. Dnes má 58 milionů členů ve 119 zemích světa. V Česku působí s přestávkami od roku 1921. V současnosti v zemi funguje 26​ poboček v jedenácti krajích.

Více se dozvíte na stránkách: www.palacymca.cz

Informace poskytla Magdalena Bičíková

Fotogalerie
8379 8380 8381 8382

Další články z rubriky

Sdružení pro digitální účtenky apeluje na poslance

Sdružení pro digitální účtenky apeluje na poslance

Columbia Omni-Heat Infinity se podílí na historickém návratu USA na měsíc

Columbia Omni-Heat Infinity se podílí na historickém návratu USA na měsíc

Lovci znaků přibližují interaktivní formou písmo i komunikaci od jejich prvopočátku

Lovci znaků přibližují interaktivní formou písmo i komunikaci od jejich prvopočátku

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody

Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee

Sodexo Benefity jsou nyní Pluxee

MOTOSALON 2024