Magazín Elita

VANDRÁCI VAGAMUNDOS PODÁVAJÍ HLÁŠENÍ ZE STŘEDNÍ AMERIKY!

VANDRÁCI VAGAMUNDOS PODÁVAJÍ HLÁŠENÍ ZE STŘEDNÍ AMERIKY!

Jsou tři. Hynek Bernard, Honza Révai a Pavel Liška. Poprvé se všichni dohromady sešli při natáčení dokumentu Moto cestou necestou - Kavkaz 2013 (MCN, Prima Cool). Hynek jako kameraman a režisér, Honza a Pavel jako účastníci a „herci“. Po společné poslední výpravě se nezávisle na sobě a spontánně rozhodli z projektu MCN odejít a vytvořit vlastní, originální, ale především autentický projekt. Jejich dobrodružná výprava se tentokrát uskuteční po Střední Americe, kam odletěli s leteckou společností KLM již 4. ledna. Vyrazili na vlastní pěst, bez štábů, doprovodných vozidel, hotelů a mezinárodní kuchyně. Jen tři poutníci s tím, co jejich motorky uvezou. Od září můžete jejich dobrodružnou výpravu shlédnout v osmi dílech na Prima COOL. Do té doby je můžete sledovat na novinkách.cz a motorkari.cz /mediální partneři/nebo sociálních sítích pod názvem Vandráci Vagamundos.

Pavel Liška: „Během naší výpravy se pokusíme minimalizovat civilizační vymoženosti 21. století. Budeme se spoléhat na vlastní intuici, rady a pomoc místních obyvatel. Navázat s nimi co nejužší kontakt, žít s nimi.“

Jan Révai: „Naším cílem je být naprosto autentičtí, s čímž souvisí I forma natáčení. Budeme totiž točit všichni tři, každý máme GoPro, navíc od DJI drony a Osmo a ještě každý svou kameru Canon. Ty nám zapůjčili v Centru Foto Škoda. Nejdřív nás ovšem naučili, jak s kamerami zacházet. V podstatě jsme si prošli takovým minikurzem kameramana.“

Hynek Bernard: “Věřím, že když dáme Pavlovi a Honzovi kameru do ruky, nemůže z toho vzniknout nic nudného. Není totiž nic nudnějšího, než hezké záběry bez příběhu.“

Jak se dalo očekávat, největší starost měli Vandráci o své stroje. Ty vypravili za oceán již koncem listopadu.

Honza: S obrovským očekáváním a lehkou nervozitou jsme se těšili a byli zvědaví na své stroje. Jak zvládly cestu, byly chráněný? Mně dávali motorku dohromady v brněnském Renocaru, po servisu byla tedy jako nová. Nervozita byla i z toho, jak dlouho budeme čekat, než je vůbec dostaneme. Čekalo nás super překvapení; motorky byly naprosto skvěle zabezpečené proti korozi, nárazům a nevím, proti čemu všemu ještě. Jako v bavlnce! A vyzvednout si je stálo jedno odpoledne. Za sebe můžu říct, že mě Gefco hodně nadchlo.

Pavel: Naši kamarádi cestovatelé nás varovali, ať se připravíme na problémy všeho druhu, co se přepravy a vyzvedávání týká. Všichni tím ztratili několik dní a nervy. To byla vlastně i moje jediná obava a otazník. Ještě, že naše ženy neměly tušení, jak nám to tady s tím nakonec dopadne… Požadovaly by zkrácení naší výpravy ze tří měsíců na dva! Díky, Gefco!

Hynek: I já jsem měl z přepravy obavy. I když nás v Gefcu ujišťovali, že se nemáme čeho obávat a u vyzvednutí že může jít maximálně o dva dny, slyšel jsem podobné zkušenosti jako kluci. Běžně se na motorky čeká tři týdny, stojí to tisícovku dolarů, milión razítek a potrhaných nervů. Tady šlo o jedno odpoledne, jedno razítko, neskutečnou ochotu a usměvavý personál.

O tom, jak probíhaly přípravy na vyexpedování vandráckých motorek, jsme si povídali s manažerem PR a marketingu společnosti Gefco Tomášem Bradou.

  1. PRŮBĚH PŘEPRAVY – PŘÍPRAVA TRAS

Připravujeme-li expedici, vyžadující specifickou logistickou podporu, je prvním a zcela klíčovým krokem příprava trasy. Ani v případě Vandráků tomu nebylo jinak, a tak se tým expertů společnosti GEFCO, včetně manažera námořní a letecké přepravy, Jiřího Říhy, sešel s cestovateli Pavlem Liškou, Janem Révaiem a jejich produkčním týmem.

S členy expedice byla primárně konzultována cílová destinace ve Střední Americe a následně GEFCO prověřilo místní podmínky včetně celních předpisů, aby během cesty samotné nedošlo k neočekávaným skutečnostem (protahování celních formalit atp.). Po definitivním určení cíle kontaktoval tým GEFCO lokální pobočky sítě a v součinnosti s nimi vypracoval postup pro celní řízení, nakládku i vykládku motocyklů pro expedici i jejich následnou přípravu na cestu.

Po prověření byla zvolena nejvhodnější trasa expedice, na které byl logistický gigant GEFCO schopen zajistit nejen samotnou přepravu nákladu, ale také hladké vyclení zboží dle časového harmonogramu akce a následnou nakládku v cíli expedice. Nakonec byla zvolena: Panama – Costa Rica – Nicaragua – Honduras – El Salvador – Guatemala – Mexiko. Po odsouhlasení schématu musel tým GEFCO prověřit termíny lodění (tj.data, kdy lodě opustí přístav v Hamburku a termíny, kdy doplují do Panamského přístavu, resp. zpět z Mexika do Hamburku), aby vše navazovalo a „Vandráci“ stihli období příznivé pro zdolání trasy.

/Poznámka redakce: trasu je třeba plánovat s ohledem na stabilitu legislativy v místě startu i cíle. Důležitá je především spolupráce s profesionální logistickou společností, mající detailní znalost lokálního prostředí a celních náležitostí. Velkým benefitem společnosti GEFCO byla též přítomnost depa ve zvolené destinaci. To bylo místem, kde náklad v bezpečí vyčkal na posádku expedice./

PRŮBĚH PŘEPRAVY – BALENÍ

Správné balení je u přeprav pro eventy a expedice zásadní. V případě expedice Vandráků byl hlavní požadavek na zajištění bezpečné přepravy motocyklů. Ty nemohou cestovat volně ložené uvnitř kontejneru, je nutné je speciálně zabalit, po dobu přepravy ukotvit a zabezpečit proti nechtěnému pohybu uvnitř kontejneru. Baleny jsou dle rozměrů motocyklů do speciálních přepravních rámů nebo beden. Výroba bednění na míru konkrétní motorce probíhá nejen s ohledem na ochranu proti mechanickému poškození motocyklu, nutné je také zajištění proti vlhkosti, která je během námořní přepravy běžná. S přepravou jednostopých vozidel má ale GEFCO bohaté zkušenosti, a tak nebyla výroba fixačních a ochranných prvků žádným zásadním problémem.

PŘEPRAVA

Po důkladném zabalení nákladu byla realizována nakládka beden do námořního kontejneru, který musí být před zahájením přepravy čistý, suchý a bez jakéhokoliv poškození. Velikost byla vybrána vzhledem k rozměrům zásilky a využití přepravní kapacity kontejneru. Po naložení motorek je kontejner uzavřen, zaplombován a poté odeslán vlakem do přístavu v německém Hamburku. Tam probíhají veškeré celní úkony a po nalodění na zaoceánskou kontejnerovou loď pokračuje zásilka směrem do Panamy, konkrétně do přístavu Manzanillo. V Manzanillu čeká na náklad tahač GEFCO, který odveze bedny s motocykly do lokálního depa Gefca a připraví je cestovatelům k vyzvednutí.

Sdělení pro komunikaci: správné zabalení a zabezpečení nákladu je předpokladem, aby do startu expedice dorazily motocykly ve stoprocentní kondici, připravené ke startu cesty. Výhodou v tomto případě byly bohaté zkušenosti GEFCO s mezikontinentální přepravou pro oblast automotive. Multimodální přepravu v kombinaci železniční/námořní doprava využívá GEFCO nejen pro jednostopá vozidla, ale také při exportu hotových vozů z ČR dna jihoamerické trhy.

  1. RIZIKA PŘEPRAVY - NA CO DÁT POZOR?

Hlavními riziky, které při přepravě nákladu hrozí, jsou poškození zásilky, celní předpisy, manipulace při nakládce a vykládce a nadměrná vlhkost v průběhu transferu přes oceán.

POŠKOZENÍ A VLHKOST

Riziko poškození zásilky hrozí vlastně během celé přepravy. Nejvíce v momentech, kdy je se zásilkou manipulováno, tedy při nakládce a vykládce v přístavech. Během plavby je třeba počítat především s tlaky způsobenými pohyby lodi, jimž jsou přepravní kontejnery vystaveny. S ohledem na tento fakt byly přepravované motocykly důkladně zabaleny a zafixovány v přepravních boxech každá separátně. Proti vlhkosti byly zabaleny do speciální fólie a přepravní bedna byla opatřena vysoušeči vlhkosti.

CELNÍ PŘEDPISY

Lokální celní předpisy jsou dalším bodem, který nesmí být zanedbán a podceněn. Celní odbavení musí probíhat v souladu s předpisy platnými v zemích vývozu i dovozu. Vystavené doklady pak doprovází zásilku pro expedici po celou dobu jejího putování až po finální návrat zpět do ČR.

Sdělení pro komunikaci: zejména znalost lokálních celních předpisů a hlavně časové náročnosti postupu je nezbytná pro dodržení harmonogramu expedice. GEFCO pro Vandráky zajistilo komfort v podobě lokální pobočky, která poskytla vyčerpávající informace přímo z místa při plánování cesty a jejíž zaměstnanci byli zárukou bezproblémového vyclení zásilky při přepravě motocyklů.

  1. JAKÉ DOKUMENTY JE NUTNÉ MÍT PŘIPRAVENÉ?

Přeprava jakýchkoliv vozidel, motocyklů nevyjímaje, se neobejde bez platného Technického průkazu, který musí být předložen při celním odbavení. Dalšími dokumenty, které jsou pro úspěšnou expedici třeba, jsou cestovní pasy účastníků cesty, víza a pojištění.

Po dobu přepravy po moři celou zásilku doprovází tzv. Bill of Lading (námořní konosament), ve kterém jsou uvedeny veškeré náležitosti týkající se trasy, detailů zásilky, odesílatele i příjemce přepravovaného zboží a obsahem konosamentu jsou také specifické podmínky přepravy.

K proclení v cílové destinaci je využíván tzv. Carnet vystavený před transferem v České republice. Ten je doprovodným dokumentem motocyklů po celou dobu expedice a jakousi zárukou říkající, že budou dopravní prostředky po skončení cesty odvezeny zpět do místa původního vývozu, tedy do České republiky.

Fotogalerie
7452 7453 7454 7455 7456

Další články z rubriky

Užijte si prázdniny v Českém Švýcarsku

Užijte si prázdniny v Českém Švýcarsku

Podlehněte kouzlu žďárského zámku a vyzkoušejte novou prohlídkovou trasu

Podlehněte kouzlu žďárského zámku a vyzkoušejte novou prohlídkovou trasu

Užít si moře a u toho si vydělat na brigádě. Chorvatsko se stává cílem letních brigád

Užít si moře a u toho si vydělat na brigádě. Chorvatsko se stává cílem letních brigád

Byznys cestovních kanceláří se mění, zařizují klientům dovolené i v domáckém prostředí s autentickou atmosférou

Byznys cestovních kanceláří se mění, zařizují klientům dovolené i v domáckém prostředí s autentickou atmosférou

Magu ovládlo filmový festival v Karlových Varech

Magu ovládlo filmový festival v Karlových Varech