Magazín Elita

EXTRÉMISTA PAVEL PALONCÝ BĚŽÍ NEJBRUTÁLNĚJŠÍ ZÁVOD ANGLIE - MONTANE SPINE RACE

EXTRÉMISTA PAVEL PALONCÝ BĚŽÍ NEJBRUTÁLNĚJŠÍ ZÁVOD ANGLIE -  MONTANE SPINE RACE

Vytrvalostní sportovec a běžec v jedné osobě Pavel Paloncý se v neděli 14. ledna již po páté postavil na start nejbrutálnějšího závodu Británie -  Montane Spine Race. Rozhodně se pokusí opět překonat sám sebe a získat pro Českou republiku další zlato. V minulosti tento závod totiž dvakrát vyhrál a dvakrát skončil na druhém místě. Aktuálně se drží na třetím místě.

Závod se běží nonstop a je dlouhý neuvěřitelných 430 km! Převýšení je na možném maximu, nejtěžší jsou na celé soutěži nepříznivé přírodní podmínky, ve kterých se The Spine Race běží. Cíl sedmého ročníku závodu vede  až na hranice Skotska. 

Závodníkům se počítá celkový čas od startu až do cíle během dne i noci, spánku, přestávek i během jídla. Velkou část trasy tvoří močály a bažiny, které v mlze vězní na kost promrzlé sportovce. Na britských ostrovech patří tento závod mezi nejvíce sledované extrémní sportovní události roku. Vytrvalostní soutěž mapují významná anglická média, především BBC, a to v podobě BBC4 Sport, informace o vítězích se také pak vždy dostanou do celonárodních hlavních zpráv stanic BBC News. Stejně tak jej sleduje rádio BBC, které také bude podávat sportovní zpravodajství přímo z dění závodu.

Trasa sleduje dálkovou turistickou trasu Pennine Way v severní Anglii, začíná ve vesnici Edale v Peak Districtu a končí ve vesnici Kirk Yetholm ve Skotsku, těsně za hranicemi Anglie. Terén je velmi pestrý, neustále se mění, od pěšinek přes anglické kopce „fells“ až po krajinu značně severského typu a hodně opuštěné hory Cheviots, tvořící hranici mezi Anglií a Skotskem.

Video ze závodu The Spine Race

Pravidla jsou pro tento rok jednoduchá - jediná kategorie, bez podpory. To znamená, že každý závodník má svoji tašku, kterou si připravil v předstihu, kterou mu pořadatelé převáží mezi pěti kontrolními stanovišti (na 430km závodě je pět stanovišť, kde si může doplnit věci). Vše ostatní je na něm. Je zakázaná jakákoliv dohodnutá podpora na trati. V principu je povolené využít to, co je veřejně dostupné - např. dát si v hospodě polévku, pokud se tam člověk objeví ve dne.

„Nejtěžší na celém závodě je především podklad, po kterém se běží - velkou část tvoří močály nasáklé 0stupňovou vodou, částečně zmrzlé nebo částečně zaplavené. Močály jsou velmi měkké, rozmáčené, člověk se do nich boří, každý krok stojí spoustu energie, často bažiny nechtějí pustit nohy,“ komentuje svoji účast v závodě Pavel Paloncý.

„Tréninkovou přípravu jsme zaměřili hlavně na celkovou odolnost a dokonalé propojení všech svalových skupin. Máme ověřené, že jedině tato souhra (zejména dobře zapojené svalstvo posturálního systému) umožní sportovci dlouhodobý vytrvalostní výkon bez velkých výkyvů. Pavlovi při těchto závodech pomáhá Edgar.powerdrink, vysoce účinný energy drink, který je vyvinutý přesně pro tyto příležitosti,“ vysvětluje Josef Andrle, úspěšný kondiční trenér, který pomáhá Pavlovi v přípravě.

Pavel Paloncý se spolu se zástupci energy drinku Edgar.powerdrink zúčastní 24. ledna 2018 oficiální tiskové konference, která se uskuteční v salonku pražského Aquaparku, kde spolu se svým trenérem p. Andrlem předvede také exkluzivní tréninkové metody určené pro vytrvalostní sporty.

Více informací naleznete na: http://ar2.palonc.org/ a www.edgarpower.cz

 


Další články z rubriky

Cestování za závody Formule 1: Dokonalá kombinace svobody, adrenalinu a dobrodružství

Cestování za závody Formule 1: Dokonalá kombinace svobody, adrenalinu a dobrodružství

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

Evropští novináři zkoumají inovace měnící tvář průmyslu v přední světové laboratoři elektrických vozidel

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

KOVAP uvádí na trh legendární traktor Ursus C-360

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Tatra získala prestižní ocenění Red Dot za design vozidel nejnovější generace řady Force

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice

Harley-Davidson Experience Tour 2024 V České republice