Magazín Elita

SLAVNÍ POMÁHALI SE ZÁCHRANOU ČESKÝCH MOTÝLŮ

SLAVNÍ POMÁHALI SE ZÁCHRANOU ČESKÝCH MOTÝLŮ

Střecha budovy Filadelfie na pražské Brumlovce se v polovině srpna proměnila na celé dopoledne v ráj motýlů. Přední šperkařská firma JK Jitka Kudláčková, blíže zářícímu slunci, představila novou kolekci Naši motýli, která je nejen krásná a ojedinělá, ale především pomáhá.

O tom, jak projekt SOS motýli je realizován, promluvil přímo na akci nazvanou Snídaně v oblacích sám ředitel obecně prospěšné společností Česká krajina Dalibor Dostál: „Před dvěma lety jsme založili v bývalém vojenském prostoru u Milovic ve Středočeském kraji unikátní přírodní rezervaci, kde vhodné podmínky pro život motýlů vytvářejí divocí koně, zubři a pratuři. Díky divokým koním a dalším velkým kopytníkům vznikla mimořádně bohatá lokalita, která je počtem druhů denních motýlů srovnatelná například s významnými stepními rezervacemi v Českém středohoří či jižní Moravě. Při sčítání v roce 2016 zaznamenali vědci na pastvině u Milovic výskyt 59 druhů denních motýlů, což představuje neuvěřitelných 42 procent druhů žijících v celé České republice.“ Je potvrzeno, že se podařily zvýšit stavy ochranářsky nejvýznamnějšího druhu motýla v těchto místech, kriticky ohroženého, a to modráska hořcového Rebelova. Mezi další druhy, jejichž stavy se podařilo zvýšit díky pastvě velkých kopytníků, patří  ohniváček celíkový, modrásek podobný a modrásek černolemý, modrásek nejmenší i modráska hnědoskvrnný. V rezervaci se vykytují také exotickým dojmem působící otakárek ovocný a otakárek fenyklový.

Co však nejvíce potěšilo Dalibora Dostála, byl zájem o danou problematiku, ale především to, že se známé tváře rozhodli akci podpořit a ukázat tak, že jim osud české přírody není lhostejný.

Herečka Ivana Jirešová se ani vteřinu nerozmýšlela a na akci dorazila, protože má ráda, když mají věci či projekty nějaký vyšší princip: „Zakládám si na tom, aby moje zahrada byla taková, jaká má zahrada opravdu být. Říká se, že když máte na zahradě žábu, motýli a vážky, tak je s přírodou vše v pořádku. Já tam všechny tyto živočichy mám, takže u mě je vše o.k.,“ řekla s úsměvem účastnice minulé řady soutěže Tvoje tvář má známý hlas.

Herečka Sandra Černodrinská dorazila na akci se svojí maminkou a neváhala svěřit příběh, který se jí nedávno stal. „Na zahradě máme keř motýlovník, má takové hezké fialové květy a jednou k nám uletěl z nedaleké botanické zahrady tropický motýl a usídlil se právě v tom motýlovníku. Protože motýl nevypadal úplně svěže, rozhodla jsem se zavolat do botanické zahrady, co s ním. Poradili mi, že ho mm nechat v klidu dožít. Ptala jsem se taky, zda nemá hlad, zda mu nemám pochytat nějaký hmyz, ale poradili mi, abych mu smíchala banán s vodou a cukrem. Motýl u nás přebýval asi tři dny a pak bohužel umřel,“ popsala zážitek hvězda seriálu Přístav.

Všechny přítomné pak pobavila vždy usměvavá moderátorka Štěpánka Duchková. „Pořídila jsem si na zahradu tavalník, o kterém se říká, že na něj létají motýly. Ale bohužel, než stihl nějaký přiletět, tavalník uschnul. Nikdo mi to totiž neřekl, že se musí zalévat,“ rozchechtala se barrandovská rosnička.

Kristýna Janáčková nedávnou absolvovala poutní cestu po Santiagu, kde si začala uvědomovat, jaký význam má krajina a příroda vůbec. „Motýly minuju, když náhodou v přírodě nějakého vidím, tak začnu skákat, radovat se a na všechny kolem volám, aby se rychle podívali, že letí motýl. Někdy přemýšlím, že by se mi asi nejlépe žilo v džungli,“ smála se herečka, která dorazila téměř bez make-upu, ale přesto jí to moc slušelo.

Herec, zpěvák a moderátor Honza Maxián se kromě přípravy na soutěž Tvoje tvář má známý hlas věnuje také natáčení pořadu Krajina domova, který vysílá Česká televize. „Díky tomuto pořadu jsem získal ještě více vřelý vztah k české krajině. Mám možnost procházet těmi nejkrásnějšími místy v naší zemi, víc si vážím toho, co naše krajina skýtá. Rozhodně si myslím, že bychom se měli k přírodě chovat ohleduplněji a to nejen k motýlům,“ poučil všechny přítomné bývalý člen skupiny Nigtwork, který si odskočil z tréninku již zmíněné soutěže Tvoje tvář má známý hlas, kde se od září představí jako jeden ze soutěžících.

Moderátor Karel Voříšek si nemohl odpustit, zda přítomné dámy už někdo v jejich životě balil na motýly. Míša Dolinová se svěřila, že ano, ale že jí pohled na již nežijící živočichy neudělal dobře a z bytu, kde se sbírka nacházela, urychleně prchala. „Měli bychom si uvědomit, že motýl se líhne z housenky, která mnohdy není krásná, proto jí třeba zahodíme nebo se k ní nechováme úplně hezky a tam už začíná ta ohleduplnost k motýlům a k přírodě. Ve všem ošklivém je něco hezkého a naopak, takže bychom si měli opravdu rozmýšlet, jak a ke komu či k čemu se chováme,“ zmínila zrod motýlů známá moderátorka, která dorazila na akci se svojí dcerou.

Barbora Mottlová má kladný vztah k motýlům v krvi už kvůli svému příjmení. A herečka Malvína Pachlová pak ohromila všechny přítomné tím, kolik druhů motýlů zná. Ve vyjmenovávání jí pomáhal kolega Honza Maxián, ale i to se počítá.

Moderátorka Klára Doležalová nabádala všechny přítomné muže, aby nezapomínali svým ženám šperky kupovat a ukázali jim ta, jak moc si jich váží. Ona sama má z dílny JK Jitka Kudláčková již několik šperků, které jí pořídil její manžel.

Nejen kolekci Naši motýli je možné zakoupit na e-shopu firmy JK Jitka Kudláčková nebo osobně v reprezentativní prodejně, která se nachází v obchodní pasáži budovy Filadelfie v Praze na Brumlovce.

Co dodat závěrem, že projekt SOS motýli má celosvětový ohlas, informovaly o něm média jako New York Times, Washington Post, BBC a další sdělovací prostředky na pěti kontinentech. 

Fotogalerie
6915 6916 6917 6918 6919 6921 6922 6923 6924

Další články z rubriky

Petr Jákl byl přesvědčený, že thriller Land of Bad udrží pozornost diváka

Petr Jákl byl přesvědčený, že thriller Land of Bad udrží pozornost diváka

Slunce, seno, jahody slaví, i když ho tehdejší cenzura zkrátila

Slunce, seno, jahody slaví, i když ho tehdejší cenzura zkrátila

Zlatovláska opět s Petrem Štěpánkem, tentokrát však v roli krále

Zlatovláska opět s Petrem Štěpánkem, tentokrát však v roli krále

Do divadel míří nová hudební love story BESTIÁŘ, ve které se každý pozná

Do divadel míří nová hudební love story BESTIÁŘ, ve které se každý pozná

HRABĚ MONTE CHRISTO láká na velkolepé nové zpracování

HRABĚ MONTE CHRISTO láká na velkolepé nové zpracování

Na vlně audioknih