Magazín Elita

WINTONŮV POMNÍK V PRAZE ODHALÍ LADY MILENA GRENFELL-BAINESOVÁ

WINTONŮV POMNÍK V PRAZE ODHALÍ LADY MILENA GRENFELL-BAINESOVÁ

Památník Rozloučení věnovaný rodičům Wintonových dětí odhalí lady Milena Grenfell-Bainesová – poslední z Wintonových dětí, která je také známá jako lady Remoska

27. května 2017 v odpoledních hodinách bude na hlavním nádraží v Praze odhalen památník Rozloučení. Jeho posláním je už navždy připomínat neuvěřitelnou odvahu rodičů židovských dětí, kteří v sobě našli tu sílu a dokázali své děti posadit do vlaku, i když tušili, že nikdy neuvidí, jak budou vyrůstat, kým budou a jaké budou jednou jejich děti.

Památník věnovaný siru Nicholasu Wintonovi, který tyto dětské transporty organizoval, existuje, taktéž památník Wintonových dětí, ovšem na rodiče samotné – skutečné hrdiny – donedávna v těchto souvislostech nikdo nemyslel. S nápadem přišel před pár lety Hugo Marom a předloni se ho iniciativně ujaly přeživší Milena Grenfell-Bainesová (rozená Fleischmannová) a Zuzana Marešová. Památník bude představovat replika autentických dveří vlaku, jímž děti odjely, a na skle dveří budou z jedné strany zobrazeny dětské ruce, z druhé strany ruce dospělých. Odlitky byly vytvořeny podle rukou výše uvedených dam a pravnoučat Mileny Grenfell-Bainesové.

Z bezpečnostních důvodů nebude přesný čas slavnostního aktu uváděn a hlavní nádraží bude pro veřejnost na chvíli dokonce uzavřeno.

 

Milena Grenfell-Bainesová

V roce 1939 nastoupila jako téměř desetiletá do Wintonova vlaku, který ji odvezl na britské ostrovy a tím jí zachránil život. Absolvovala Československou státní střední školu ve Velké Británii, aby se posléze stala pečovatelkou v jeslích, guvernantkou ve Francii, manželkou inovátorského architekta sira George Grenfell-Bainese, matkou, překladatelkou, učitelkou i organizátorkou kuchařských kurzů a zakladatelkou spolku přátel Liverpoolské filharmonie.

Dlouholetá předsedkyně British Czech and Slovak Association, patronka Nadace Emy Destinnové, čestná občanka měst Proseč a Preston, laureátka ceny Gratias agit za šíření dobrého jména naší vlasti ve světě oceněná Řádem britského impéria za služby hudbě je však především dámou s velkým srdcem, známou jako Lady Remoska.

Lady Remoska

Malý příběh o velkých věcech a množství úžasných receptů dvou osobností světa jídla. Remosky, tvořící už více než půl století nedílnou součást naší kulinární kultury, a Mileny Grenfell-Bainesové. Drobné dámy s mimořádným osudem a energií, díky které vykročil český divotvorný hrnec na cestu zahraniční slávy. Vyprávění o jedné cestě vlakem sira Nicholase Wintona, odvaze, lásce, obyčejných hodnotách, kterým se říká opravdové, i o tom, jak připravit jídla plná života pro nedělní rodinný oběd, večeři s přáteli nebo jen tak pro potěšení. Pohlazení na duši!

Kniha vychází s předmluvou Michala Petrova, autora Retro ČS. Provázejí ji dobové fotografie a krásné fotografie Anny Édes a Kristýny Čižinské.

Jedinečný příběh holčičky z Wintonova vlaku, která světu objevila legendární českou Remosku

Více o lady Mileně Grenfell-Bainesové a „kuchařce jejího života“ Lady Remoska.

 

Fotogalerie
6701 6702

Další články z rubriky

Helenina taneční kolekce má šťávu, správné vibrace a odpich

Helenina taneční kolekce má šťávu, správné vibrace a odpich

Cirk La Putyka rozjíždí rozvážkovou službu novocirkusového představení

Cirk La Putyka rozjíždí rozvážkovou službu novocirkusového představení

Olmo Omerzu natáčí film Nevděčné bytosti

Olmo Omerzu natáčí film Nevděčné bytosti

Galerie v Kojetíně zve na fotografickou výstavu Slavní, známí i neznámí

Galerie v Kojetíně zve na fotografickou výstavu Slavní, známí i neznámí

Ostravské Divadlo Mír míří do Prahy, v prodeji jsou poslední vstupenky

Ostravské Divadlo Mír míří do Prahy, v prodeji jsou poslední vstupenky