Magazín Elita

MEFISTO V HYBERNII PŘEDČIL OČEKÁVÁNÍ!

MEFISTO V HYBERNII PŘEDČIL OČEKÁVÁNÍ!

Konečně je tu opět velkolepé muzikálové představení, na jaké diváci čekali už pěknou řádku let. Mefisto, který představilo Divadlo Hybernia, u příležitosti desátého výročí otevření divadla, je něco, co tu dlouho chybělo, a to je kvalitní muzikálové představení. Před rokem se jeho tvůrci sešli a začala velká dřina, kterou doprovázela spousta schůzek, telefonování zařizování, vyjednávaní, castingů.  Všichni, co se na muzikálu podíleli, si přesně museli ujasnit, co od projektu očekávají, naštěstí se shodli a výsledek je opravdu monumentální.

V muzikálovém příběhu o Mefistovi je všechno, co dělá život zajímavějším. Láska, humor, napětí, ale hlavně lákavá ďáblova nabídka v atraktivním příběhu na věčné téma ztraceného a znovu nalezeného mládí. Na jevišti v den premiéry excelovali, především v roli Mefista, Josef Vojtek, dále Jan Kříž jako mladý Faust, Ivana Korolová alias Markéta, Michal Novotný coby Mario Bosetti, Hanka Křížková jako Giulieta. V dalších rolích Tomáš Trapl, Martin Pošta, Andrea Holá a mnoho dalších.

Premiéra proběhla třetího listopadu a dorazilo na ni mnoho významných osobností z veřejného života. Muzikál režiséř Václav Vorlíček, herci Martin Dejdar, Jan Hrušinský s manželkou Miluší Šplechtovou, Sagvan Tofi. A nechyběli ani operní pěvci Miroslav Dvorský a Marián Vojtko nebo Karel Štědrý, Michel Fleischmann, Zděněk Barták, Petr Salava, Michal Prostějovský, Lumír Olšovský. Dále se mezi hosty po představení objevila herečka Jiřina Bohdalová, aby s tvůrci a herci oslavila úspěšnou premiéru.

„Mám z představení skvělý pocit, i když to není jednoduché představení, protože ta moje role je skoro ve všech obrazech. Hrozně jsem se těšil před lidi, po těch třech měsících zkoušení. Publikum se smálo i tam, kde jsme to nečekali, takže to asi není úplná depka, ač je to příběh o zaprodané duši,“ popsal po představení své rozpoložení Josef Vojtek.

 Režisér a scénárista Zdeněk Zelenka je také výsledkem spokojený: „Dnešní premiéra? Obrovský zážitek! Nejvíce jsem byl ale napnutý, když jsme hráli Mefista pro publikum poprvé, to jsem si nebyl jist, jestli jsem se rok nedřel zbytečně. Spadlo to ze mě v okamžiku, když jsem viděl, jak diváky náš muzikál baví, jak jsou napnuti, dojati, jak se smějí, a když výkon souboru po každém představení odměnili nekonečným potleskem vestoje, říkal jsem si, že jsem snad nepromarnil rok života. Ono udělat muzikál od prázdného papíru až po premiéru, to je na jedné straně obrovské štěstí, že člověk takovou šanci vůbec získal, na druhé straně je to ovšem roční koketování s ďáblem, protože podle legendy každé divadlo, které si něco začne s Faustem, se se zlou potáže.“  Režisér přiznává, že se komplikacím nevyhnuli: „ Musím říct, že ten ďábel se nám realizaci Mefista snažil narušit několikrát, pár dnů před premiérou nám třeba nechal spadnout osmisetkilovou dekoraci na jeviště, ale když máte kolem sebe vynikající lidi, jakými pro mě jsou třeba textař Boris Pralovszký či hudební skladatel Daniel Barták a v neposlední řadě celý herecký soubor, tak se ďábel sice snaží, ale šanci nemá. Po dnešku jsem si dokonce jist, že si někde zalezlý v pekle brouká naše melodie. Takže Mefisto je na světě a já mu přeji, ať baví diváky co nejdéle.“

V představení máme možnost slyšet překrásnou hudbu, jejímž autorem je nadaný hudební skladatel a muzikálový herec Daniel Barták.  Kromě filmů, složil muziku např. k seriálu Sanitka 2 a také aranžoval hudbu k projektům jako je Zdivočelá země, Sněhová královna, Baron Prášil a jiné. Celkem v muzikálu zazní více než 60 hudebních čísel, z kterých budete mít husí kůži. “Psaní a nahrávání živé hudby do muzikálu MEFISTO bylo velmi časově náročné a zkoušení nešlo úplně tak hladce, jak bývá zvykem, nicméně řekl bych, že hlavně díky našemu hereckému souboru, kterému já osobně říkám “DREAM CAST”, se vše dotáhlo k reprezentativnímu výsledku. Jsem moc rád, že jsem mohl s tímto týmem spolupracovat, udělali jsme se Zdeňkem maximum a těším se na ohlas publika, jelikož to jsou lidé, pro které to všichni děláme v první řadě,“ podělil se o své pocity Daniel Barták. Ladné pohyby herců a hereček měla na starosti známá česká choreografka Qaša.

„Po celou dobu přípravy jsem snad denně stál před volbou, jestli zaprodat svoji duši peklu výměnou za fungování příprav muzikálu. Nakonec jsem to udělat nemusel a stačilo, že jsme byli profíci.  Díky autorům a týmu asi 160 lidí a za Boží pomoci a pod neustálým dohledem pekla, a to mi věřte, že se děly věci a hlavně díky podpoře pana Milana Fila a Divadla Hybernia jsme to dali,“ doplnil výkonný producent muzikálu a ředitel divadla Michal Mückstein.

Že se muzikálu bude dařit, svědčí i fakt, že předpremiéry byly vyprodané a o vstupenky na další představení je obrovský zájem.

Foto: Muzikál Mefisto

Fotogalerie
6021 6022 6023 6024 6025

Další články z rubriky

Rovnost mužů a žen ve filmovém průmyslu existuje, domnívá se 60 % budoucí filmařské generace

Rovnost mužů a žen ve filmovém průmyslu existuje, domnívá se 60 % budoucí filmařské generace

Zápisník alkoholičky není žádná pohádka o výbušném koťátku

Zápisník alkoholičky není žádná pohádka o výbušném koťátku

Výstava „Helena -  60 let na scéně“ v Tančícím domě představuje unikátní show

Výstava „Helena - 60 let na scéně“ v Tančícím domě představuje unikátní show

Energičtí Circus Brothers se s aktuálním singlem „Víčko“ vydávají novým hudebním směrem

Energičtí Circus Brothers se s aktuálním singlem „Víčko“ vydávají novým hudebním směrem

Držitelem stipendia v Los Angeles od Allwyn a European Film Promotion pro rok 2024 se na MFFKV stal  William Sehested Høeg

Držitelem stipendia v Los Angeles od Allwyn a European Film Promotion pro rok 2024 se na MFFKV stal William Sehested Høeg