Magazín Elita

EKOFARMA JAVORNÍK JE OPRAVDU PERLOU ZLÍNSKA

EKOFARMA JAVORNÍK JE OPRAVDU PERLOU ZLÍNSKA

Ekofarma Javorník ekologicky hospodaří od roku 1998, a to v oblasti rostlinné i živočišné produkce. Celková obhospodařovaná výměra zemědělské půdy  je využívána  především pro pěstování obilnin, pícnin, kmínu a dalších kulturních plodin, které jsou dále zpracovávány na bioprodukty. Ostatní půda je používána jako pastviny pro ekologický chov skotu, produkci sena a výrobu krmných směsí. Výroba bioproduktů byla zahájena 17. 7. 2015.

Historie farmy

Společnost JAVORNÍK – CZ s.r.o. zahájila svou činnost v roce 1996, kdy vznikla  transformací bývalého zemědělského družstva. Zabývá se především zemědělskou prvovýrobou, postupně však získává na důležitosti finalizace produkce. Na farmě funguje mlékárna, pekárna a pěstitelská pálenice. Neméně důležité jsou mimozemědělské činnosti, zejm. dřevovýroba a výroba sirných knotů a svící i agroturistika.  Farma hospodaří v katastrálních územích:  Štítná nad Vláří, Popov, Brumov, Návojná.

Počet zaměstnanců: 300 (včetně dceřiných společností)

Ekologický chov

V rámci ekologického zemědělství se zaměřujeme na chov dojnic, chov skotu bez tržní produkce mléka, výkrm býků a chov včel.

Plemena
Biomléko produkuje stádo 200 ks dojnic plemene České strakaté.

Základní stádo 240 ks krav bez tržní produkce mléka (KBTPM) plemene Masný simentál a jeho kříženců zajišťuje dostatečné množství zástavového materiálu jak pro svoji potřebu, tak na prodej. Mimo systém ekologického zemědělství chová farma také vepře - plemeno České bílé ušlechtilé.

Rostlinná produkce

Obhospodařovaná výměra zemědělské půdy je využívána především pro ekologický chov skotu, produkci sena a výrobu krmných směsí pro vlastní chov. Orná půda se využívá k pěstování obilnin a dalších kulturních plodin pro vlastní potřebu i jako tržní plodiny, které jsou dále zpracovávány na bioprodukty. Farma patří mezi významné producenty pšenice špaldy. V CHKO Bílé Karpaty hospodaří ekofarma Javorník rovněž v sadech, pěstuje především slivoně, jabloně a okrajově hrušně. Největší podíl má rezistentní švestkové ovoce (cca 90%), zbytek je doplněn jabloněmi a hrušněmi - jádrovým ovocem. Také na těchto plochách se hospodaří v systému ekologického zemědělství, stromy tedy nejsou nijak chemicky ošetřovány. Chov včel mají pro opylení ovocných sadů.

Výroba biopotravin

Maso z místního chovu

V systému ekologického zemědělství je chováno hovězí masné plemeno SIMENTAL. Pastevní odchov se zastoupením trav, jetelů a lučních bylin představuje ideální zdroj výživy. Přirozený způsob chovu tohoto plemena na zdejších pastvinách je zárukou zdravého vývoje zvířete. Z takto chovaného skotu získáme křehké, šťavnaté maso bez cizorodých látek vyznačující se svou charakteristickou barvou, vůní a je předpokladem vynikajícího gastronomického zážitku. Zvířata z chovů jsou dodávána mnoha zpracovatelským firmám. Hovězí maso a další výrobky lze nakoupit např. ve vyhlášeném Řeznictví U Kusáků v Ostrožské Nové Vsi.

Do budoucna plánuje farma vybudovat vlastní bourárnu masa, kde bude kusy hovězího dobytka a prasat z vlastního chovu zpracovávat i pro maloodběratele. V současné době nabízí možnost objednání a nákupu hovězího a vepřového masa formou balíčků s možností přímého závozu zákazníkům nebo distribuci prostřednictvím odběrných míst. Nabídka hovězího masa: směsné balíčky 10 - 12 kg (přední bez kosti, s kostí, polévkové, zadní)  Cena za 1kg včetně dopravy činí 155,- Kč.

Mléko a mléčné výrobky

Faremní mlékárna vyrábí kvalitní výrobky z čerstvě nadojeného mléka. Zaměřuje se na výrobu čerstvých sýrů, tvarohu, jogurtů, jogurtových a kysaných nápojů, především v BIO kvalitě. Mléko zpracovává pouze šetrnou pasterizací bez používání homogenizace, mléko ve výrobcích si tak zachovává původní vlastnosti a biologickou hodnotu. Výrobky neobsahují žádné přidané konzervační látky mimo kuchyňské soli, která sýrům dodává chuť. Proto jsou doporučovány i pro zdravou výživu. V současné době je společnost Javorník CZ,s.r.o. jediným výrobcem Hermelínu v BIO kvalitě v ČR.

Pečivo

Ekofarma Javorník od roku 1991 vyrábí široký sortiment pekařských výrobků. Jelikož je také významným producentem pšenice špaldy, zaměřuje se v poslední době i na výrobu špaldového pečiva, se kterým získala řadu ocenění.  Pečivo zákazníci zakoupí ve Farmářské prodejně ve Štítné nad Vláří a v dalších prodejnách potravin a zdravé výživy nejen v regionu. 

Ovoce

Švestky se zatím nabízí místním občanům formou prodeje švestek na kvas, přičemž jsou následně zhodnoceny v pěstitelské pálenici. Část produkce je dodávaána na farmu Juré v Lůžkovicích pro výrobu povidel a sušení. Jablka jsou zpracovávána na vlastní mošt, a to v rámci spolupráce s moštárnou v Hostětíně.

Do budoucna je plánováno rozšíření sortimentu našich produktů vlastním zpracováním sušených švestek a vařených povidel a výhledově chce farma nabídnout sušené ovoce i z vlastní sušárny.

Farmářská prodejna

Provoz byl zahájen ve čtvrtek 23. 7. 2015, prodejna byla otevřena přímo v areálu firmy. Prodejna nabízí mléčné výrobky z bio-mléka a pečivo. V úterý a v pátek ráno se v prodejně vydává i čerstvé nepasterizované mléko, které si zákazník může telefonicky objednat den dopředu.

Pěstitelská pálenice

Společnost JAVORNÍK-CZ a.s. rozšířila svoje služby pro pěstitele ovoce od sezony 2014. Nabízí zpracování ovocných kvasů na kvalitní destilát v novém provozu pěstitelské pálenice, kde je instalována zcela nová destilační aparatura. Ta slouží k výrobě destilátů z různých druhů zkvašeného ovoce. Na této pálenici se získává velmi kvalitní destilát o průměrné lihovitosti 60 – 70 % obj. a. a. Kvalitu destilátu lze ovlivnit vyřazováním jednotlivých pater v rektifikačním dílu z činnosti a dále využitím funkce deflegmátoru, tímto způsobem je možno řídit stupňovitost destilátu i další charakteristické chuťové a aromatické vlastnosti.

Nezemědělské činnosti

Agroturistika

Penzion Javorník se nachází přímo v areálu naší firmy. V roce 2011 byl nově zrekonstruován. Celková kapacita je 37 lůžek. Nabízí pobyty se snídaní s možností využití masáží nebo relaxace ve vyhřátě perličkové lázni či sauně. K dispozici je posilovna, ping pong, tenisové kurty, které jsou v zimě kryté nafukovací halou.

Chata Gizela je situována za vesnicí, má k dispozici 8 lůžek (2 čtyřlůžkové pokoje). Ubytování plně vybaveno pro všechny potřeby, vlastní kuchyně s příslušenstvím.

Relax centrum nabízí nejrůznější procedury - hydromasáže, humátoéá, solfatanové koupele a koupele se solí z mrtvého moře, fototerapii pomocí biolampy, masáže, přístrojová lymfodrenáže.

Dřevovýroba

Dceřiná společnost JAVORNÍK-CZ-PLUS s. r. o. od svého vzniku se zabývá řezáním kulatiny na vazby a využitím zbylého řeziva na výrobu dřevěných výrobků jako jsou přepravní obaly, palety, proložky, ale také drobné výrobky, regálové sestavy, stolce a police. Mimo tento sortiment vyrábí i eurookna. Společnost také nabízí sušení a impregnaci řeziva. V roce 2012 zakoupila společnost novou pilu.

Výroba sirných knotů a svící k dezinfekci skladových prostorů pro potravinářské účely – sklepy na víno,  lisovny, sklady na brambory, sklady na ovoce, dále slouží k síření sudů a vína, dezinfekci včelích plástů (vhodné pro zahrádkáře a včelaře).

Kovovýroba – výroba jádrovacích a břitových korunek, trojspojníků a obchod se stavebními míchačkami

Čerpací stanice v areálu firmy nabízí benzin Natural 95 a naftu.

Společnost Vodohospodářské stavby Javorník-CZ s.r.o., Veselí nad Moravou, (dceřiná společnost) vznikla v roce 2000. Společnost Vodohospodářské stavby Javorník-CZ s.r.o. se v současné době velmi rychle rozvíjí a zaplňuje místo na trhu, a to jak při výstavbě vodovodů, kanalizací, čistíren odpadních vod a jiných vodohospodářských staveb, tak i v oblasti komunikací, vodních toků a podobně. Mimo tyto činnosti se společnost zabývá též stavební mechanizací a stavební dopravou. Obě dceřiné společnosti zabývající se nezemědělskou činností přispívají ve formě nájmu k chodu a rozvoji ekofarmy a poskytují mimo hlavní zemědělskou sezonu pracovní příležitosti zaměstnancům.

Ocenění

V letech 2011 a 2014 farma získala nejvyšší ocenění v soutěži "Zemědělec roku" ve Zlínském kraji. Řadu ocenění v soutěži „Perla Zlínska“ pravidelně získávají výrobky naší a úspěšná byla i premiérová účast v soutěži „Česká biopotravina 2015“.

V roce 2016 získala farma titul Nejlepší sedlák PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

 

Provozovatel: Javorník CZ, s.r.o

Lokalita

Obec: Štítná nad Vláří

Adresa:  Štítná nad Vláří, č.p. 414

Okres: Zlín

Kraj: Zlínský

CHKO Bílé Karpaty

Rok vstupu do EZ: 1998

Kontrolní organizace: KEZ, o.p.s.

Kontaktní údaje

Kontaktní osoba/jednatel: ing. Josef Tománek

Telefon: 577 002 312

e-mail:  javor@javor-st.cz

 

Web: www.ekoframajavornik.cz

GPS sídla: 49.0670603N, 17.9815939E

Fotogalerie
5714 5715 5716 5717 5718 5719 5720

Další články z rubriky

Švandovo divadlo uvede online premiéru satirické komedie o střetu politiky a ekoteroristů

Švandovo divadlo uvede online premiéru satirické komedie o střetu politiky a ekoteroristů

Nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky mají Šarlatán a Krajina ve stínu

Nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky mají Šarlatán a Krajina ve stínu

Aktuální pohled dětí na školu

Aktuální pohled dětí na školu

Stavební právo konečně doznalo důležitých změn

Stavební právo konečně doznalo důležitých změn

Bankovní identita je skutečnou elektronickou revolucí

Bankovní identita je skutečnou elektronickou revolucí

ŠTĚSTÍ PŘEJE PŘIPRAVENÝM