Magazín Elita

LETNÍ SLUNCE JAKO SLAST I RIZIKO

LETNÍ SLUNCE JAKO SLAST I RIZIKO

Slunce a sluneční paprsky na jednu stranu působí jako balzám na duši, ale i pobyt na slunci a touha po dokonalém opálení má své zásaditosti, které je třeba dodržovat. Spálená kůže, jakkoli se to může zdát, rozhodně není banalita. I jedno nešťastné spálení od slunce nám může způsobit závažné zdravotní problémy a mnohonásobně zvýšit pozdější riziko rakoviny kůže. Čas strávený vhodnou péči o pokožku a prevencí před jejím spálením se tedy rozhodně vyplatí. Kůži máme jen jednu.

Zásaditosti správného opalování, ochrany pokožky, pobytu na slunci a péči o pokožku po slunění vnímáme na jednu stranu jako samozřejmost, ze které není třeba dělat „vědu“, na druhou stranu, ruku na srdce, kdo z nás se alespoň jednou za léto trochu nespálí a ví, kdy a jak na slunci pobývat? Seznamte se proto s několika jednoduchými pravidly a užijte si dovolenou na plno bez bolestivě spálené kůže, ať na ni můžete ještě dlouho vzpomínat.

Síla letních paprsků

Letní slunce a sluneční paprsky mají mnohdy větší sílu, než se nám může zdát. Mezi veřejnosti se totiž v poslední době rozšířil mýtus, že slunce v našich podnebných podmínkách není tak silné, jako například v mořských destinacích, a pokud se nechceme vyloženě opalovat, není třeba se před ním chránit ani v létě. Opak je však bohužel pravdou. Sluneční paprsky mají i u nás v ČR obrovskou sílu a vyrazit třeba jen na procházku nebo nákupy během léta bez ochranných opalovacích přípravků není vhodné. Právě z této situace vzniká řada nepříjemných spálení, která si mnohdy uvědomíme až po návratu domů. Měli bychom proto mít na paměti, že i v případě, že jsme na slunci v pohybu, se nám riziko nemusí vyhnout. Platí zkrátka mazat, mazat a mazat a hlavně respektovat typ své pokožky a její fototyp.

Správný ochranný faktor

Další oblastí, ve které často chybujeme a způsobujeme si tak nepříjemné komplikace je výběr správného opalovacího přípravku, respektive přípravku se správným ochranným slunečním faktorem. Řada z nás ještě žije v zažitém mýtu, že do našich podmínek bohatě stačí ochranný faktor SPF 15 – 20. To však v dnešní době už dávno neplatí. „I v našich podnebných podmínkách bychom měli užívat přípravek s ochranným faktorem minimálně 30. Rozhodně se nevyplatí riskovat a experimentovat se svojí pokožkou, právě tak zbytečně vzniká řada nepříjemných „spálení“ od slunce. Na přípravcích se také vyplatí nešetřit,“ vysvětluje RNDr. Josef Skalník z For Life & Madaga.

V pravé poledne ve stínu

I ti největší milovníci slunce by si jej během poledních hodin, zhruba od 11 do 14 hodin, měli odpustit. Slunce v tomto čase dosahuje své největší síly a riziko se tak stupňuje. S tím souvisí i vznik možného úpalu či úžehu, ale i dehydratace při nedostatku tekutin nebo nevolnosti od slunce. V tuto dobu je vhodné pobývat spíše ve stínu a nevystavovat se přímému slunci. „Pokud přece jen chceme na slunci pobývat, je vhodné mít dostatečně a správně aplikované opalovací krémy, mít s sebou dostatečné množství tekutin a ideálně i vhodnou pokrývku hlavy. A pochopitelně platí, že v případě, kdy na sobě zaregistrujeme první známky „červenání“ kůže, je třeba se ihned přemístit do stínu. Novou aplikací dalšího množství opalovacích přípravků už nic nezachráníme. Pokud už je naše kůže červená, byť třeba jen v malé míře, je nejlepší se přesunout mimo slunce a tam svoji pokožku ošetřit. Můžeme k tomu využití zklidňující přípravky nebo bariérové rehabilitační krémy (např. 2Derm REHA speciál), které nám poskytnou „první pomoc“, upřesňuje RNDr. Skalník.

Opalování s rozumem

Pokud jsme celé jaro a léto prožili ve „stínu“ zavřeni v práci nebo škole, neměli bychom se na dovolené snažit vše rychle dohnat a na první pokus se opalovat celé hodiny. Skutečně platí, že méně je někdy více. I na sluneční paprsky je třeba naši kůži zvykat postupně a ne ji hned na poprvé vystavit přívalu slunce. Není nic horšího než si hned první den dovolené způsobit nepříjemné a mnohdy bolestivé obtíže a pak po zbylé dny trpět nebo mít naordinovaný sluneční půst.

Ošetření sluncem namáhané kůže

Aplikaci ochranných krémů a olejů před tím, než se vystavíme slunci, by však naše péče o kůži končit neměla. I přes veškerou péči a i v případě, že nás sluneční paprsky nespálí, si naše kůže zaslouží zklidnění, hydrataci a výživu po pobytu na slunci. S tím nám mohou pomoci například bariérové krémy a mléka (např. 2Derm), které jednak zklidňují, ale také obnovují přirozenou kožní bariéru, která je pro zdravou pokožku zásadní. Právě na tuto část péče o kůži se často zapomíná a přitom by se dalo říct, že je neméně důležitá. Navíc, pokud přece jen dojde k nějaké formě podráždění pokožky nebo jejího „spálení“ dokáží bariérové krémy narušenou kůži zklidnit, mírně znecitlivět a rychle regenerovat.

Léto a prosluněné dny patří k tomu nejkrásnějšímu, tak proč si to kazit nepříjemnou sluneční nehodu? Připomeňte si proto základní pravidla správného slunění a zbavte se zažitých mýtů, ať vaše dovolená patří k tomu nejkrásnějšímu z roku. 

Fotogalerie
5647

Další články z rubriky

Cukrovka pojede také na dovolenou – jak se co nejlépe připravit na cesty?

Cukrovka pojede také na dovolenou – jak se co nejlépe připravit na cesty?

Letní dovolená na spadnutí?

Letní dovolená na spadnutí?

Vyšetření preeklampsie je určeno všem nastávajícím maminkám

Vyšetření preeklampsie je určeno všem nastávajícím maminkám

Nepříjemný orgasmus? Někdy ho má polovina lidí, ukazuje studie

Nepříjemný orgasmus? Někdy ho má polovina lidí, ukazuje studie

HANNAH EPO Survival – soutěž, při které si závodníci jedou, kam chtějí

HANNAH EPO Survival – soutěž, při které si závodníci jedou, kam chtějí