Magazín Elita

HLAVNÍ TÉMA OBRAZŮ PAVLÍNY GARDIANOVÉ JE LÁSKA, DUŠE A TĚLO

HLAVNÍ TÉMA OBRAZŮ PAVLÍNY GARDIANOVÉ JE LÁSKA, DUŠE A  TĚLO

V Lomnici nad Popelkou ve výstavních prostorách městského muzea je od 25. března k vidění mimořádná výstava obrazů a akvarelů staropacké malířky Pavlíny Gardianové, kterou slavnostně zahájila společně se svým hostem českým politikem, hudebníkem a spisovatelem Petrem Štěpánkem. Ústřední téma většiny obrazů je protknuto láskou a krásou ženského těla. Až rebelsky se Pavlína Gardianová odmítá přizpůsobit komerčnímu umění a vždy se snaží ze sebe dostat to nejlepší, co jí bylo dáno do vínku, co v ní zraje. Pavlína Gardianová je zárukou kvality a na výtvarné scéně je zaslouženě pojmem.

Prolínání se aspektů ji neustále přitahuje a nepopsatelně uchvacuje. „Snažím se dostat pod povrch citů, pochopit lásku, nitro lidské duše. Maluji to, co nevidím, ale  cítím a co prožívám ve všech dimenzích. Je pro mne podstatné pokusit se zachytit stavy euforie, střídání štěstí a smutku, bolestí a soucitu,“ vyjádřila se ke své tvorbě Pavlína Gardianová. Je patrné, že se snaží jít pod povrch věcí a skrze vlastní duši své vjemy a pocity pak zachycuje. 

Žena je pro známou malířku perlou, jež mění barvy podle okolností, v nichž žije, doslovně říká: „Dokáže být křehkým motýlem i zlou šelmou. Je nečitelná, záhadná, tajemná, nevyčerpatelná studnice umělců všech směrů. Mne zajímá také proto, že se snažím porozumět i sobě samé. Moje vlastní složitost potažmo vede k otázkám a úvahám o lidské existenci, úloze ženy a muže, jejich vztazích a citech.“ Díky tomuto napojení a hlubokému vnímání věcí pod povrchem dokáže zachytit dotyky, polibky, něhu, emoce a dokonalé souznění těl a duší. Autorka ráda sleduje reakce lidí, pokud oni z nich cítí mírný smutek, je to prý znamení, že tvorbu Pavlíny Gardianové pochopili správně.

Její díla objevíte v řadě soukromých sbírek, na výstavách, a to nejen u nás, ale i v zahraničí. Rukopis jejích olejomaleb je pro ni typický a dovoluji si tvrdit, že je nezaměnitelný. Celá její tvorba je protkána tajemstvím, láskou, něhou a opravdovostí.  Čím déle pozorujete její obrazy, tím více chápete její vlastní křehkost, naléhavou potřebu do nich vnášet tajuplnou hloubku, sílu i duchovnost a překvapivě si uvědomíte, kolik dimenzí se v nich ukrývá.

Pavlína Gardianová žije a tvoří ve Staré Pace. Je absolventkou bižuterního oboru sklářské školy v Jablonci nad Nisou a školy umělecko-řemeslných prací v Praze. Svůj magisterský titul obhájila na teologické fakultě při Universitě Palackého Olomouc. Vedle výtvarného umění se také věnuje překladatelské činnosti a výuce angličtiny. V letech 1997 až 2000 žila a tvořila v Holandsku, kde měla i několik samostatných výstav. Její osobní i tvůrčí život pevně spjat s krajem, ve kterém vyrůstala. Vlastní galerii, kterou situovala do svého rodného domu.

Akademický malíř Vladimír Komárek kdysi o autorce řekl: „Pavlína Gardianová tvoří komorně, nechce oslňovat, ale chce mluvit k člověku. V každém případě však některé z nás oslní a rozhodně patří k hodnotám našeho výtvarného umění.“ Setkání s tímto velikánem výtvarného umění významně ovlivnilo její tvorbu. Dokonce vzpomíná, že bez jeho povzbuzujících by nenašla odvahu své obrazy ukázat na veřejnosti, čímž bychom mi, těšící se z tvorby Pavlíny Gardianové velmi ochuzeni.

Výstava potrvá až do 24. dubna 2016.

Fotogalerie
5405 5406 5407 5408 5409

Další články z rubriky

PENNY je novým generálním partnerem české fotbalové reprezentace

PENNY je novým generálním partnerem české fotbalové reprezentace

Královská zahrada Pražského hradu se promění v jedinečnou Garden Party

Královská zahrada Pražského hradu se promění v jedinečnou Garden Party

Zájem o podnikání mezi mladými roste, v začátcích jim pomáhají dostupné nástroje

Zájem o podnikání mezi mladými roste, v začátcích jim pomáhají dostupné nástroje

Zelené střechy stejně jako památky nebo muzea mají svůj den otevřených dveří

Zelené střechy stejně jako památky nebo muzea mají svůj den otevřených dveří

VOTVÍRÁK odhaluje zbytek lineupu!

VOTVÍRÁK odhaluje zbytek lineupu!