Magazín Elita

PROČ SE SLAVÍ MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN

PROČ SE SLAVÍ MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN

Mezinárodní den žen připadá více než sto let na 8. března. V našich končinách byl tento svátek jaksi odložen a dá se říci, že možná i neprávem. Přitom se od roku 1975 jedná o mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů (OSN). Je památný den výročí vyvrcholení stávek vedených newyorskými švadlenami nespokojených s genderovou nerovností, dětskou prací a vyloučením žen z politických funkcí a právě rozhodující shromáždění se konalo 8. března 1908.

Po roce 1989 u nás nastoupily nové pořádky a tento svátek, stejně jako červeny karafiát, upadl v nemilost. V tehdejším Československu byl označen, že patří mezi nástroje socialistické propagandy a rozhodnutím na úrovni vlády byl roku 1990 vyškrtnut z oficiálních svátků. Všichni asi opomněli, že je to oslava úspěšného boje za získání volebního práva pro ženy a uznání jejich rovnoprávnosti.

Historie svátku

Heslem průvodu v newyorských ulicích 8. března 1908 bylo „Chléb a růže“ jako symbolika ekonomických jistot a lepší kvality života. Demonstrace žen se konaly v USA za podpory Socialistické strany USA. O dva roky později se v Kodani zasadila německá socialistka Clara Zetkinová o to, aby mezinárodní den žen byl připomínkou boje proti nerovnoprávnosti a podrobování žen, které byly ustrkovány i společensky. Na slogan navázaly ruské ženy v únoru 1917, když vyšly protestovat do ulic pod hesly „Chléb a mír“, po týdnu byl vládnoucí car donucen k abdikaci a ruským ženám bylo přiznáno volební právo. Svátek žen se poprvé slavil 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. Přijat byl ve Švýcarsku, Dánsku, Německu, USA, ale i v Rakousko-Uhersku. K ustálení svátku došlo až po první světové válce.

Současnost v našich končinách

Nadále se u nás zdá být pravidlem, že ženy jsou platově znevýhodněny a nedostávají se do vedení společností. V politice drtivě převládají muži a v médiích vládne sexistická reklama.

Mezinárodní den mužů, s ohledem na vyváženost, byl v šedesátých letech stanoven na 19. listopad. K stanovení a zpopularizování svátku došlo v roce 1999.


Další články z rubriky

Jaké chyby můžete udělat při výběru dioptrických brýlí.  Na co si dát pozor.

Jaké chyby můžete udělat při výběru dioptrických brýlí. Na co si dát pozor.

Krása a zdraví v každé kapce!

Krása a zdraví v každé kapce!

Třetina Čechů hodnotí kvalitu svého spánku jako špatnou

Třetina Čechů hodnotí kvalitu svého spánku jako špatnou

Jak nejlépe pečovat o nová prsa? Průvodce prvními kroky

Jak nejlépe pečovat o nová prsa? Průvodce prvními kroky

S přibývajícím věkem roste riziko vzniku očních vad. Znáte ty nejčastější?

S přibývajícím věkem roste riziko vzniku očních vad. Znáte ty nejčastější?

Koncert pro život