Magazín Elita

VZAL NA SEBE JEJICH HŘÍCHY, PAK PŘICHÁZÍ SOUDIT ŽIVÉ I MRTVÉ

VZAL NA SEBE JEJICH HŘÍCHY, PAK PŘICHÁZÍ SOUDIT ŽIVÉ I MRTVÉ

Audiokniha SYN, samostatný román norského spisovatel Joa Nesbøho, vyšla v češtině ve zvukové verzi dokonce o týden dřív než v tištěné podobě, u příležitosti akce Audioknihy NAHLAS. „Tahle audiokniha pro nás byla nesmírným dobrodružstvím už proto, že jsme se rozhodli ji vydat ještě dříve, než u nás text vyšel jako kniha. Právě kvůli obtížnosti takového úkolu se o to v našich končinách ještě nikdo nepokusil, takže jsme hrdí, že se nám to podařilo a SYN mohl hned, jakmile se ´naučil´ česky, také rovnou promluvit,“ uvedl Martin Pilař, zakladatel vydavatelství OneHotBook.

Sonny Lofthus býval oblíbeným, příkladným studentem i talentovaným zápasníkem vzhlížejícím ke svému otci. Jednou se chtěl stát policistou jako on. Jeho život se však rozpadl jako domeček z karet, když jeho vzor spáchal sebevraždu a v dopisu na rozloučenou se přiznal k braní úplatků i spojení s kriminálním podsvětím. Pocit zrady dokázal u mladíka utišit pouze heroin, na němž je dnes už dvanáct let závislý. Momentálně „sídlí“ v přísně střežené věznici Staten, kam byl uvržen za zločiny jiných. Výměnou za pravidelnou dodávku drog se totiž přizná k čemukoli. Ostatním vězňům slouží jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Jednou si však pro odpuštění přijde i někdo, kdo Sonnymu prozradí, že to se smrtí jeho otce bylo trochu jinak. A dosud smířený vězeň se stává nesmiřitelným soudcem odhodlaným k pomstě.

„Sonny je podle mě archetypální postava. Každý kluk se vidí ve svém otci. Většina dětí se dříve či později konfrontuje s tím, jaký život žili jejich rodiče a jaký život žijí oni; co má a co nemá smysl. SYN má vlastně spoustu témat společných s Hamletem, kterého hraji v divadle: pomstít nebo nepomstít svého otce, nevědět, zda je to dobře či špatně,“ líčí herec Petr Kubes svůj pohled na protagonistu a jeho konflikty. V tomto pojetí se shodnul i s režisérem audioknihy, který tvrdí:  „Nepovažuji to za mainstreamový román. Jde o samostatný příběh mimo ostatní Nesbøho série, který má v sobě Hamleta, Romea a Julii, základní archetypy, ale i antihrdinu, který je coby člověk okraji společnosti a feťák konfrontován se svou slabostí. Musí se stát hrdinou, i když nedělá dobro, ale snaží se nastolit řád ve světě, který je chaotický a na spravedlnost už jaksi zapomněl.“ A jak si Petr Kubes se svou první audioknihou poradil? „Naštěstí je to velice dobře napsané, takže s tím, jak si člověk dané situace představuje, může nenásilně herecky vstupovat do jednotlivých postav. Moje herectví se tak odvíjí od vnitřní představivosti. Navíc podle mě nejde o to, abych ty postavy doslova zilustroval. Spíš bych měl určitým způsobem naťuknout jakousi skicu a zároveň si nad ní coby vypravěč udržet jistý nadhled, což snad správně uvolní i posluchačovu představivost,“ objasňuje svůj přístup herec.

Nahrávkuopětdoprovází původní hudba – „barevná“, přesně rytmizovaná kompozice s lehce meditativními tóny, jež vzbuzují dojetí, ale zároveň obavy a strach, oživenými elektrickou kytarou. Hlavním leitmotivem je zvuk pingpongového míčku při hře, který zároveň připomíná odkapávající krůpěje a uplývající čas.  Audiokniha v režii Michala Bureše vychází jako 2CD mp3 za 379 Kč i ke stažení prostřednictvím digitálních distribucí jako mp3 za 339 Kč.  Jako první je online k dostání na portálu Audiolibrix, kde si navíc členové předplatitelského klubu mohou koupit audioknihu jen za 199 Kč.

Jo Nesbø: SYN
účinkuje: Petr Kubes, délka: 16 hod. 33 min.


UKÁZKU Z AUDIOKNIHY si můžete poslechnout >>ZDE.


Další články z rubriky

Šumava Litera nabídne téměř sto knižních titulů. Připomene osudy učitelů i železnou oponu

Šumava Litera nabídne téměř sto knižních titulů. Připomene osudy učitelů i železnou oponu

Film Její tělo je inspirován skutečným příběhem

Film Její tělo je inspirován skutečným příběhem

Bratři Baťkové společně s kapelou The Doors ovládnou parník Tyrš!

Bratři Baťkové společně s kapelou The Doors ovládnou parník Tyrš!

FESTIVAL VOTVÍRÁK 2024 odhaluje už nyní první interprety a nabízí exkluzivně výhodné vstupné!

FESTIVAL VOTVÍRÁK 2024 odhaluje už nyní první interprety a nabízí exkluzivně výhodné vstupné!

Zpěvačka Dasha předvedla v závěru festivalu Zlatá Praha luxusní koncert

Zpěvačka Dasha předvedla v závěru festivalu Zlatá Praha luxusní koncert

KONFERENCE, NA KTERÉ BYSTE NEMĚLI CHYBĚT