Magazín Elita

FILM DOMÁCÍ PÉČE JE NOMINOVANÝ NA NEJPRESTIŽNĚJŠÍ FILMOVOU CENU

FILM DOMÁCÍ PÉČE JE NOMINOVANÝ NA NEJPRESTIŽNĚJŠÍ FILMOVOU CENU

Film Domácí péče byl nominovaný na Oscara, který je udílený od roku 1929.

Film Domácí péče debutujícího scénáristy a režiséra Slávka Horáka byl za Českou republiku nominován na Ceny akademie (Academy Award) - Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, která je udílena od roku1948. Poprvé tuto cenu ve speciální kategorii získal de Sicův film Děti ulice (v originálu Sciuscià). Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) jej vybrala z téměř 40 snímků uvedených u nás za poslední rok.

Film si vydobývá uznání i ve světě a získal již celou řadu ocenění:

  • Křišťálový globus, který Alena Mihulová za Domácí péči dostala na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary jako nejlepší herečka v hlavní roli, ale předznamenal sérii dalších úspěchů.
  • Dalším „domácím“ oceněním byla cena za nejlepší ženský herecký výkon od akademie sdružující provozovatele kin (Novoborská akademie spojených kinematografií - NASK).
  • Na Vancouver International Film Festivalu v Kanadě byl film diváky vyhodnocen jako nejlepší z cizojazyčných filmů.
  • Na Internationales Filmfestivalu v německém Mannheimu získal Cenu kinodistributorů.
  • Na Valladolid International Film Festivalu ve Španělsku dostal Cenu mladého publika.
  • Na Festival International du Film d´Arras ve Francii filmu porota udělila Zvláštní uznání.

Prestižní americký filmový magazín Variety jej z 81 nominovaných filmů z celého světa následně označil za jednoho z 10 nejžhavějších kandidátů na Oscara v této kategorii.

Domácí péče měla premiéru v českých kinech na začátku července 2015 v rámci 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Po více než čtyřech měsících atakuje hranici 100 000 návštěvníků! Aby jej však mohli zhlédnout i ti, kteří se do kina nedostanou, vydává jej v těchto dnech Bontonfilm také na DVD.

Diváci se kromě filmu samotného mohou těšit na bonusový materiál jako je film o filmu, který natočil Mikuláš Křen, nepoužité, resp. „nepoužitelné“ záběry z natáčení, které se do filmu nedostaly, ale hlavně na verzi filmu, jež je celá komentovaná těmi, kdo mu dali nezaměnitelnou tvář, tedy režisérem Slávkem Horákem a kameramanem Janem Šťastným, kteří tak odhalí mnohá zákulisní tajemství tohoto úspěšného snímku.

A velkým úspěchem je i zařazení režiséra Slávka Horáka mezi umělce, kteří svou prvotinou zaujali natolik, že je v této branži velmi uznávaný magazín Variety vybral do 10 Directors to Watch, kterým bude věnovat speciální prostor. „Mám z toho obrovskou radost, je to pro mě velká pocta a satisfakce,“ řekl režisér, jenž se tak představí s filmem také na filmovém festivalu v Palm Springs.

Už několik měsíců ovšem objíždí kromě již zmíněných také další festivaly, kam Domácí péči vybrali do různých sekcí, a tak již kromě jiného absolvoval nebo absolvuje (v případě krytí termínů jedou film prezentovat herci) v těchto měsících další filmové festivaly v Jižní Koreji, ve Velké Británii, v Lucembursku, Izraeli, Egyptě, Estonsku, Slovinsku, Chorvatsku, Řecku, Spojených arabských emirátech, Švýcarsku, na Slovensku, v USA a na dalších místech.

Hrají:

Vlasta: Alena Mihulová

Laďa: Boleslav Polívka

Hanáčková: Tatiana Vilhelmová

Miriam: Zuzana Kronerová

Marcela: Sara Venclovská

 

Scénář a režie: Slávek Horák

Střih: Vladimír Barák

Zvuk: Peter Surový, Juraj Baláž

Dramaturg: Jan Gogola

Výkonný producent: Tomáš Rotnágl

Masky: Adriana Bartošová

Kostýmy: Natálie Steklová


Film se natáčel v září 2014 v obcích Napajedla, Jalubí, Žítková, Halenkovice, Otrokovice a také ve Zlíně a v Bratislavě.

Zdroj: Gábina Vágner - PR filmu

Fotogalerie
5075 5076

Další články z rubriky

Helenina taneční kolekce má šťávu, správné vibrace a odpich

Helenina taneční kolekce má šťávu, správné vibrace a odpich

Cirk La Putyka rozjíždí rozvážkovou službu novocirkusového představení

Cirk La Putyka rozjíždí rozvážkovou službu novocirkusového představení

Olmo Omerzu natáčí film Nevděčné bytosti

Olmo Omerzu natáčí film Nevděčné bytosti

Galerie v Kojetíně zve na fotografickou výstavu Slavní, známí i neznámí

Galerie v Kojetíně zve na fotografickou výstavu Slavní, známí i neznámí

Ostravské Divadlo Mír míří do Prahy, v prodeji jsou poslední vstupenky

Ostravské Divadlo Mír míří do Prahy, v prodeji jsou poslední vstupenky