Magazín Elita

MATEŘSTVÍ TĚLO ŽENY TÉMĚŘ VŽDY ZMĚNÍ

MATEŘSTVÍ TĚLO ŽENY TÉMĚŘ VŽDY ZMĚNÍ

Ženy se na počátku těhotenství příliš nezatěžují tím, co to s jejich tělem samotné těhotenství udělá, vždyť se připravují dát nový život.

Avšak krátce po porodu je často jejich vzhled začne trápit o něco více, neboť mají strach, že již nejsou přitažlivé jako dříve, ale hlavně je změny doopravdy mohou psychicky zatěžovat. Případné fyzické následky, které s sebou přináší těhotenství,  se dnes již dají úspěšně řešit. O cestách vedoucích k jejich vypořádání, jsme hovořili s Doc. MUDr. Janem Měšťákem, CSc. z pražské kliniky Esthé.

Ještě před těhotenstvím ženy často trápí vpáčené bradavky. Pro kojení je nezbytné, aby bradavka vystoupla. Pokud se tak neděje, musí se buď začít vytahovat speciální pomůckou, nebo se ke kojení používá klobouček. Operativním řešením, které problém vyřeší nadobro, je OPERACE VPÁČENÝCH BRADAVEK. „Technik a postupů, kterými lze odstranit vpáčené bradavky, rozlišujeme několik. Pokud žena plánuje potomky nebo kojení, ponechávají se mlékovody, a buď se protnou vtahující struktury a tkáň se vyšívá do tvaru připomínajícího bradavku, nebo se vyříznou kožní klínky po obvodu bradavky a na dvorci, a okraje se pak sešijí k sobě,“ popisuje metody Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., vedoucí lékař kliniky Esthé. V některých případech se však mohou problémy vrátit a pak je žádoucí přerušit mlékovody a již nenapojenou bradavku zafixovat v budoucí poloze pomocí chirurgických špendlíků, které se po dvou až třech týdnech odstraní. Tato metoda je rychlejší, trvalá a je řešena bez jizev. Ovšem je vhodná až v době, kdy žena ví, že už nebude mít v budoucnosti děti.

U prsou ale ještě zůstaňme. Zbytnění prsních žláz, mnohonásobné zvětšení prsou a kojení má totiž často za následek povadnutí kdysi mladistvě vyhlížejících prsou. Některé ženy mají to štěstí, že mají kůži pružnou a mateřství se na jejich hrudníku nepodepíše. Pro ty ostatní je tu plastická chirurgie. V období, kdy již žena není zatížena kojením, může volit hned z několika možností. „Nejjednodušší možností je využití MODELACE PRSŮ, kdy se odstraní přebytečná kůže a prsy se pouze vytvarují. Pokud však žena přišla i o objem, je vhodné prsy vyplnit pomocí AUGMENTACE, a to buď vlastním tukem, nebo vhodně zvoleným implantátem. V běžné praxi se tyto metody kombinují,“ vysvětluje Doc. Měšťák. Může se také stát, že žena, které v důsledku kojení povadly prsy, již implantát před otěhotněním a kojením měla. V tom případě může zvážit buď VÝMĚNU IMPLANTÁTU za větší, nebo se rozhodnout pro již zmiňovanou modelaci a odstranit přebytečnou kůži se současným zachováním stávajícího implantátu.

Když půjdeme dolů po křivkách ženského těla, další zastávkou může být břicho. Některým ženám se kůže natolik znehodnotí, že již není schopna návratu do své původní podoby, a to ani důsledným cvičením. Po většině těhotenství totiž zůstává břišní stěna povolená a kůže povadne. Důsledkem bývají i strie a rozestup přímých břišních svalů. Řešením může být ABDOMINOPLASTIKA. „Plastická operace břicha pacientky těchto problémů zbaví. Nadbytky kůže jsou odstraněny a případné rozestupy přímého břišního svalu jsou řešeny jeho sešitím a opětovným zpevněním. Efekt operace je dlouhodobý a nedojde-li k podstatným váhovým změnám, není třeba ji opakovat,“ uklidňuje případné zájemkyně docent Jan Měšťák.

A na závěr nejožehavější téma, kterým je rozkrok. Samotný porod může znepříjemnit i abnormální délka a tvar stydkých pysků. Ženy, které tento problém mají, jej již od mládí řeší hlavně z estetického hlediska. Proto je vhodné neotálet a ještě před plánovaným otěhotněním navštívit plastického chirurga. Genitálie pomůže upravit LABIOPLASTIKA, neboli plastická operace stydkých pysků. „Operace spočívá v odstranění přebytečné kůže a vytvarování stydkých pysků do přirozené podoby. Operaci lze provádět již od dosažení plnoletosti, ale provádíme ji běžně i v pozdějším věku. V určitých případech je vhodné podstoupit labioplastiku ještě před otěhotněním, a tím i porodem, a to pokud je velikost malých stydkých pysků až extrémně velká,“ zdůrazňuje Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc.

Samozřejmě vás nemusí potkat ani jeden z těchto problémů, ale pokud ano, je dobré vědět, že jsou cesty které vedou k nejlepším plastickým chirurgům, kteří mohou vrátit ženě sebevědomí či dobrý pocit ze sebe sama. 

Foto: Esthé dokumentuje významný rozdíl, který přinesl zákrok plastické chirurgie...

Více informací o zákrocích kliniky ESTHE: www.esthe-plastika.cz

Fotogalerie
4911 4912

Další články z rubriky

Den Země: Planeta trpí přívalem elektroodpadu, výzvou je sběr a recyklace i menší elektroniky

Den Země: Planeta trpí přívalem elektroodpadu, výzvou je sběr a recyklace i menší elektroniky

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Praktické tipy pro vaše dokonalé uzemnění

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jaro je tu! A oči mohou trpět…

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Jarní detox v lázních na Slovensku – obnova těla i ducha zaručena

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější zhoubné onemocnění krve

Na vlně audioknih