Magazín Elita

NOVÝ FENOMÉN: MÜNCHHAUSENŮV SYNDROM BY PROXY

Mezi nové syndromy doby patří i Münchhausenův syndrom by proxy.

Münchhausenův syndrom by proxy (v zastoupení) je psychopatologickou poruchouchování, kdy se osoba dožaduje opakovaného vyšetření nebo hospitalizace sebe či osoby blízké - nejčastěji svého dítěte. Je těžké zaujmout správné stanovisko, jak s takovou osobou jednat, neboť často jí jde o to, aby získala pozornost a někdo se jí zabýval v roli oběti (obětí je myšlena nezbytná péče). Jeví se, že cílem je vyvolat lítost. Na druhé straně může jít o podsouvání příznaků z vědomě zištných důvodů.

Název nemoci je odvozen z příjmení vojáka Hieronymus von Münchhausena (1720–1797), který byl také cestovatel a byl známý svými absurdními a vychloubačnými historkami (u nás známý jako baron Prášil).

Tito lidé přehání drobné symptomy, často se domáhají jejich opakovaného vyšetřování a hospitalizace, i když lékařské závěry nevykazují žádný nález či významnější patologii. V závažnějších případech dokoncemanipulují s laboratorními výsledky (kapkou krve do moči apod.). V praxi je možné se setkat také s falšovánímlékařských zpráv. Nezdráhají se ani podat osobám, o které pečují různé léky a chemikálií (hypnotika, laxativa, jedy, někdy vpichují látky pod kůži jindy je nechají pozřít), aby dosáhli příznaků vedoucí k novému vyšetření či hospitalizaci.

Na pracovišti jsou tyto osoby nevyzpytatelné, vždy se může objevit nečekaný (věrohodný) příznak, se kterým musí navštívit lékaře a jsou přesvědčeni, že musí být plně tolerováni zaměstnavatelem, často mají pocit, že dobu strávenou mimo pracoviště nemusí nahrazovat a jde jim plná mzda (plat, odměna).

Zpracovala: Lenka Žáčková


Další články z rubriky

Gorgony byly ohavné sestry, smrtelnou Medúsu překonal udatný Perseus

Gorgony byly ohavné sestry, smrtelnou Medúsu překonal udatný Perseus

Dnešní noc je ideální pro zasvěcování do milování i očistu duše

Dnešní noc je ideální pro zasvěcování do milování i očistu duše

Horoskop pro rok 2024

Horoskop pro rok 2024

Trpíte nespavostí, astmatem, panickými atakami? Změňte svůj dech!

Trpíte nespavostí, astmatem, panickými atakami? Změňte svůj dech!

Chcete být středem pozornosti na halloweenské párty?  Inspirujte se nejnovějšími trendy!

Chcete být středem pozornosti na halloweenské párty? Inspirujte se nejnovějšími trendy!